Pasów nie ma, ale przechodzić... można

2020-03-28 16:00:00 (ost. akt: 2020-03-27 20:09:13)
WRACAMY DO TEMATU || Na łamach gazety pisaliśmy już o braku przejścia dla pieszych przy ul. Traugutta. Mieszkańcy sprawdzili jednak, że zgodnie z przepisami, na wysokości sklepu alkoholowego przejść "legalnie" można. Legalnie, ale czy bezpiecznie?
Z naszą redakcją skontaktowali się mieszkańcy bloku przy ul. Traugutta. — Pod naszym blokiem nie ma, gdzie zaparkować. Dlatego stawiamy auto po drugiej stronie ulicy, na placu koło "Manhattanu". Mąż jest chory, ma problem z poruszaniem się, żeby dojść do pasów musielibyśmy nadrobić kawał drogi. To bardzo duże utrudnienie, zwłaszcza dla osób starszych i chorych — mówiła kobieta.

Ten problem poruszaliśmy już na łamach ,,Naszej Gazety Nidzickiej". Przed przebudową dróg wojewódzkich, przejście dla pieszych znajdowało się m.in. przy sklepie alkoholowym. Obecnie, żeby przejść na drugą stronę, trzeba z tego miejsca iść do przejścia koło przychodni albo aż do ronda na skrzyżowaniu ulic Traugutta i 1 Maja i cofnąć się do miejsca docelowego. A potem tak samo wrócić.
Jak poinformował nas wówczas Zarząd Dróg Wojewódzkich, w związku z wnioskiem w sprawie lokalizacji dodatkowego przejścia na ul. Traugutta w Nidzicy, została zorganizowana wizja lokalna z udziałem przedstawicieli ZDW, biura ds. dróg Urzędu Marszałkowskiego i Komendy Wojewódzkiej Policji, w trakcie której dokonano oceny warunków ruchu.

— Biorąc pod uwagę istniejące zagospodarowanie drogi oraz organizację ruchu, organ zarządzający ruchem ocenił negatywnie wniosek o dodatkowe przejście dla pieszych. Należy dodać, że projekt przebudowy drogi 545 na terenie m. Nidzica był wielokrotnie konsultowany z mieszkańcami i władzami miasta, zaś przyjęte rozwiązanie w optymalny sposób zabezpiecza potrzeby wszystkich użytkowników drogi — zaznaczali wówczas przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Mieszkańcy często skracają sobie drogę, przechodząc środkiem jezdni. — Żeby dojść do samochodu z chorym mężem, nie dam rady robić takiego kółka. Zmierzyliśmy, że na wysokości dawnego Consumu wypada odległość 100m od jednego i drugiego przejścia. Czyli zgodnie z przepisami, w tym miejscu mieszkańcy mogą "legalnie" przechodzić na drugą stronę ulicy. Jednak wątpię, że jest to bezpieczniejsze niż namalowanie pasów — mówiła mieszkanka.

Z prośbą o ustosunkowanie się do sygnału mieszkanki zwróciliśmy się do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy. W kwestii przechodzenia przez jezdnię prawo o ruchu drogowym mówi, że: zgodnie z art. 13.2 ,,Przechodząc przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu".

— Opierając się na przytoczonym przepisie prawa o ruchu drogowym, przechodzenie przez jezdnię na wysokości dawnego „Consumu” na ul. Traugutta jest dozwolone, jednak pamiętać należy, że przechodzenie przez jezdnię, o którym mowa wyżej jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy obowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

Nadmieniam, że Komendant Powiatowy Policji w Nidzicy wystosował pismo do Zarządcy Drogi Wojewódzkiej W545 (w której ciągu znajduje się ul. Traugutta) o zmianę organizacji ruchu polegającą na wyznaczeniu przejścia dla pieszych na ul. Traugutta na wysokości budynku 7A — poinformował asp. Jacek Zbrzyzny- kierownik ogniwa ruchu drogowego KPP w Nidzicy. Do tematu wrócimy.


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. set #2896803 | 83.13.*.* 31 mar 2020 08:45

  Największym cudem jest rondo Kolejowa Traugutta. Idąc chodnikiem od strony fabryki mebli z zamiarem dojścia do parku, czy starostwa muszę wejść na rondo, bo urywa mi się chodnik

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Marcin S #2896382 | 185.225.*.* 30 mar 2020 14:34

  Kiedy zrobicie porządne oświetlenie przejścia przy starostwie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Кола #2896379 | 193.23.*.* 30 mar 2020 14:31

  Niech wchodzą. Czego wirus nie zabije, kierowcy dokończą. Ludzie! Przechodźcie pasami, nie na dziko! Te parę kroków jest lepsze jak kalectwo, czy śmierć!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Barbara #2895688 | 193.9.*.* 29 mar 2020 11:15

  Po co publikujecie takie bzdury? Teraz każdy idiota będzie tam wchodził pod samochody.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Darek #2895684 | 178.235.*.* 29 mar 2020 11:07

   Mąż chory, to trzeba wystąpić o wyznaczenie parkingu pod blokiem, a nie pchać się pod samochody. Wasze lenistwo i brak wyobraźni jest przerażający. Starsze panie wchodzące wprost pod samochody, to doména naszych ulíc.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5