Walczymy o zachowanie muralu namalowanego na ścianie sklepu sportowego

2019-11-21 14:10:00 (ost. akt: 2019-11-21 14:10:25)

Autor zdjęcia: źródło: FB Murem za muralem

Pamiętacie mural, który został namalowany przez Pawła Worobieja, na ścianie sklepu ZIBI SPORT? Ma zostać zamalowany!!!
Budynek, w którym mieści się sklep, leży w strefie zabytkowej.
Decyzją konserwatora, mural powinien do końca roku zostać zamalowany, a ściana " przywrócona do pierwotnego wyglądu" .

— Nie wiem, czy chodzi tu o wielką szubienicę, skrót co policji i w co, nazwisko piłkarza jednego z drużyn piłkarskich i napis kim on to jest określony trzema literami. Bo to było wcześniej na ścianie — mówi Zbigniew Mach, właściciel sklepu.

Czy jest to słuszna decyzja ? Czy należy bronić muralu? Piszcie !! Komentujcie !!
Może uda się go obronić?

Również na stronie FB powstała akcja Murem za muralem", wirtualna akcja protestacyjna. Można się dołączyć

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ts #2822475 | 212.75.*.* 22 lis 2019 13:09

  A mi się po prostu wydaje że ktoś po prostu żywi do kogoś niechęć i uraz i jest to wynikiem prywatnych ambicji. Jeśli tak, to bardzo nieładnie i nie przystoi na tak poważanym stanowisku. Ogromna więc prośba o opamiętanie się i wycofanie rakiem z autorskiego pomysłu, bo społeczne konsekwencje mogą być inne od zamierzonych Sz. Panie / Pani konserwatorze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. dax #2822421 | 83.13.*.* 22 lis 2019 10:28

  Najciekawsze, że ten budynek nie jest żadnym zabytkiem, ani nie ma żadnej wartości architektonicznej. Jest po prostu doklejony do fragmentu muru obronnego

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. na warszawskiej #2822392 | 89.228.*.* 22 lis 2019 09:32

  sa 2 budynki 1 po ciastkarni , 2 uzytkowany dawniej przez milicje - jej pracownicy mieli mieszkania funkcyjne , grożą zawaleniem w kazdej chwili co robi burmistrz-zaniechanie, niedopelnienie obowiazkow, konserwator zabytkow ? jak widac maja seksualne podejscie, nieroby, ps. jest duzo budynkow grożących zawaleniem , a co pare lat remontuje sie centrum miasta , ktore nie wymaga remontu

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jan #2822307 | 178.235.*.* 22 lis 2019 06:26

  Konserwator w naszym mieście to bardzo skuteczny człowiek. Dzięki niemu stare budynki popadają w kompletną ruinę. Wystarczy popatrzeć na ruiny przy ulicy warszawskiej czy ezdech. Lepiej zablokować wszelkie aktywności mieszkańców i utrzymywać taki stan rzeczy. Ten mural jest czymś co w znaczący sposób poprawiło estetykę skwerku pod zamkiem. To powiew świeżości w naszym szarym smutnym mieście. Popatrzcie ile jest pięknych murali na starych kamienicach w dużych miastach a u nas na 'doklejonym' klocku do starego muru musi być obdrapany i pomazany przekleństwami wrak który ma uwydatnić walory historyczne naszego miasta. Rozumiem, że konserwator tam nie bywa i ma gdzieś to czy mieszkańcy i odwiedzający miasto turyści będą przebywać w bardziej estetycznym otoczeniu. Może czas na zajęcie się pozyskiwaniem środków na renowację zamiast trwonić czas na unicestwianie aktywności społecznej?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. ts #2821983 | 212.75.*.* 21 lis 2019 14:22

  Od dawna nie mieszkam w Nidzicy, ale w końcu ktoś zrobił coś fajnego i społecznie pożytecznego. Mural jest estetyczny a co najważniejsze ukazujący otwarcie mieszkańców na różnych przyjezdnych. Jest głęboki pod kątem artystycznym i wielki pod kątem kulturowym. Każde duze miasto w Polsce chciałoby mieć coś podobnego u siebie. I ma.., Tłumaczenie że to strefa zabytkowa, jest żadnym tłumaczeniem, bo chociażby Starówka w Warszawie ma mnóstwo pięknych murali i tam nikt nie protestuje. Otwórzmy się na świat i schowajmy w kieszeń swoją małostkowość - drodzy urzędnicy. Zalecam więcej podróżować a przynajmniej czytać książek znanych literatów. Pozdrawiam i mam nadzieję, ze ten obraz pozostanie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5