Przemoc domowa w czasie kwarantanny
2020-06-08 07:00:00(ost. akt: 2020-06-05 08:47:54)
Dziecko, które ma niewielki kontakt z rówieśnikami oraz pedagogami i jednocześnie przebywa w domu z rodzicem/opiekunem- oprawcą, często ma zaburzenia nastroju, autodestrukcji, popada w depresję, myśli o samobójstwie.
Z doniesień prasowych i medialnych można w ostatnim czasie dowiedzieć się o narastającym zjawisku przemocy domowej. Czas izolacji społecznej i ograniczony dostęp do placówek pomocowych skutkują nasilającą się agresją w stosunku do dzieci, jak i dorosłych, ale też pogłębieniem się schorzeń natury psychicznej (lęków, depresji).
Przemoc, o której mowa najczęściej wynika z frustracji, lęków, stresu, braku możliwości rozładowania konfliktu poza domem oraz nieumiejętności regulowania i kontrolowania emocji, co tylko stan izolacji jeszcze bardziej nasila. Jednak zazwyczaj katastrofy czy epidemie nie powodują, że przemoc domowa nagle pod ich wpływem się pojawia, przeważnie była już wcześniej w rodzinie i sytuacje konfliktów rozwiązywane agresją mają swoje źródło w przeszłości. Izolacja ofiar przemocy i jednocześnie poczucie bezkarności sprawcy teraz szczególnie, w tym trudnym dla wszystkich czasie, powinny jeszcze bardziej wyczulić na przykład sąsiadów, pedagogów szkolnych i inne placówki pomocowe na dramatyczną sytuację rodziny. Przy wzmacniającej się pozycji sprawcy przemocy jednocześnie zwiększa się poziom lęku ofiary.
Obecna sytuacja izolacji społecznej i ograniczonej dostępności do źródeł pomocy i wsparcia spowodowała, że wiele dzieci i innych osób dorosłych znalazło się w bardzo trudnym, stresującym położeniu. Perspektywa dziecka, które ma w obecnej sytuacji małą możliwość kontaktu ze środowiskiem rówieśniczym i pedagogicznym i jednocześnie przebywa w domu z rodzicem/opiekunem- oprawcą, jest silnie traumatyczna i przedłużanie się takiego stanu może doprowadzić do zaburzeń nastroju, autodestrukcji, a nawet myśli samobójczych.
W związku ze wzrostem zgłoszeń o przemocy domowej Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował apel do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Komendanta Głównego Policji, w którym podkreślił wagę i istotę stworzenia systemu wsparcia dla osób dotkniętych przemocą domową. Ważną rolę w udzieleniu pomocy i wsparcia odgrywają nauczyciele- pedagodzy, którzy teraz co prawda mają tylko „zdalny” kontakt z uczniami, ale nauczyciele z wcześniejszych obserwacji i doświadczeń wiedzą, u których uczniów przemoc domowa może się pojawić (np. rodziny objęte procedurą Niebieskiej Karty, uzależnieni od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych), dodatkowo czujność i uwagę wychowawcy mogą wzbudzić: brak udziału w lekcjach on-line, brak logowania się w Librusie, nieodsyłanie wykonanych zadań szkolnych.
Reasumując, w czasie izolacji społecznej w rodzinach jaskrawie uwidaczniają się problemy dotychczas często wyciszane milczeniem, ignorowaniem, obojętnością. Teraz wiele konfliktowych spraw może na skutek izolacji urastać do monstrualnych rozmiarów.
W takich środowiskach rodzinnych, w których już wcześniej brakowało harmonii i odpowiedniej komunikacji, porozumienia i dialogu, może dojść do zaostrzenia konfliktu i na jego podłożu do przemocy psychicznej i fizycznej. Ofiary zamknięte z oprawcami często nie mają możliwości proszenia o pomoc, więc jeśli się słyszy lub podejrzewa, że w sąsiedztwie może dochodzić do incydentów przemocy wobec domowników należy zawsze zawiadomić policję oraz starać się o utrzymanie kontaktu z osobą, o której wiemy, że może ją ten problem dotykać.
Izabela Zimnicka Maculewicz
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
cdf #2931302 | 83.28.*.* 8 cze 2020 22:46
nic nie wynika z tego artykułu. osoba która doświadcza przemocy i to czyta nadal nie wie nic. nie twierdze ze takie artykuły nie są potrzebne, ale lepiej jest postawić na strategie informacyjną w profilaktyce przemocy domowej zwłaszcza podczas kwarantanny. ułatwmy dostep do informacji osobom które tego potrzebują, ale niech to będą realne rady, które bedzie można wykorzystać w praktyce.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz
Jessica #BLM #2930756 | 77.111.*.* 8 cze 2020 10:25
Apeluję do Pana Burmiszczsza oras rady miasta Nidzica by wznieść pamiontkowy pomnik bochatera walczoncego o naszo sprawę, wielkiego człowieka jakim niewontpliwie był Georeg Floyd. Proponuję też nidzickiej społeczności pokojowo demąstrację na placu wolności. Spotkajmy się, przynieśmy transparęty i poleszmy wspólnie na świeżej kostce brukowej. Zapraszam.
odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)