Kolejna sesja korespondencyjna

2020-11-08 11:10:00(ost. akt: 2020-11-08 10:58:24)

Autor zdjęcia: zrzut z ekranu

GMINA KOZŁOWO|| Kolejna sesja rady gminy Kozłowo była prowadzona w trybie korespondencyjnym. Transmisja z sesji to transmisja z otwarcia pakietów do głosowania i podania do wiadomości mieszkańców, kto jak głosował za projektem uchwały.
Ostatnie odczytywanie wyników głosowania odbyło się 30 października. Trwało około 17 minut. W sali obrad obecna była przewodnicząca rady gminy Alicja Hołubowicz oraz pracownik urzędu i informatyk, czuwający nad przebiegiem transmisji.

Panie otwierały koperty i rozkładały karty do głosowania na kupki. Czytały tytuł uchwały, a następnie liczyły głosy, kto jest za podjęciem uchwały, kto przeciw, a kto się wstrzymał. Nie było odczytywania treści uchwały ani uzasadnień do projektów uchwał, wyjaśnień. Nie było też pytań radnych, których na sali nie było, nie byli również połączeni zdalnie z salą obrad.
Mieszkańcy dowiedzieli się tylko, że radni oddali głosy na uchwały.

Jak radni oceniają korespondencyjny sposób prowadzenia obrad?
Radni dostają do domu pakiety do głosowania, zawierające informację o punktach, które będą na sesji, oświadczenie o głosowaniu, każdy projekt uchwały z uzasadnieniem oraz informacje do kiedy można zadawać pytania, dotyczące punktów sesji. Nie ma niestety punktu: wolne wnioski.

— Pytania dotyczące punktów sesji możemy zadać przez pocztę elektroniczną oraz telefonicznie. Dostajemy odpowiedzi najpóźniej dzień przed głosowaniem i odebraniem kart do głosowania. Ja piszę e-maile do gminy, gdy chcę dowiedzieć się szczegółów, dotyczących punktów sesji. Dzwonię do skarbnika, dostaję odpowiedzi.

Uważam jednak, że kontakt człowieka z człowiekiem jest ważniejszy. Czasami podczas komisji czy nawet sesji coś się wyłapie o co zapomniało się wcześniej zapytać. Zdarza się, że w ostatniej chwili ma się jakieś wątpliwości związane z projektem uchwały. Można wszystko wyjaśnić do końca — mówi radna Barbara Krauze.

I dodaje, że wolałaby sesje na żywo, a jeśli tak nie można, to powinny się odbywać on online. — Wtedy mieszkańcy mieliby możliwość usłyszenia, zobaczenia, że zadaję pytania, że interesuję się tematem sesji. Poznaliby również co jest przedmiotem poszczególnych uchwał — mówi radna Barbara Krauze.

Taki sposób prowadzenia sesji nie podoba się również radnemu Kucmusowi, który uważa, że jest to zamknięcie ust radnym, bo nie ma żadnej dyskusji, nie odbywają się komisje.

— Po raz kolejny odbyła się sesja korespondencyjna. Pani przewodnicząca podpiera się ustawą covidową. A jak były spotkania władzy z sołtysami w sprawie funduszu sołeckiego, to nie było ani maseczek, ani zachowania dystansu.

Pani przewodnicząca siedziała w bliskiej odległości od wójta i sekretarza, bez maseczek i rękawiczek. Nie było tez problemu w czasie mszy świętej. A jest problem z przeprowadzeniem sesji. Tu jest obawa? Obawa przed kim? Przed nami radnymi, że będziemy zadawać pytania, ale my od tego jesteśmy — mówi radny Tomasz Kucmus.

— Rada Gminy w Kozłowie musi podejmować decyzje i musi funkcjonować pomimo tego, że mamy ogłoszony stan epidemiczny na terenie kraju. Przygotowujemy się do rozwiązań technicznych, które w przyszłości umożliwią nam prowadzenie sesji zdalnej. Natomiast na chwilę obecną najbezpieczniejszym rozwiązaniem było to, że radni otrzymali karty do głosowania – są one opieczętowane. Ponieważ mamy głosowanie jawne, upoważnieni pracownicy odebrali karty do głosowania od radnych z domów. Sesje korespondencyjne będą się odbywać do czasu, aż urząd gminy zostanie ponownie w pełni otwarty dla petentów — wyjaśnia przewodnicząca rady Alicja Hołubowicz..


Jedną z uchwał była uchwała w sprawie określenia wysokości podatku od nieruchomości na rok 2021. Przeciw tej uchwale zagłosowali: Barbara Krauze, Tomasz Kucmus, Marzena Sobczak, Jarosław Mierzwiński, Janusz Woronowicz. Benedykt Chaliński wstrzymał się od głosu.

Tyle dowiedzieć się można z obowiązkowej transmisji sesji. Nie ma ani słowa o tym, jakie będą te nowe stawki podatku od nieruchomości.
— Głosowałam przeciwko tej uchwale, ponieważ podwyżki głównie dotyczą rolników — mówi Barbara Krauze.

— Ja też głosowałem przeciw, bo nie jestem za podnoszeniem podatków, zwłaszcza teraz — wyjaśnia radny Tomasz Kucmus.

Stawki podatku na rok 2021
Roczna wysokość stawek podatku od nieruchomości:
1. od gruntów:
a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej — 0,92 zł od 1 m2 powierzchni,
b) pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych — 4,99 zł od 1 ha powierzchni,
c) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego — 0,25 zł od 1m2 powierzchni.
2. od budynków lub ich części:
a) mieszkalnych — 0,83 zł od 1m2 powierzchni użytkowej,
b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej — 22,70 zł od 1m2 powierzchni użytkowej,
c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym — 11,62 zł od powierzchni użytkowej,
d) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych przez podmioty udzielające tych świadczeń — 5,06 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,
e) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego — 5,10 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,
— w tym:
- letniskowych — 8,37 zł od 1m2 powierzchni użytkowej.
3. od budowli - 2% ich wartości.
W uzasadnieniu do uchwały czytamy m.in., ,,że stawki podatku na rok 2021 zostały podwyższone w skali od 2% do 3,9% w stosunku do stawek obowiązujących w roku 2020. Podwyższenie stawek nie wpłynie znacząco na poszczególne budżety gospodarstw domowych i nie pogorszy to ich sytuacji finansowej".Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do zoo #3007254 | 10.10.*.* 16 lis 2020 16:51

  Małpy czyli kto?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ZOO #3006430 | 10.10.*.* 14 lis 2020 21:39

  A co w takim przypadku będą robić małpy ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Diety #3005527 | 10.10.*.* 13 lis 2020 08:37

   Pani redaktor proszę zamieścić informację na jakich poziomach kształtują się diety radnych w poszczególnych gminach naszego powiatu i w samym powiecie ? Drugie pytanie : czy w 2021 roku wzrosną diety ? Trzecie pytanie : jeśli diety są zdalne to za co radni Kozłowa pobierają diety ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Bzdura #3005075 | 10.10.*.* 12 lis 2020 11:30

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Sesje muszą odbywać się w tradycyjny sposób. Radni muszą zadawać pytania w imieniu mieszkańców i wyrażać swoje zdanie. Sesje mogą być prowadzone na salach sportowych. Tam jest duża przestrzeń.

    1. Ale numer ! #3005010 | 10.10.*.* 12 lis 2020 10:04

     Jaka cisza, jaki prządek na sesji. Nie ma popisywania się przed kamerą, nie ma pajacowania. brawo za pomysł panie Wolszczak. Czemu PIS nie zastosuje takiej metody w Sejmie ?

     Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (10)
    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5