Uwaga na czad
2020-12-17 19:30:00(ost. akt: 2020-12-20 16:46:44)
Trwa sezon grzewczy a wraz z nim pojawia się zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Przyczyną tragedii może być niewiedza, zaniedbanie, czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin. Zróbmy wszystko, aby palnie w kominkach, piecach, czy korzystanie z grzewczych urządzeń gazowych odbywało się bezpiecznie.
Zaczadzenia często wynikają zwyczajnie z nieświadomości, a tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne.
Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Problem z czadem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.
Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem:
- jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
- blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
W celu uniknięcia zaczadzenia należy:
przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić,
użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki,
często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
Przypominamy, przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów
Art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z2017 r. poz. 1332, ze zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, w tym bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Numer alarmowy - 112
Straż pożarna - 998
Pogotowie gazowe - 992
Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla. Właściwe zabezpieczenie naszych domów i mieszkań pozwoli ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.
KPP Nidzica
KPP Nidzica
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Misiek #3025607 | 10.10.*.* 22 gru 2020 09:51
Co to za kontrola wentylacji jak co roku kominiarz wpisuje to samo, pomimo że człowiek staje na rzęsach i wszystko robi zgodnie z przepisami, w tym roku tydzień przed jego wizytą wezwałem majstra aby wszystko sprawdził, a i tak spółdzielnia przysłała raport że są zastrzeżenia. Wkurwił.... się i poszedłem z protokołem z prywatnej kontroli, to wielkie zdziwienie i szok oraz głupie tłumaczenie, że zaszła pewnie pomyłka. Zastanawiam się czy nie zgłosić sprawy organom ścigania, itd., niech typ straci uprawnienia skoro robi to na odpier.....
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
czemu #3022870 | 10.10.*.* 18 gru 2020 22:09
budynki na rataja i traugutta nie są podłączone do miejskiej kotłowni?
odpowiedz na ten komentarz
kto to #3022085 | 10.10.*.* 18 gru 2020 08:30
pisze? kto dopuszcza do publikacji? to grafomanstwo, zenada
odpowiedz na ten komentarz