Była to jedna z ostatnich rozpraw

2020-01-03 16:00:00(ost. akt: 2020-01-03 17:03:55)
Sędzia Arkadiusz Zmudziński wyznaczył termin kolejnej rozprawy na 4 lutego

Sędzia Arkadiusz Zmudziński wyznaczył termin kolejnej rozprawy na 4 lutego

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

31 grudnia 2019 roku w nidzickim sądzie odbyła się kolejna rozprawa przeciwko byłemu wójtowi gminy Kozłowo i byłemu radnemu Rafałowi Ś.
Na rozprawę stawili się obydwaj oskarżeni oraz trzej świadkowie. Jeden z nich, ze względu na stopień pokrewieństwa z oskarżonym Rafałem Ś. odmówił zeznań.
Dwaj pozostali świadkowie zostali przesłuchani przez sędziego Arkadiusza Zmudzińskiego. Pytania zadawali im także oskarżeni.
Po przesłuchaniu świadków sędzia wyznaczył termin kolejnej rozprawy na 4 lutego o godz. 9:15
— Będą to wystąpienia stron — mówił sędzia Zmudziński.

Jackowi J. postawiono 3 zarzuty.

Pierwszy dotyczy wręczenia łapówki radnemu w zamian za korzystne dla byłego wójta głosownia. Dotyczyły one głosowania za podwyżką wynagrodzenia byłego wójta o 500 zł, głosowania za wyrażeniem zgody na bezprzetargowe oddanie w dzierżawę na rzecz spółki EKO - Kozłowo całości infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, będącej własnością gminy Kozłowo oraz za głosowanie o niewprowadzenie projektu uchwały o obniżeniu wynagrodzenia wójta o 3000 zł i jednocześnie za głosowanie za odwołaniem przewodniczącej rady gminy.

Drugi zarzut dotyczy uzależnienia decyzji byłego wójta o sprzedaży działek jednemu z mieszkańców Krokowa od otrzymania od niego korzyści majątkowej w kwocie 1500 zł.
Trzeci zarzut dotyczy uzależnienia sprzedaży nieruchomości jednemu z mieszkańców Sarnowa od otrzymania korzyści majątkowej w nieustalonej kwocie.

Byłego radnego Rafała Ś. oskarżono o to, że w zamian za korzystne dla byłego wójta Jacka J. głosowania w radzie gminy przyjął korzyść majątkową w wysokości 1900 zł.
---------------------------------------------------------
Oskarżony Jacek J., po wygranych przez Marka Wolszczaka wyborach na wójta, został jego zastępcą oraz radnym rady powiatu. Nie mógł obu funkcji pełnić jednocześnie, dlatego w ustawowym terminie złożył rezygnację z funkcji zastępcy wójta w gminie Kozłowo.

Jego stanowisko objęła była dyrektor szkoły podstawowej w Kozłowie Barbara Szczepkowska, która na stanowisku zastępcy została zatrudniona na pół etatu. Jak mówi wójt Marek Wolszczak, zajmie się ona przede wszystkim funkcjonowaniem szkół.

Jacek J. następnego dnia po złożeniu rezygnacji z pełnionej funkcji został zatrudniony na zastępstwo za sekretarz gminy Bożenę Judycką.

Będzie pełnił funkcję sekretarza do powrotu Bożeny Judyckiej ze zwolnienia.

.

PRZYPOMNIJMY

W lutym 2017 roku funkcjonariusze białostockiej Delegatury CBA, na polecenie prokuratury, zatrzymali ówczesnego wójta gminy Kozłowo Jacka J. Funkcjonariusze CBA przeszukali jego gabinet w urzędzie. Na potrzeby prowadzonego śledztwa zabezpieczyli także dokumenty dotyczące sesji rady gminy: protokoły, listy obecności, informacje o wynikach głosowania. Prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych i poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. zł.

W lipcu 2017 roku prokuratura zakończyła śledztwo zakończone postawieniem zarzutów i sprawę skierowała do Sądu Rejonowego w Nidzicy.

Sprawa w nidzickim sądzie przeciwko oskarżonym toczyła się od 24 października 2017 roku. Odbyło się w tym czasie się 12 terminów rozprawy, z tego ostatnie dwa terminy w dniach 26 i 27 marca 2018. — Przesłuchano wielu świadków, biegłych, odczytano fragmenty zeznań świadków składanych w prokuraturze. Rozprawa w nidzickim sądzie toczyła się przez 5 miesięcy. Wydawało się, że sprawa zmierza ku końcowi, a tu okazało się, że ruszy od nowa — wyjaśniał wówczas rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski – Żegalski.

Powód? Na dwie ostatnie rozprawy nie stawił się Jacek J., który przedłożył zaświadczenie od lekarza sądowego, że nie może się stawić na termin rozprawy w dniu 26 marca z zaznaczeniem, że przewidywany termin zdolności do stawiennictwa wskazano na dzień 27 marca. W związku z tym sąd 26 marca zarządził przerwę w rozprawie do 27 marca. Niestety, i w tym terminie oskarżony Jacek J. na rozprawie nie pojawił się. Za to przedstawił kolejne zaświadczenie lekarskie od lekarza sądowego o niemożności stawienia się w sądzie z zaznaczeniem, że będzie zdolny do stawiennictwa 1 kwietnia. — Ponadto wniósł o odroczenie rozprawy z uwagi na powyższe i zaznaczył, że chce osobiście w niej uczestniczyć. W takiej sytuacji sąd rozprawę odroczył bez terminu — wyjaśniał Olgierd Dąbrowski – Żegalski.

Przez cały czas sprawę prowadziła sędzia Sądu Rejonowego w Nidzicy Elżbieta Lewandowska, która z dniem 1 kwietnia na mocy ustawy z 12 lipca 2017 roku – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw - przeszła w stan spoczynku, bowiem nie złożyła do Ministra Sprawiedliwości oświadczenia woli dalszego zajmowania stanowiska oraz zaświadczenia stwierdzającego, że jest zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków sędziego. — I takiego oświadczenia nie zamierza składać. Wobec tego sprawa oskarżonego Jacka J. i innych, zgodnie z aktualnym stanem prawnym, będzie prowadzona od początku i w innym składzie sądu — wyjaśnia rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.
roz


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obserwator #2844914 | 88.199.*.* 6 sty 2020 12:58

  Wyrok nie zapadł i nie zapadnie. Ten sędzia nie cieszy się dobrą opinią. Moja prywatna opinia jest taka: opieszale prowadzi miesiącami sprawy,uniewinnia przestępców lub nakłada śmieszne kary, bandyci a nawet mordercy śmieją się rodzinom ofiar w oczy. PIS na szczęście próbuje naprawić ten wymiar sprawiedliwości ale idzie to zbyt wolno.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nowy #2844839 | 188.147.*.* 6 sty 2020 05:42

   Brał łapówki w urzędzie i nadal w nim pracuje.... Nawet napluć nie warto....

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Pastuszek #2844315 | 178.235.*.* 4 sty 2020 16:19

   A wszystko za nasze pieniądze.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5