Alkohol i nadmierna prędkość skutkowały zatrzymaniem uprawnień do kierowania pojazdami

2020-09-11 09:00:00 (ost. akt: 2020-09-10 19:11:47)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Nidziccy policjanci ujawnili trzech uczestników ruchu drogowego, którzy swoją postawą na drodze pokazali, że za nic mają obowiązujące ograniczenia prędkości i zachowanie trzeźwości za kierownicą. Jazda przez Więckowo z prędkością 102 i 103 km/h skutkowała mandatami i punktami karnymi oraz zatrzymaniem uprawnień do kierowania pojazdami. Kolejny mężczyzna zapomniał, że na drodze nie ma miejsca dla nietrzeźwych i kierował VW mając blisko 2,4 promila alkoholu w organizmie. Teraz grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.
9 września dzielnicowy gminy Kozłowo wyeliminował z ruchu kierującego, który wsiadł za kierownicę „na podwójnym gazie”.

Tuż przed godziną 12:00, podczas obchodu swojego rewiru, funkcjonariusz zauważył samochód osobowy marki VW, którego tor jazdy dawał przypuszczenie, że kierujący może być nietrzeźwy.

Podejrzenia okazały się słuszne. Badanie stanu trzeźwości, wykonane podczas kontroli drogowej wykazało w organizmie 58 – letniego mieszkańca gminy Kozłowo blisko 2,4 promila.

Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności, grzywna powyżej 5000 zł, ponadto obligatoryjnie sąd zastosuje zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres od 3 do 15 lat.

Alkohol to nie jedyny „grzech” kierujących, z którym tego smego dnia policjanci mieli do czynienia w trakcie służby.

Podczas pomiaru prędkości jazdy w miejscowości Więckowo funkcjonariusze ujawnili dwóch kierujących, którzy zignorowali dozwoloną prędkość jazdy w obszarze zabudowanym, jadąc o ponad 50 km/h za szybko.

Obie sytuacje miały miejsce około godz. 10:00. Pierwszy z kierowców, 44 - letni mieszkaniec gminy Ostróda kierował pojazdem marki VW z prędkością 103 km/h, a w trakcie jazdy nie korzystał z pasów bezpieczeństwa.

Drugi z nich to 65 – letni mieszkaniec gminy Nidzica, który jechał samochodem VW z prędkością 102 km/h. Ponadto nie okazał podczas kontroli dokumentu prawa jazdy.

Pamiętajmy, przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h kończy się nie tylko mandatem i punktami karnymi.

Popełniając takie wykroczenie musimy liczyć się z zatrzymaniem uprawnień do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy.

W sytuacji, gdy kierowca, któremu zatrzymano prawo jazdy na 3 miesiące ponownie wsiądzie za kierownicę, grozić mu będzie wydłużenie tego okresu do 6 miesięcy.

W przypadku dalszego niestosowania się do przepisów, kolejny etap to cofnięcie uprawnień do kierowania.

Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobie, która po raz pierwszy ubiega się o uprawnienia do kierowania.

Za kierownicą nie ma miejsca na promile!

Nietrzeźwy to poważne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Należy bezwzględnie reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę, która pod wpływem alkoholu wsiada za kierownicę.

Pamiętajmy, w ten sposób możemy uratować ludzkie życie, zapobiec tragedii, zmniejszyć ilość ofiar wypadków drogowych.
KPP Nidzica

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5