Bądź widoczny na drodze

2020-11-18 11:00:00 (ost. akt: 2020-11-18 09:59:40)
OSP Bartąg MPEC

OSP Bartąg MPEC

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Szybko zapadający zmrok, gęste mgły, opady deszczu - warunki atmosferyczne nie sprzyjają uczestnikom ruchu drogowego, ograniczając widoczność i zmuszając ich do zachowania jeszcze większej czujności na drodze. Policja apeluje do kierowców i pieszych, by zadbać o swoje bezpieczeństwo, stosując się do zasady „widzieć i być widocznym".
Kierowcy i piesi, wszyscy, bez zwględu na to w jaki sposób korzystamy z drogi powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie jej użytkownaia. W myśl zasady „widzieć i być widocznym” warto zastanowć się czy, jako uczestnik ruchu drogowego, jestem widoczny dla innych, ale również, czy widzę co dzieje się na drodze, aby mieć możliwość właściwie zareagować na zaistniałe zagrożenie.

Podczas trudnych warunków atmosferycznych piesi powinni być szczególnie ostrożni i zadbać o swoją widoczność na drodze poprzez korzystanie z elementów odblaskowych.

Ważne jest, aby piesi i rowerzyści mieli świadomość, jak wielki wpływ na ich własne bezpieczeństwo mają oni sami.

Na nieoświetlonej jezdni, kierujący z opóźnieniem zauważa pieszego, szczególnie, gdy ten, ma na sobie ciemne ubranie.

"Świeć przykładem - bądź widoczny" - nawet niewielki odblask umieszczony w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego może uratować życie.

Po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 30 metrów od maski samochodu. W sytuacji gdy pieszy posiada na sobie odblask, wówczas kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów. Te dodatkowe metry pozwolą kierującemu na wykonanie bezpiecznych manewrów.

Niewątpliwie jakość oświetlenia pojazdów bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo" - apelujemy do kierowców o zwrócenie uwagi na reflektory swojego auta, ich czystość oraz bieżącą wymianę żarówek. Brak kompletnego oświetlenia może dekoncentrować kierowców, co ma znaczenie podczas manewrów drogowych, wyprzedzania, omijania.

KPP Nidzica

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5