O tym pisaliśmy we wrześniu i październiku 2020. Przegląd roku

2021-01-07 16:00:00 (ost. akt: 2021-01-07 11:22:09)

Autor zdjęcia: Paweł Węgierski

Co działo się we wrześniu i październiku w powiecie nidzickim?
WRZESIEŃ


W Nidzicy stanęło serducho na plastikowe nakrętki
Mieszkańcom ten pomysł bardzo się spodobał. Kosz zapełnił się nakrętkami w tydzień.
Skąd wziął się pomysł na ustawienie takiego serca? Inicjatorem akcji jest Daniel Bugajski, członek Rady Nadzorczej Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej.
— Podróżując po Polsce wiele razy widziałem stojące kosze „serduszka”, więc pomysł z pojemnikami nie jest nowy, ale wszędzie spotyka się z wielkim entuzjazmem ze strony mieszkańców. Warto korzystać z dobrych praktyk i rozwiązań, przenosząc je do naszych małych Ojczyzn. Dlatego chciałem, by „serduszkowa moda” dotarła do Nidzicy — mówi Daniel Bugajski.
Starosta nidzicki Marcin Paliński oraz burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala zadeklarowali, że takich pojemników na nakrętki będzie w Nidzicy więcej. Niekoniecznie w kształcie serca, jednak kolejne pojemniki zostały już zamówione.


Współpraca szansą dynamicznego rozwoju
W Starostwie Powiatowym w Szczytnie odbyło się spotkanie w sprawie podjęcia inicjatywy pn. „Południowe Mazury”, której celem jest wypracowanie założeń do ujęcia w nowej strategii województwa oraz nowej perspektywy funduszy europejskich. W spotkaniu wzięli udział: starosta nidzicki Marcin Paliński, starosta szczycieński Jarosław Matłach, starosta działdowski Paweł Cieśliński oraz starosta piski Andrzej Nowicki. — Znaczenie inicjatywy Południowe Mazury dla powiatu nidzickiego jest niezwykle ważne. Dzięki uzyskaniu dodatkowych środków europejskich stajemy przed szansą dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego gmin i miast południowych Mazur — mówi Starosta Marcin Paliński. I dodaje: — Jestem przekonany, że dzięki ścisłej współpracy naszych powiatów oraz wsparciu ze strony samorządów gminnych zrealizujemy wspólne cele i marzenia.


"Podrywał" dziewczynki przez internet
Ok. 300 dziewczynek w wieku 8-13 lat z kilku województw nagabywał przez internet mieszkaniec powiatu nidzickiego. Dzięki zaangażowaniu detektywa z Mrągowa został zatrzymany. Mimo że usłyszał zarzuty, został po 48 godzinach wypuszczony z aresztu.

PAŹDZIERNIK


Pomimo udzielonej pomocy, mężczyzna zmarł
Kierowcy, jadący drogą Robaczewo - Grzegórzki, udzielili pomocy leżącemu przy drodze mężczyźnie. Mężczyzna prawdopodobnie przewrócił się i stracił przytomność. Niestety, pomimo udzielonej pomocy, zmarł.
— Znaleźliśmy leżącego na jezdni mężczyznę — napisał do naszej redakcji Paweł Węgierski. Gdy zatrzymali się, żeby pomóc leżącemu, czynności życiowe były wyczuwalne, lecz mężczyzna był nieprzytomny. Panowie wezwali pogotowie. — Gdy czekaliśmy na karetkę, mężczyzna przestał oddychać, więc przystąpiliśmy do resuscytacji — dodał pan Paweł. Telefonicznie poinformowali służby ratunkowe, że człowiek przestał oddychać. Po przyjeździe ZRM mężczyzną zajęli się ratownicy medyczni.
Rzecznik prasowy nidzickiej policji Alicja Pepłowska potwierdza, że takie zdarzenie miało miejsce. — Mimo udzielonej pomocy, mężczyzna zmarł — mówi Alicja Pepłowska.
I dodaje, że mężczyzna ten jechał rowerem i najprawdopodobniej z przyczyn zdrowotnych, przewrócił się i stracił przytomność. — Mężczyzna zmarł w szpitalu. Ciało, na wniosek prokuratora, zostało zabezpieczone — wyjaśnia rzecznik Alicja Pepłowska.


Nowy dworzec w Nidzicy oficjalnie otwarty
Trzy unieważnione przetargi. Początki nie były łatwe. Ale udało się. 26 kwietnia 2019 roku PKP SA podpisały umowę z warszawską firmą A-Projekt na wyburzenie starego budynku dworca z 1961 roku. Jego miejsce zajął budynek parterowy, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycję wartą ponad 17 mln zł zakończono 9 października tego roku. Obiekt został już uroczyście oddany do użytku.


Nidzicki szpital będzie covidowy
Decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego nidzicki szpital, zarówno stary jak i nowy budynek, zostaną przekształcone w szpital jednoimienny covidowy.
—To bardzo ważne, aby utrzymać możliwość specjalistycznego leczenia dla mieszkańców powiatu nidzickiego. Ostatnie dni to dni intensywnej pracy, wielu rozmów i przeprowadzonych wideokonferencji. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności. Pomimo naprawdę trudnej sytuacji podejmujemy działania, aby ograniczyć do minimum skutki trwającej pandemii. Pragnę równocześnie podkreślić, że będziemy na bieżąco informować o najważniejszych decyzjach i kolejnych krokach —mówi starosta Marcin Paliński.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5