Gdy dom nie kojarzy się z miejscem bezpiecznym

2020-09-30 19:10:00 (ost. akt: 2020-09-30 19:07:35)
Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kopanie, szarpanie, bicie, wyzwiska, groźby, ośmieszanie, izolowanie...wszystko to powoduje, że dom rodzinny przestaje kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, a zaczyna przywoływać na myśl lęk.
Zjawisko przemocy może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat, przybierając rozmaite formy. Jeżeli jesteś świadkiem bądź osobą dotkniętą przemocą domową, nie pozostawaj bierny wobec tego typu sytuacji.

Nikt nie ma przyzwolenia na zadawanie innej osobie bólu i cierpienia. Przemoc w rodzinie to przestępstwo.W każdej rodzinie, bywają lepsze i gorsze chwile. Wiele osób wychodzi z założenia, że problemy rodzinne powinno się rozwiązywać w czterech ścianach i do pewnego stopnia jest to zasadne.

Czasami jednak zdarza się, że kłótnia rodzinna, awantura to za zbyt delikatne określenie tego, co się dzieje pomiędzy osobami mieszkającymi pod jednym dachem.

Zaczyna dochodzić do sytuacji, gdzie dom rodzinny już nie kojarzy się z miejscem bezpiecznym, ale z lękiem i bólem. Kopanie, szarpanie, bicie, wyzwiska, groźby, ośmieszanie, izolowanie...to już nie sprzeczka, to przemoc – przemoc w rodzinie.

Zjawisko przemocy może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat, ponieważ ofiary często żyją nadzieją, że sprawca się zmieni. Zatrzymanie przemocy jest warunkiem niezbędnym dla skutecznego udzielenia pomocy ofiarom przemocy.

Przemoc w rodzinie – jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób (członków rodziny lub innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących), w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Przemoc w rodzinie może przybrać różne formy:

przemoc fizyczna – bicie, popychanie, szarpanie, kopanie, duszenie, policzkowanie, uderzanie pięścią, rzucanie przedmiotami;

przemoc psychiczna – groźby, obrażanie, wyzywanie, wyśmiewanie, poniżanie w obecności innych osób, pozbawianie kontaktu z bliskimi, kontrolowanie, stałe krytykowanie;

przemoc seksualna – zmuszanie do współżycia, do zachowań seksualnych;

przemoc ekonomiczna – odmawianie dokładania się do budżetu domowego; dysponowanie bez porozumienia z partnerem pieniędzmi ze wspólnego budżetu; zaciąganie bez porozumienia pożyczek i kredytów obciążających wspólny budżet; wymuszanie dostępu do konta współmałżonka lub utrudnianie dostępu do konta wspólnego.

Podstawowym przepisem dotyczącym przemocy w rodzinie jest art. 207 kodeksu karnego mówiący o znęcaniu się fizycznym lub psychicznym nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny. Aby przemoc mogła być uznana za przestępstwo musi ona mieć charakter ciągły. Ściganie następuje z urzędu.

W większości przypadków to Policja otrzymuje od ofiar przemocy lub jej świadków sygnał o tym, że coś złego dzieje się w rodzinie. Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskiej Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie. Od tej pory rodzina objęta procedurą Niebieskiej Karty otoczona będzie stałą opieką policjantów, którzy składając systematyczne wizyty w domach będą kontrolować stan bezpieczeństwa domowników i zachowanie sprawców.

Jeżeli jesteś świadkiem, bądź osobą dotkniętą przemocą domową, nie pozostawaj bierny wobec tego zjawiska.
KPP Nidzica

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. W Nidzicy bandytom nic nie grozi #2978861 | 10.10.*.* 1 paź 2020 07:44

    Nidzicki sąd uniewinnia prześladowców. Cel tego jest jeden jak najmniej roboty. Ale Duda i Najsilniejszy w obecnej chwili polityk w Polsce Zbigniew Ziobro wezmą się za was.Oj wezmą.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Monika #2978842 | 10.10.*.* 1 paź 2020 07:09

    Szkoda tylko że nidzica policja szczególnie jeden z dzielnicowych uznaje bardziej kolesiostwo niż dobro osób dotkniętych przemocą psychiczną. Chronimy oprawców a potem zdziwienie że dochodzi do tragedii

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5