Szachy w nidzickiej „Dwójce”

2019-12-04 07:00:00 (ost. akt: 2019-12-03 18:07:41)

Autor zdjęcia: szkoła

Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji na dworze szacha w latach 70-tych VI wieku naszej ery, gdzie przywieziona została w darze od indyjskiego radży. W Europie Zachodniej gra pojawiła się około IX wieku. Od tego czasu następowały zmiany najbardziej przypominające współczesną grę w szachy.
Przyczyną prób popularyzacji szachów wśród młodzieży szkolnej są edukacyjne i wychowawcze walory tej gry.

W 2012 roku Parlament Europejski poparł program "Szachy w szkole", który rekomenduje unijnym krajom wprowadzenie szachów do programów oświaty.

Polski Związek Szachów od początku popierał tą inicjatywę na terenie naszego kraju. Reforma oświaty z 2017 roku zakłada naukę w szkołach podstaw gry w szachy.

W Szkole Podstawowej nr 2 w Nidzicy te założenia realizowane są poprzez utworzenie szachowego koła zainteresowań. Udało się je stworzyć dzięki staraniom dyrekcji szkoły, proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego oraz zaangażowaniu rodziców.

Organizujemy zawody szkolne oraz coroczne Grand Prix o randze międzynarodowej. Szkoła patronuje też niektórym wyjazdom uczniów na zawody do innych miast.

Trenerem jest Piotr Kraśniewski, wieloletni pasjonat gry w szachy, instruktor i sędzia, prezes UKS Uzdowo. Posiada olbrzymią wiedzę na temat szachów, którą przekazuje dzieciom i młodzieży podczas zajęć


Koło Szachowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Nidzicy istnieje od 1 września 2016 roku. Obecnie w zajęciach bierze udział 16 uczniów. Dwóch absolwentów naszej szkoły posiada już kategorię instruktora.

Uczestnicy poznają zasady gry, ćwiczą ruchy poszczególnych figur, uczą się strategii i przewidywania ruchów przeciwnika.

Uczniowie poznają tajniki bicia w przelocie, roszady czy strategii prowadzących do sytuacji szach, szach-mat i pat.

Celem zajęć jest: popularyzacja "królewskiej" gry przygotowanie do zawodów i przede wszystkim rozwiązywanie zadań szachowych oraz gra w miłej atmosferze.

Ten dobry klimat dla rozwijania pasji gry w szachy owocuje w tym roku szkolnym dużymi sukcesami naszych uczniów.

Należy wspomnieć o znakomitych wynikach w IV Turnieju Szachowym dla Dzieci i Młodzieży z Okazji Święta Niepodległości o Puchar Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie 26 października.

W klasyfikacji dziewcząt klas I-IV Anna Wasiłowska uczennica klasy III zajęła pierwsze miejsce.

Świetne szóste miejsce w ogólnej klasyfikacji klas I-IV zajął Szymon Sarbiewski uczeń klasy II, a czternaste Łukasz Wasiłowski uczeń klasy II.

Nasi szachiści startują też w Wojewódzkiej Szkolnej Lidze Szachowej w Uzdowie dla uczniów szkół podstawowych i średnich, gdzie zajmują czołowe miejsca w II lidze i dzielnie walczą w I lidze.

Szkoła Podstawowa nr 2 zajmuje też II miejsce drużynowo. Inne osiągnięcia naszych najlepszych szachistów, którzy grają w szachy od roku :
Anna Wasiłowska kl III- VIII Otwarte Mistrzostwa Olsztyna Edukacji Wczesnoszkolnej – kategoria dziewcząt- 3 miejsce

Oliwia Sarbiewska kl V - XV Międzynarodowy Festiwal Szachowy- Szachowe Nadzieje w Ostródzie - juniorki do lat 12. - 6 miejsce

Szymon Sarbiewski kl II - XV Międzynarodowy Festiwal Szachowy- Szachowe Nadzieje w Ostródzie – chłopcy do lat 8. – 14 miejsce

Wspaniale by było gdyby dzieci zasiadały w domach z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy znajomymi do partii szachów. A może ktoś jeszcze ulegnie tej pasji?

Opracowali : Adam Gorzka i Piotr Kościjańczuk


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5