Przeciwko przemocy wobec kobiet

2019-11-26 19:00:00 (ost. akt: 2019-11-27 08:42:14)

Autor zdjęcia: MOPS Nidzica

Kampania Biała Wstążka to największa na świecie, skierowana do mężczyzn, międzynarodowa kampania mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet.
Wyobraźmy sobie taką sytuację: rodzina, dzieci, tata bije mamę i wyzywa ją, dzieci nie śpią, płaczą, żyją w ciągłym strachu i napięciu. Mama trwa w tej sytuacji od wielu lat i nie potrafi z niej wyjść. I nikt nie reaguje. Pozostałe otoczenie dorosłych widzi i nie reaguje. Jak państwo myślicie, co dzieci z tej rodziny myślą o dorosłych? Co myślą nie tylko o swoich rodzicach, ale także o innych dorosłych, na których nie mogą liczyć?
Dlatego reagujmy, nie bądźmy obojętni.

— Biernością i bezczynnością też wyrządzamy krzywdę. Nie zapominajmy też, że często ofiarami i świadkami przemocy są dzieci. I nie dosyć, że „tu i teraz” mogą cierpieć, może być im upraszczając „źle”, to jeszcze z tymi swoimi „dziecięcymi” doświadczeniami wejdą w dalsze, dorosłe życie… A wtedy to ich życie może wyglądać bardzo różnie — mówi dyrektor nidzickiego MOPS-u Danuta Kamińska.

Międzynarodowa kampania „Biała wstążka” odbywa się w ramach 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet. Kampania, począwszy od 1991 roku, odbywa się w od 25 listopada do 10 grudnia.

,,Biała Wstążka" symbolizuje deklarację przerwania milczenia w kwestii stosowania przemocy wobec kobiet oraz wstrzemięźliwość przed stosowaniem przemocy na wszelkich jej formach i chęć reagowania na przejawy wszelkiej przemocy. W roku 2019 Powiat Nidzicki przyłącza się do Kampanii Biała Wstążka pod patronem starosty Marcina Palińskiego.
— 6 grudnia 2019 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie chętni mężczyźni będą mieli okazję przyłączyć się do akcji i zamanifestować swój sprzeciw wobec przemocy. 7 grudnia w godzinach 10ºº-13ºº w siedzibie PCPR w Nidzicy, ul. Traugutta w ramach tzw. ,,Otwartych Drzwi" wszystkie osoby doznające przemocy lub jej świadkowie będą mogli skorzystać z bezpłatnej porady: psychologa, pedagoga-terapeuty, pracownika socjalnego i przedstawiciela Powiatowej Komendy Policji w Nidzicy. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy — dyrektor PCPR Anna Kalinowska.

W bieżącym roku również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nidzicy opowiada się przeciwko przemocy wobec KAŻDEGO w różnych kolorach świata – za pośrednictwem małych misiów ubranych w różnokolorowe koszulki. Misie nie tylko razem z nami opowiadają się przeciwko przemocy, ale także informują gdzie można uzyskać pomoc w razie potrzeby

— W naszym Ośrodku rodziny dotknięte przemocą mogą uzyskać wsparcie psychologiczne, terapeutyczne i psychiatryczne. Prowadzony jest Gminny Zespół Interdyscyplinarny. Nie ma sytuacji bez wyjścia, problemu nie do rozwiązania. I naprawdę można żyć inaczej — mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy, a zarazem Przewodnicząca Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego Danuta Kamińska.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nidzicy
7 grudnia 2019 r. godz. 10.00-13.00
6 grudnia 2019 r. – Akcja informacyjna w siedzibie Starostwa Powiatowego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nidzicy nt przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach Kampanii „Biała Wstążka”.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym
5 grudnia 2019 r. godz. 7.15-15.15
Porady prawne, porady psychologa, poradnictwo socjalne, prezentacja prac uczniów Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym nt przemocy domowej, działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym
roz

logo Biała wstążka

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5