Prokurator złożył apelację od wyroku uniewinniającego byłego wójta Kozłowa Jacka J.

2020-05-30 16:00:00(ost. akt: 2020-05-30 15:39:04)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

SPRAWA O KORUPCJĘ || 6 maja do Sądu Rejonowego w Nidzicy wpłynęła apelacja prokuratora od wyroku uniewinniającego Jacka J. oraz Rafała Ś. od zarzutów korupcyjnych w związku z pełnieniem przez nich funkcji publicznych w gminie Kozłowo. Wkrótce trafi do Sądu Okręgowego w Olsztynie.
Jak się okazuje, sprawa byłego wójta gminy Kozłowo Jacka J.i byłego radnego rady gminy Kozłowo Rafała Ś. jeszcze się nie zakończyła. Jej ciąg dalszy rozegra się w sądzie w Olsztynie.

Apelację od wyroku uniewinniającego Jacka J. i byłego radnego Rafała Ś. złożył w nidzickim sądzie prokurator 6 maja.

Jak poinformował nas rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski -Żegalski, apelacja wraz z aktami sprawy w najbliższym czasie zostanie przesłana do Sądu Okręgowego w Olsztynie w celu rozpoznania.

PRZYPOMNIJMY
18 lutego 2020 roku sędzia Arkadiusz Zmudziński, który rozpoznawał sprawę, wydał wyrok, który uniewinnił Jacka J. od popełnienia wszystkich zarzucanych mu czynów. Uniewinniony został również Rafał Ś. Koszty sądowe miał pokryć skarb państwa.
W ustnym wystąpieniu sędzia Arkadiusz Zmudziński podkreślił, że dwa zarzuty dotyczące rzekomego uzależnienia sprzedaży działek od korzyści majątkowej nie zostały udowodnione.


— Jeśli chodzi o zarzut wręczenia łapówki byłemu radnemu to w ocenie sądu były wójt Jacek J. nie miał powodu, by wchodzić w związki z Rafałem Ś., zwłaszcza o charakterze korupcyjnym. Natomiast był to konflikt na tle politycznym, który powstał od czasu prób realizacji inwestycji budowy kurników. Część radnych odwróciła się od wójta. Zawiązał się komitet przeciwko budowie kurników. W listopadzie 2016 roku nastąpiła eskalacja konfliktu pomiędzy częścią radnych i innych osób, a wójtem. Wówczas grupa radnych postanowiła "ukarać" wójta obniżką jego wynagrodzenia. Wójt postanowił kontratakować, i odwołać przewodniczącą rady gminy, co było nieodpowiednie — wyjaśniał sędzia Arkadiusz Zmudziński.

W ocenie sądu była to typowa gra polityczna, która przekształciła się w zawiadomienie o wręczeniu łapówki.

Według sądu kwota 1200 zł, mająca potwierdzenie w postaci przelewu, była to pożyczka. — Rafał Ś. był niekonsekwentny w swoich zeznaniach — mówił sędzia. Istniejące wątpliwości sądu co do prawdomówności Rafała Ś. świadczą na jego niekorzyść i trudno uznać, że pozostałe kwoty były łapówkami.

Poza tym zostało udowodnione, że były radny był w tzw. stałym niedofinansowaniu i pożyczał pieniądze od wielu innych osób. Dlatego nie można uznać, że pieniądze od wójta były czymś innym niż pożyczka.

— Podstawą tego uniewinnienia jest brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa, co nie znaczy, że coś jest na rzeczy tylko, że nie można pana ukarać. Skoro sąd uznał, że nie można skazać pana Jacka J., to nie można. To znaczy, że jest on niewinny — mówił sędzia Arkadiusz Zmudziński.

Wyrok był nieprawomocny. Prokurator Robert Rumiński wyjaśnił, że decyzja o ewentualnej apelacji zapadnie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.


Prokurator oskarżył Jacka J. o popełnienie trzech przestępstw.

Pierwszy czyn miał polegać na wręczeniu w okresie od połowy grudnia 2014 r. do listopada 2016 r. osobie pełniącej funkcję publiczną radnego w Radzie Gminy Kozłowo Rafałowi Ś. korzyści majątkowej w łącznej kwocie 1,9 tys. zł, w zamian za złożenie wniosku dotyczącego podwyższenia wynagrodzenia wójta o 500 zł oraz głosowania w radzie gminy korzystne dla wójta.

Jacek J. został oskarżony również o uzależnienie wykonania obniżonej wyceny nieruchomości należącej do Urzędu Gminy w Kozłowie od otrzymania korzyści majątkowej w kwocie 1,5 tys. zł od osoby, która chciała ją kupić, oraz uzależnienie sprzedaży gminnych nieruchomości od otrzymania korzyści majątkowej. Do tych zdarzeń miało dojść w latach 2007-2011.


Z kolei Rafałowi Ś. prokurator przedstawił zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w łącznej kwocie 1,9 tys. zł w związku z pełnieniem funkcji publicznej radnego Gminy Kozłowo. Do tematu wrócimy.

roz
Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Źle myślisz #2929113 | 88.199.*.* 4 cze 2020 06:56

  Sędziowie są jeszcze platformerscy. Przecież jest niewinny.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. WW #2929009 | 37.47.*.* 3 cze 2020 18:06

  nie było by sprawy jeżeli by Pan jacek należal do Pis, a tak będą go nękać, nie jest ich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. Zastanawiajace ? #2928798 | 46.170.*.* 3 cze 2020 08:20

  Czy ta sprawa znajdzie kiedyś zakończenie ? Sądy do roboty a nie człowieka wciągacie w lata i niszczycie mu karierę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 4. I prawidłowo #2928722 | 88.199.*.* 2 cze 2020 21:38

  Jak go uniewinnią to powinien zaskarżyć sądy i prokuraturę o nękanie przez tyle miesięcy. i jeszcze hejterów za dupę do odpowiedzialności pociągnąć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

 5. Sąd w Olsztynie ?! #2928704 | 37.47.*.* 2 cze 2020 21:11

  Znając życie uniewinniony. I wówczas panie Jankowski wystąpi pan o odszkodowanie za straty moralne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5