Bezpłatnie pomaga protestującym kobietom

2020-11-14 16:00:00 (ost. akt: 2020-11-10 14:00:44)
Mecenas Karol Podowski

Mecenas Karol Podowski

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Protesty kobiet odbywały się również w naszym mieście. Były pokojowe, nie doszło do żadnych incydentów. Mec. Karol Podowski zdecydował się, że w razie potrzeby, będzie udzielał pomocy prawnej pro bono.
Karol Podowski członkiem adwokatury jest od 2013 roku. Aplikację adwokacką odbywał pod patronatem mecenas Mirosławy Pietkiewicz w Olsztynie. Od 2016 roku prowadzi własną kancelarię adwokacką. Początkowo biuro mieściło się wyłącznie w Olsztynie, a od niespełna 2 lat mieści się także w Nidzicy. — Pochodzę z Nidzicy, gdzie mieszka rodzina moja i mojej żony. Dlatego też zdecydowałem się na otwarcie kancelarii również w tym mieście. Poza tym zawsze lubiłem to miasto. Z nim związane jest także moje hobby. Zbieram różnego rodzaju przedmioty związane z dawną Nidzicą. Są to między innymi stare pocztówki, monety — mówi mecenas Karol Podowski.

Jego kancelaria prowadzi przede wszystkim sprawy cywilne i rodzinne. — Zajmuję się również sprawami karnymi, chociaż rzadziej. Jest w tym pewien paradoks. Otóż, poszedłem na aplikację adwokacką, ponieważ chciałem być obrońcą w sprawach karnych. Między innymi z tego powodu zaraz po studiach pracowałem w prokuraturze w Nidzicy. Odbywając aplikację adwokacką, miałem jednak przyjemność pracować u pani mecenas Pietkiewicz, której kancelaria zajmuje się głównie sprawami cywilnymi i rodzinnymi. Miało to ogromny wpływ na to czym zajmuję się aktualnie. W moim mniemaniu w sprawach cywilnych i rodzinnych pełnomocnik ma większy wpływ na przebieg oraz wynik sprawy — mówi mecenas Karol Podowski.

Zdecydował się pan na udzielanie bezpłatnej pomocy osobom biorącym udział w protestach kobiet. Dlaczego? — Inicjatywa była oddolna, niezwiązana z żadną partią polityczną. W mediach społecznościowych zaczęły się pojawiać informacje o udzielaniu nieodpłatnej pomocy osobom uczestniczącym w protestach po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego — wyjaśnia mec. Karol Podowski. Izby Adwokackie w kraju wysłały do swoich członków maile z zapytaniem, czy adwokaci zainteresowani są udzielaniem protestującym kobietom pomocy pro bono. Osoby chętne zostały poproszone o zgłoszenie się oraz podanie swojego numeru telefonu.

— Zgłosiłem chęć pomocy. Wewnętrzny imperatyw mówił mi, że jest to zgodne z powinnością adwokatury, która ma obowiązek stać na straży praw i wolności obywatelskich. Każda osoba, która zostaje zatrzymana przez organy ścigania ma prawo do niezwłocznego kontaktu z adwokatem i bezpośredniej z nim rozmowy — mówi mecenas Karol Podowski.
I dodaje:— Do tej pory kontakt nastąpił ze strony jednej osoby, z którą pozostaję w kontakcie telefonicznym.

Jakie prawa ma obywatel, gdy jest zatrzymany?
Zatrzymany ma prawo uzyskać informacje dotyczące danych osoby dokonującej zatrzymania, w tym jej imię, nazwisko oraz stopień służbowy, jak również przyczyn zatrzymania. Osoba zatrzymana powinna zostać pouczona o przysługujących jej prawach, między innymi o prawie do kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym. Kolejne przysługujące zatrzymanemu prawo odnosi się do zawiadomienia osoby najbliższej lub innej wskazanej osoby o zatrzymaniu. Jeżeli zatrzymany nie włada językiem polskim, to ma prawo do pomocy tłumacza. Zatrzymany ma prawo do złożenia lub odmowy złożenia oświadczenia w swojej sprawie. Jeżeli zatrzymany kwestionuje zasadność, legalność, albo prawidłowość zatrzymania może złożyć zażalenie do sądu w terminie 7 dni od dnia zatrzymania.

W jakich przypadkach obywatel może być legitymowany?
Wylegitymowanie zawsze następuje w celu ustalenia tożsamości i może być podyktowane podejrzeniem popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, poszukiwaniem osób ukrywających się przed organami ścigania, wymiarem sprawiedliwości lub osób zaginionych. Wylegitymowanie może wynikać z prowadzonych czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych lub administracyjno-porządkowych.

roz


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ted #3007223 | 10.10.*.* 16 lis 2020 15:50

  Rozporządzenie w sprawie powiązania budżetu z praworządnością poparte przez większość krajów UE - informuje PAP, powołując się na swoje źródło. Agencja przekazuje również, że Polska i Węgry są przeciwko wieloletniemu budżetowi UE i funduszowi odbudowy.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Izaak #3006585 | 10.10.*.* 15 lis 2020 11:18

  Doszło do tego że w niby państwie prawa dobrzy adwokaci muszą bronić ludzi którzy myślą inaczej niż Zjednoczona Prawica Czytaj monarchia Kaczyńskiego. Ludzie gdzie my żyjemy ? Zbliżamy się do Białorusi dużymi krokami. Telewizję partyjną już mamy !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 3. to jest #3006582 | 10.10.*.* 15 lis 2020 11:11

  wezwanie do nieposluszenstwa rządowi, anarchia, typowo lewackie podejscie

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Nie krytykuj #3006250 | 10.10.*.* 14 lis 2020 16:58

  Też możesz pomóc w obaleniu totalitaryzmu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5