Poprzez Facebooka oszukują metodą na BLIK!

2020-12-09 19:00:00(ost. akt: 2020-12-10 08:34:56)
BLIK, czyli fajna, szybka i przyjemna płatność zarówno w sklepie jak i w sieci. Ułatwia nam codzienne zakupy, jednak należy podkreślić, że część nas też rozleniwia.
Do płatności wystarczy zainstalowana aplikacja bankowa i zatwierdzenie płatności kodem PIN. Czy jednak fakt, że rozwiązanie jest tak przyjemne w obsłudze gwarantuje jednocześnie, że jest bezpieczne? Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa!

Przestępcy wymyślają coraz to nowe metody oszustwa. Konta społecznościowe są coraz częściej wykorzystywane przez osoby próbujące wyłudzić nasze pieniądze. Oszuści po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, pod pretekstem dokonania pilnej płatności rozsyłają do naszych znajomych informacje z prośbą o przekazanie kodu BLIK. Przestępcy proszą o pilne pożyczenie kilkuset złotych.

Nowoczesne systemy internetowych płatności, pozwalają na natychmiastowe przekazywanie pieniędzy, bez konieczności oczekiwania kilku dni na zaksięgowanie. Płatności przy wykorzystaniu kodu BLIK są realizowane błyskawicznie, a przelewy bardzo trudno jest cofnąć. Policjanci apelują o zachowanie czujności i weryfikację pochodzenia otrzymanych wiadomości tekstowych. Dokładnie sprawdźmy, czy osoba potrzebująca wsparcia finansowego faktycznie należy do grona naszych znajomych.

Apelujemy!
Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa!
Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiście ze znajomym i upewnijmy się czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy.
Prośby wyłudzenia pieniędzy oszustów są różne – m.in. na leki, że została zagubiona torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie czy też trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem gdy tylko otrzymają przelew.

Jak się chronić?

Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:
pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania,
nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
Szczególnie teraz, w okresie przedświątecznych zakupów i roztargnienia powinniśmy zachować wzmożoną czujność. W przypływie pozytywnych emocji i dobrego serca, nie zapominajmy o zdrowym rozsądku, żebyśmy nie stali się ofiarami bezdusznych przestępców i nie musieli później żałować.

kpp

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. "KŚ" #3018842 | 178.42.*.* 10 gru 2020 13:28

  I co pan na to p. Ziobro.....?....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. szczęśliwy #3018656 | 81.190.*.* 10 gru 2020 09:48

  nie mam FB i nawet do końca nie wiem, co to BLIK. mogą mi cmoknąć

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. Andrzej #3018608 | 10.10.*.* 10 gru 2020 08:53

  Przemysław Czarnek napisał list do księdza Tadeusza Rydzyka z okazji 29-lecia powstania Radia Maryja. Podkreślił w nim, że rozgłośnia to ważny element debaty publicznej. Podziękował także ojcu Rydzykowi za rzetelność i profesjonalizm.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zenon #3018602 | 31.0.*.* 10 gru 2020 08:41

   Bo gazeta olsztynska dowiaduje sie o takich sprawach z komentarzy w innych artykolach. Wola pisac co im wladza powie i wkolko przekazywac powielane niesprawdzone informacje o covid. No i ulubiona dziedzina kasowanie komentarzy ktore mowia prawde i nie daj bog jak ktos sie wypowie na temat niskiego poziomu tekstow tu wstawianych.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. częsta praktyka #3018585 | 213.184.*.* 10 gru 2020 08:21

   Moje konto na messengerze zostało zhakowane - znajoma zadzwoniła o co chodzi z tym przelewem, przed samym wysłaniem blika. kilka osób olało. Ale jeden znajomy wysłał aż 2 kody blika na prawie 100 zł. Najlepsze jest to, że u mnie nie było widać żadnych konwersacji. Dopiero jak się 2x wylogowałem to pojawiły się wiadomości z prośbą o kody.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (10)
   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5