Każdy z nas zapamięta ten dzień na długo

2020-05-23 16:00:00 (ost. akt: 2020-05-23 10:06:49)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Ze szkołą pożegnaliśmy się 27 kwietnia. Świadectwa odebraliśmy w nieco innych okolicznościach, w bardziej kameralnej i mniej oficjalniej formie niż nasi poprzednicy, a mimo to każdy z nas zapamięta ten dzień na długo.
Dla mnie pierwsze spotkanie ze szkołą, którą właśnie ukończyłem zaczęło się dokładnie 1 września 2016 roku. Nie był to na pewno łatwy dzień – towarzyszyła mi głównie niepewność, a w głowie pojawiały się pytania, czy na pewno dam radę? Nie jest łatwo zaczynać wszystko od nowa, tym bardziej, gdy wychodzi się z dotychczasowej, dziewięcioletniej strefy komfortu, bo tyle pracowałem na swoje dobre imię w poprzedniej szkole, w której miałem opinię dobrego, solidnego ucznia.

Rozpoczynałem nowy, bardziej dorosły etap życia. Pierwszy rok w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy nie należał do najłatwiejszych – chyba każdy początek czy to w szkole, czy w pracy wygląda podobnie.
Wybór Technikum Ekonomicznego był dla mnie oczywisty, ponieważ od zawsze wiedziałem, czym będę zajmować się w przyszłości. Nauki nie było mało, aczkolwiek perspektywa posiadania matury oraz ukończenia dwóch kwalifikacji zawodowych rekompensowała mi mój ból.

To, co dało się zauważyć od samego początku, to atmosfera jaką budowali wyjątkowi nauczyciele i kadra wspaniałych pracowników. Pedagodzy starli się zachowywać z nami bardzo dobre kontakty, ale nie zapominali o tym, co najważniejsze, czyli przekazywanie wiedzy,

Szkoła udowodniła, że wielką uwagę skupia na uczniach, posiadanych talentach, doceniając ich zdolności i zainteresowania, ponieważ nie samą nauką żyje człowiek. Dzięki temu właśnie mogłem być wolontariuszem, za co otrzymałem prestiżową dla lokalnej społeczności nagrodę, jaką jest statuetka Jastrzębia podczas Gali Dobroczyńca Roku 2019. Była ona ukoronowaniem mojej kilkuletniej pracy na rzecz innych.

Każdy, kto choć trochę mnie zna, wie jak ważna dla mnie była działalność w Samorządzie Uczniowskim. I oczywiście organizacja wielu imprez, której towarzyszyło wiele nieprzespanych nocy, siedzenia nad dopięciem imprezy na ostatni guzik, czasami nawet do 3 w nocy. Ale warto było! Starałem się, by każdy w szkole czuł się wyjątkowo – na tym zależało Samorządowi Uczniowskiemu, aby każde święto w szkolnej społeczności było zaskakujące tak, by nie skupiać się jedynie na ciągłej nauce. Przyznaję, nie było łatwo, ale ogromną satysfakcję sprawiało mi zadowolenie i częste zdziwienie, które gościło na twarzach koleżanek, kolegów, a zwłaszcza dyrekcji i nauczycieli.

Z czasem przyzwyczaiłem do pracy, trwającej często do drugiej, trzeciej w nocy. Udało mi się także pogodzić swoją działalność z naukę. I wyszło mi to nawet dobrze.

Tak jak wyjątkowa była moja historia w szkole, tak wyjątkowe okazało się zakończenie roku. Większość z nas wyczekiwała uroczystej gali rozdania świadectw oraz wręczenia wyróżnień za trud włożony nie tylko w naukę, ale i w życie szkoły. Pandemia, z którą przyszło nam się mierzyć, pokrzyżowała nasze plany. Świadectwa odebraliśmy w nieco innych okolicznościach, w bardziej kameralnej i mniej oficjalniej formie.

W głębi serca mam nadzieję, że w niedługim czasie doczekamy się możliwości organizacji zakończenia roku tak, by obecny niedosyt zamknięcia wyjątkowego etapu życia pozostał ze mną na zawsze. Może po egzaminie maturalnym?
Dziś niezmiernie trudno jest mi pisać o szkole, zachowując formę przeszłą, a siebie nazywając absolwentem, a nie jak dotychczas uczniem. Niełatwo jest pożegnać się z wyjątkowymi nauczycielami oraz pracownikami obsługi, którzy prócz przekazywania wiedzy stali się moimi przyjaciółmi.

Odchodząc ze szkoły, zostawiam wyjątkowych kolegów i koleżanki, z którymi współpracowałem w Samorządzie Uczniowskim, lecz wiem, że moi następcy równie dobrze będą nadal budowali wyjątkową atmosferę mojej i już nie mojej szkoły. Mam nadzieję, że każdy bardzo dobrze wykorzysta szansę zapisania się w historii szkoły. Zabieram natomiast ze sobą wiele wspomnień o szkole, nauczycielach, akademiach i imprezach tych oficjalnych i tych mniej oficjalnych.

Kamil Krajewski IV TECzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (23-24 maja) wydaniu m.in.


Staram się żyć po swojemu
Ewelina Jay ze Szczytna to kobieta, która ma wiele pasji. Spełnia swoje marzenia i realizuje wyznaczone cele. Wie, że nie zawsze jest łatwo ale nigdy się nie poddaje. — Życie z pasją staje się pełniejsze i szczęśliwsze, a więc ja wciąż poszukuję działań, które dadzą mi energię — mówi.

Maciej Musiałowski gra Tomka w filmie „Sala samobójców. Hejter”
Jestem człowiekiem, którego nie ominął hejt
– Byliśmy przerażeni widząc, jak nasz film wyprzedził prawdziwą tragedię – mówi Maciej Stuhr, odtwórca roli polityka Pawła Rudnickiego w filmie „Sala samobójców. Hejter”. Z aktorem rozmawia Joanna Sławińska.

Barbara KułdoBędę to robiła, dopóki starczy sił!
Jak to jest ratować bezdomne zwierzęta w czasie pandemii? Interweniować, kiedy dzieje się im krzywda w domach? Wie to doskonale Barbara Kułdo, inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i wielka miłośniczka braci mniejszych, walcząca o ich dobro od 17 lat. — Oczywiście, że interweniować! Pandemia mnie nie odstrasza — odpowiada.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nauczycielka z gimnazjum #2928660 | 5.172.*.* 2 cze 2020 18:34

    Piękna refleksja... Kamilu, nic dziwnego, że z zapałem i gorliwością uczestniczyłeś w życiu tej szkoły. Że z szacunkiem i uznaniem wspominasz trud nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły włożony w Waszą edukację. Te cechy widoczne już były podczas Twojej nauki w gimnazjum. Gratuluję Ci zaangażowania i sukcesów, ale przede wszystkim wrażliwości jaką zawsze miałeś. Życzę, abyś w dalszym swoim życiu spotkał wielu ludzi otwartych na drugiego człowieka ja Ty. Serdecznie pozdrawiam.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Znajoma #2924872 | 88.199.*.* 24 maj 2020 08:55

    Brawo Panie Kamilu, czytając artykuł ciśnie się łezka, piękne słowa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5