Żołnierze WOT w szpitalach

2020-11-20 19:50:00 (ost. akt: 2020-11-20 19:48:02)
Paweł ze Szczytna - żołnierz WOT pomagającyc w nidzickim szpitalu

Paweł ze Szczytna - żołnierz WOT pomagającyc w nidzickim szpitalu

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

W ubiegłym tygodniu rząd zdecydował o skierowaniu do szpitali żołnierzy, którzy — według pierwszych informacji — mieli zbierać informacje o liczbie wolnych łóżek. Jak jednak rzeczywiście wygląda pomoc żołnierzy?
Mamy dwa poziomy wsparcia. Pierwszy to pomoc w prowadzeniu wstępnej oceny: żołnierze mierzą temperaturę, przeprowadzają wywiad z pacjentami — mówi płk. Mirosław Bryś, dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

I dodaje :— Wspieramy placówki medyczne również w zakresie logistycznym, administracji czy przygotowaniu przyszpitalnych izb przyjęć. Drugi poziom to pomoc personelowi medycznemu na salach, gdzie leżą chorzy. Na tym drugim poziomie są ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze będący równocześnie naszymi żołnierzami, oraz wszyscy ci po kursach np. w zakresie opieki nad pacjentem leżącym, kursie pierwszej pomocy czy szkoleniu z pobierania wymazów.

Żołnierze WOT udzielają też wsparcia sanepidowi oraz seniorom, podopiecznym domów pomocy społecznej. Nie zapominają również o kombatantach, którym każdego dnia dostarczają posiłki.

— Wspomagamy przyszpitalne punkty poboru wymazów, posiadamy również mobilne zespoły pobierania wymazów, które jeżdżą po całym województwie. Szczególnie do osób starszych, czy schorowanych, ale też zgłaszających objawy i niemających możliwości dojechania do szpitala — dodaje płk Bryś.

— Nie możemy ich zostawić samych. Posiadamy również punkty drive-thru, które począwszy od zabezpieczenia logistycznego, przez samo pobieranie wymazów, zabezpieczają żołnierze OT. Jeden jest w Elblągu przy hali MOSiR-u, drugi w Olsztynie przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Sanepid kieruje osoby potencjalnie zakażone do punktu wymazu, wystawia numer zlecenia i na jego podstawie robimy wymaz bez konieczności wysiadania z samochodu — dodaje.

W Nidzicy Zespół Opieki Zdrowotnej jest obecnie szpitalem covidowym. Przyjmuje tylko pacjentów podejrzanych o zakażenie lub zakażonych. W szpitalu służbę odbywa trzech żołnierzy WOT.

— Przede wszystkim mierzymy temperaturę pacjentom, którzy przychodzą do poradni oraz pobieramy wymazy — mówi Paweł ze Szczytna, żołnierz WOT, który pomaga w nidzickim szpitalu.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają m.in. przy organizacji oddziału covidowego, a także przy przeprowadzce na początku listopada działu ratownictwa medycznego do budynku po straży pożarnej.

Żołnierze z 4. W-M BOT są również w filii 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Przychodnią SPZOZ w Ełku.

— Żołnierze wspierają szpital całodobowo, we wszystkie dni tygodnia, również w dni wolne, w tym święta. Współpraca z 4 W-M BOT przebiega modelowo — mówi ppor. Urszula Orłowska.

pj, hr


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andrzej #3012411 | 10.10.*.* 26 lis 2020 09:59

  Jarosławowi Kaczyńskiemu bardzo nie spodobało się to, że protestujący zgromadzili się pod jego domem. Gdy połączono to z groźbami pod adresem lidera PiS, postanowiono go ewakuować w bezpieczne miejsce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ryjek #3010905 | 10.10.*.* 23 lis 2020 16:39

  Według danych Centrum Badania Opinii Społecznej Polacy spośród stacji telewizyjnych najlepiej oceniają Polsat (70 proc. ankietowanych). Na kolejnych miejscach są TVN (57 proc.) i Telewizja Polska (48 proc.). Wśród stacji radiowych badani najbardziej cenią RMF FM (59 proc.), a potem Radio Zet (51 proc.), Polskie Radio (38 proc.) i Radio Maryja (18 proc.) - podaje Press.pl.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Motyla noga #3010571 | 37.248.*.* 22 lis 2020 22:15

  Jak za Komuny zuchy i charcerze

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Uważajcie #3010351 | 10.10.*.* 22 lis 2020 14:11

  Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszcząć postępowanie karne wobec wszystkich osób, które upubliczniły nazwiska i adresy funkcjonariuszy policji bijących dzieci i kobiety. Chodzi o zamieszczanie danych policjantów po demonstracjach i protestach związanych ze Strajkiem Kobiet w Warszawie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

 5. Cambat #3010190 | 5.173.*.* 22 lis 2020 09:36

  Do tych co nie widzą do jakich zadań stworzono WOT. 1. Wsparcie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych; 2. Pomocy społeczeństwu w czasie konfliktów zbrojnych; 3. Przygotowanie i zabezpieczenie infrastruktury dl a wojsk operacyjnych. Więc Ci co nie znają ich przeznaczenia niech nie piszą głupot o tzw niedorajdach.... W WOT służą żołnierze którzy są doświadczonymi specjalistami. Większość z nich przeszła z wojsk operacyjnych. Więc zanim coś napiszecie dowiedzcie się u źrudeł czym i jak coś działa. Pozdrawiam żołnirzy z WOT robicie dobrą robotę dla nas wszystkich. Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (9)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5