Bezpieczny weekend na drodze

2020-12-21 09:42:46 (ost. akt: 2020-12-21 09:45:08)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Okres przedświąteczny to czas wzmożonego ruchu na drogach. Ponadto wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, śniegu, śliska nawierzchnia negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, rozwadze i życzliwości na drodze. Wszystko po to, by każdy szczęśliwie dotarł do celu swojej podróży
Pomimo trwającego stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz związanych z nim obostrzeń, w przedświąteczny weekend, szczególnie w okolicach centrów handlowych, należy spodziewać się większego ruchu.

Dodatkowo wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu czy też śniegu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia mogą powodować utrudniania dla kierujących. Przy tym słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem sprawia, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących.

Dlatego korzystanie z drogi, a szczególnie, gdy panują na niej trudne warunki, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników.

Kierowco:

Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego
Dostosuj prędkość do warunków na drodze
Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną.
Zachowaj bezpieczny odstąp od poprzedzającego pojazdu
Bezpieczny odstęp to taki, który zapewni bezpieczne zatrzymanie pojazdu.
Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego
Świeć przykładem - noś odblaski – bądź widoczny
Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5