Wsiedli za kierownicę mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie

2020-12-21 19:00:00 (ost. akt: 2020-12-21 11:45:54)

Autor zdjęcia: Archiwum policji

Niestety, nie wszyscy użytkownicy dróg są tego samego zdania, że fotel kierującego nie jest miejscem dla nietrzeźwego. Nidziccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej dwóch kierujących, którzy mieli ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto jeden z mich nie posiadał uprawnień do kierowania, a drugi złamał orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Za swoją nieodpowiedzialność odpowiedzą przed sądem.
W piątek (18.12.2020 r.) około godz. 21:00 policyjny patrol zatrzymał na ternie miasta kierującego osobowym fordem, który wsiadł za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało 2,5 promila alkoholu w organizmie 52 – letniego mieszkańca gminy Kozłowo. Dodatkowo, ze sprawdzenia w policyjnych systemach wynikało, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Niebawem 52-latek odpowie za popełnione wykroczenie kierowania pojazdem pomimo braku uprawnień oraz za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Następnej nocy (19/20.12.2020 r.) policyjny patrol wyeliminował z ruchu drogowego kolejnego nietrzeźwego kierującego poruszającego się ulicami Nidzicy. Za kierownicą zatrzymanego do kontroli samochodu marki Seat siedział będący pod wpływem alkoholu 42 – letni mieszkaniec gminy Nidzica. Podczas badania stanu trzeźwości mężczyzna „wydmuchał” blisko 2,3 promila alkoholu. Ponadto, oprócz złamania podstawowej zasady w ruchu drogowym, jaką jest zachowanie trzeźwości na drodze, mężczyzna wsiadając za kierownicę złamał aktywny do marca 2023 roku sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Pamiętajmy!

Kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu jest przestępstwem (art. 178a kodeksu karnego) zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto, sąd obligatoryjnie zastosuje wobec sprawcy tego przestępstwa zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nie krótszy niż 3 lata.

Kierowanie samochodem wbrew wydanemu przez sąd zakazowi to przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Kierujący pod wpływem alkoholu stwarzają realne niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Obserwujmy drogę i jej otoczenie oraz pamiętajmy aby informować Policję o niepojących nas sytuacjach, których jesteśmy świadkami. Każda reakcja na osobę nietrzeźwą za kierownicą jest naszym wkładem w poprawę bezpieczeństwa na drodze.
KPP Nidzica

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. policja powinna #3025579 | 10.10.*.* 22 gru 2020 09:23

    czesto robic tzw trzezwe poranki, blokady na pijakow jak na zachodzie , takim akcjo spoleczenstwo przyklaskuje gdyz eliminuje sie potencjalnych mordercow za kierownica, a milicjaniery sobie tylko jezdza i czekaja na sygnal od sygnalistow

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5