Święta Wielkanocne inne niż wszystkie

2020-04-09 16:00:00(ost. akt: 2020-04-09 12:41:54)

Autor zdjęcia: Archiwum

Tegoroczne Święta Wielkanocne będą inne niż wszystkie. Z powodu pandemii koronawirusa spędzamy je w domach. Prezydium Episkopatu Polski wydało specjalne wskazania dotyczące Świąt Wielkiej Nocy.
W Polsce rząd wprowadził ograniczenia dotyczące wychodzenia z domów. Możemy przemieszczać się jedynie w celu wyjścia na zakupy, dojazdu do pracy, zakupu leków w aptece, wyjścia z psem oraz załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.

Im bardziej będziemy przestrzegać zasad, tym większa szansa, że zahamujemy tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Święta Wielkiej Nocy to wyjątkowy, rodzinny czas. Niestety, tegoroczna Wielkanoc będzie inna, niż ta którą dotychczas znaliśmy. Dużą zmianą dla wszystkich wiernych będzie brak tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

Biskupi zalecają, aby w tym roku zrezygnować z organizowania tego obrzędu w kościołach. W zamian proponują wiernym odmówienie błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. W niedzielę natomiast msze święte będą się odbywały. Biskupi nie zalecają jednak kropienia wiernych wodą święconą w Wigilię Paschalną i Wielkanoc. W niektórych przypadkach księża będą mogli otrzymać zezwolenie na odprawienie większej liczby mszy świętych dla dobra wiernych. Wyraźną różnicę odczują nie tylko wierni, ale i kapłani.

W tej chwili wszystkie msze św. są ograniczone do udziału maksymalnie 5 osób. Wielki Post to też czas, w którym wielu katolików korzysta ze spowiedzi. Biskupi przypominają, że kapłani przez cały czas będą spowiadać wiernych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Podkreślają też, że nie ma zgody Stolicy Apostolskiej na spowiedź na odległość, na przykład za pośrednictwem telefonu lub Internetu. W niektórych parafiach w powiecie nidzickim msze transmitowane są na żywo.


Parafia bł. Bolesławy Lament w Nidzicy

ks. Adam Turek:
Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Na dzień dzisiejszy nabożeństwa będą odbywały się normalnie, zgodnie z zaleceniami, czyli 5 osób na mszy. Na stronie parafii i facebook'u na bieżąco informujemy o dyżurach spowiedzi. Osoby, które szukają ze mną kontaktu i chciałyby dobrze przeżyć ten trudny czas, informuję o internetowych rekolekcjach i nabożeństwach. Musimy zachować spokój i dużo się modlić. Spędźmy te święta w gronie najbliższych, szukamy Pana Boga, zaufajmy mu i nie podsycajmy lęku.
Od 15 marca każde nabożeństwo jest transmitowane na żywo na facebook'u i stronie internetowej parafii:
http://www.parafia.nidzica.pl/transmisja-mszy-na-zywo/


Parafia Św. Wojciecha w Nidzicy

ks. prałat Tadeusz Lewdarowicz
W nabożeństwach do 11 kwietnia może brać udział tylko 5 wiernych, czego przestrzegamy. Czy tak będzie podczas świąt, na razie nie wiemy. W Wielki Czwartek msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18 00. W dniu tym nie będzie czuwania przy ciemnicy. W Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18 00. Ucałowania Krzyża dokona tylko celebrans. Inni uczestnicy oddają cześć krzyżowi przez pokłon. Przypominamy, że w tym dniu obowiązuje post ilościowy i jakościowy. W piątek nie będzie nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Wielki Piątek rozpoczniemy też nowennę do Miłosierdzia Bożego. Wielka Sobota – w tym dniu nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów. Zaleca się, aby w tym roku tzw. „święconka” miała charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba. Msza św. Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 18 00. W tym roku nie będzie czuwań ani przy ciemnicy w czwartek i piątek, ani przy grobie w sobotę. Msza Św. Rezurekcyjna rozpocznie się o godz. 6 00 rano. Nie będzie procesji wokół kościoła.
Nabożeństwa Triduum Paschalnego, msza św. rezurekcyjna oraz msze św. odprawiane będą w naszym kościele o godz. 11 30. W święta msze święte transmitowane będą na facebooku. W tym tygodniu okazja do spowiedzi będzie w sobotę od godz. 10 00 do godz. 12 00. W święta spowiedzi nie będzie. W czasie spowiedzi komunia św. będzie udzielana co 10 minut.


Parafia św. Jana Chrzciciela w Janowcu Kościelnym

ks. Jacek Lubiński:
W Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę msze święte odbywają się bez udziału wiernych. W niedzielę i poniedziałek wielkanocny we mszy świętej może uczestniczyć do pięciu osób. W pierwszej kolejności będą to osoby, które z dużym wyprzedzeniem prosiły o odprawienie mszy w swoich intencjach. Spowiedź możliwa jest "na życzenie" z zachowaniem zasad ostrożności. Mamy nadzieję, że gdy ustanie pandemia, w czerwcu wierni będą mogli wziąć udział w spowiedzi wielkanocnej i przyjmą komunię wielkanocną. Obecnie przyjmujemy komunię duchowo. Są to trzy minuty ciszy i dziękczynienia za to, że Jezus mieszka w naszym sercu. Na stronie parafii umieściliśmy także informację jak przeżyć po katolicki Wielki Tydzień i Święta Wielkanocne oraz spis ogólnopolskich transmisji mszy św. radiowych i telewizyjnych.

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kozłowie

ks. Andrzej Chędoszko
Nabożeństwa w Wielkim Tygodniu i podczas świąt będą się odbywały o godzinie 18. Może w nich uczestniczyć tylko 5 osób. Nie będę prowadził transmisji przez internet. Moim parafianom chciałbym powiedzieć, że pamiętam o nich w swoich modlitwach. Życzę im, aby spędzili Wielkanoc w spokoju i nadziei. Mimo że nie będą na mszy świętej, to mogą pomodlić się w domu.

Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Rocha Janowo

ks. Tomasz Witold Opaliński
Ze względu na ograniczenia, zgodnie z zarządzeniem księdza biskupa, zachęcam do wzbudzania w sobie aktu żalu doskonałego, aby móc świętować Wielkanoc z sercem wolnym od grzechu ciężkiego. Gdy przestaną obowiązywać ograniczenia ze względu na epidemię, zorganizujemy dzień dziękczynienia i spowiedzi świętej. Przypominam, że okres, w którym obowiązuje przykazanie spowiedzi wielkanocnej, obejmuje czas od Środy Popielcowej (26.03.2020) aż do Niedzieli Trójcy Świętej (7 czerwca), tymczasem korzystajmy z możliwości odpuszczenia grzechów przez wzbudzenie w sercu aktu żalu doskonałego połączonego z postanowieniem przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe. Zgodnie z dekretem biskupa płockiego liturgia w Wielkim Tygodniu będzie również odprawiana przy ograniczonej do 5 wiernych, mogących w niej uczestniczyć. Zachęcam do duchowego włączenia się w nią w naszych domach. Przez nieobecność na liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej nie popełnia się grzechu. Dyspensa Biskupa Płockiego od fizycznego uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej obowiązuje do świąt Wielkiej Nocy włącznie, zachęcam do uczestniczenia w liturgii za pomocą mediów.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5