Bieg wirtualny, ale wysiłek realny

2020-05-05 16:00:00 (ost. akt: 2020-05-06 09:49:43)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

KONSTYTUCJA 3 MAJA|| Młodzież „Dwójki” na sportowo uczciła 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.Uczniowie wykazali się sprawnością fizyczną i dużym zaangażowaniem. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji
i sprzeciwu zaborców.

Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy.

Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wirtualnym Biegu Konstytucji 3 Maja, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wzajemnego Wsparcia i Szerzenia Pozytywnych Idei HORUS z siedzibą w Stawigudzie.

W odpowiedzi na zainteresowanie młodzieży biegiem i w porozumieniu z Organizatorem imprezy zmodyfikowano zakres aktywności sportowej i dystansu.

Dopuszczono, poza biegiem inną aktywność sportową np. jazdę na rowerze, jazdę na rolkach, marszobieg, Nordic Walking, z zachowaniem wszelkich zasad i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Trasa miała dystans do 5 km i była ustalana samodzielnie przez każdego z uczestników. Choć z nazwy bieg wirtualny to wysiłek realny.

Uczniowie wykazali się sprawnością fizyczną i dużym zaangażowaniem.

W celu promocji zdrowego stylu życia oraz upamiętnienia Święta Narodowego uczestnicy ozdobili swój ubiór sportowy kokardą narodową /rozetką/, która jest symbolem patriotyzmu i miłości do ojczyzny.

Wirtualny Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Bieg Niepodległości stworzyły Triadę Biegów Patriotycznych, którą uczniowie naszej szkoły zdobyli.
Udział uczniów w Wirtualnym Biegu Konstytucji 3 Maja, zakończony został otrzymaniem pamiątkowego odlewanego medalu.

Joanna Marcjanik
Beata Warecka


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5