Rafał Ś., były radny gminy Kozłowo, potwierdził przyznanie się do winy

2019-11-15 11:05:00(ost. akt: 2019-11-15 11:07:24)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Dzisiaj (15 listopada)w nidzickim sądzie odbyła się kolejna rozprawa przeciwko Jackowi J. i Rafałowi Ś.
Na dzisiejszą rozprawę stawili się obydwaj oskarżeni oraz jeden świadek.

Sędzia Arkadiusz Zmudziński odczytał zeznania obecnego świadka, który podtrzymał swoje zenania złożone wcześniej.

Oskarżony Jacek J. oraz jego adwokat pytali świadka czy rozmawiał ze swoimi rodzicami na temat tej sprawy. Świadek stwierdził, że nie, bo to nie jego sprawa.

Od oskarżonego Rafała Ś. sędzia odebrał tylko oświadczenie o tym, że przyznaje się on do winy. Zostanie on dosłuchany na kolejnej rozprawie, która odbędzie się 31 grudnia 2019 roku o godz. 9:15.

- Myślę, że sprawa zakończy się wkrótce. Zostało jeszcze wysłuchanie oskarzonego Rafała Ś. dosłuchanie niektórych świadków oraz nowego świadka wskazanego przez oskarżonego Jacka J., potem wypowiedzi adwokatów i prokuratora, i wyrok - mówi sędzia Arkadiusz Zmudziński.

Jackowi J. postawiono 3 zarzuty.
Pierwszy dotyczy wręczenia łapówki radnemu w zamian za korzystne dla byłego wójta głosownia. Dotyczyły one głosowania za podwyżką wynagrodzenia byłego wójta o 500 zł, głosowania za wyrażeniem zgody na bezprzetargowe oddanie w dzierżawę na rzecz spółki EKO - Kozłowo całości infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, będącej własnością gminy Kozłowo oraz za głosowanie o niewprowadzenie projektu uchwały o obniżeniu wynagrodzenia wójta o 3000 zł i jednocześnie za głosowanie za odwołaniem przewodniczącej rady gminy.

Drugi zarzut dotyczy uzależnienia decyzji byłego wójta o sprzedaży działek jednemu z mieszkańców Krokowa od otrzymania od niego korzyści majątkowej w kwocie 1500 zł.

Trzeci zarzut dotyczy uzależnienia sprzedaży nieruchomości jednemu z mieszkańców Sarnowa od otrzymania korzyści majątkowej w nieustalonej kwocie.


Byłego radnego Rafała Ś. oskarżono o to, że w zamian za korzystne dla byłego wójta Jacka J. głosowania w radzie gminy przyjął korzyść majątkową w wysokości 1900 zł.

PRZYPOMNIJMY

W lutym 2017 roku funkcjonariusze białostockiej Delegatury CBA, na polecenie prokuratury, zatrzymali ówczesnego wójta gminy Kozłowo Jacka J. Funkcjonariusze CBA przeszukali jego gabinet w urzędzie. Na potrzeby prowadzonego śledztwa zabezpieczyli także dokumenty dotyczące sesji rady gminy: protokoły, listy obecności, informacje o wynikach głosowania. Prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych i poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. zł.

W lipcu 2017 roku prokuratura zakończyła śledztwo zakończone postawieniem zarzutów i sprawę skierowała do Sądu Rejonowego w Nidzicy.

Sprawa w nidzickim sądzie przeciwko oskarżonym toczyła się od 24 października 2017 roku. Odbyło się w tym czasie się 12 terminów rozprawy, z tego ostatnie dwa terminy w dniach 26 i 27 marca 2018. — Przesłuchano wielu świadków, biegłych, odczytano fragmenty zeznań świadków składanych w prokuraturze. Rozprawa w nidzickim sądzie toczyła się przez 5 miesięcy. Wydawało się, że sprawa zmierza ku końcowi, a tu okazało się, że ruszy od nowa — wyjaśniał wówczas rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski – Żegalski.

Powód? Na dwie ostatnie rozprawy nie stawił się Jacek J., który przedłożył zaświadczenie od lekarza sądowego, że nie może się stawić na termin rozprawy w dniu 26 marca z zaznaczeniem, że przewidywany termin zdolności do stawiennictwa wskazano na dzień 27 marca. W związku z tym sąd 26 marca zarządził przerwę w rozprawie do 27 marca. Niestety, i w tym terminie oskarżony Jacek J. na rozprawie nie pojawił się. Za to przedstawił kolejne zaświadczenie lekarskie od lekarza sądowego o niemożności stawienia się w sądzie z zaznaczeniem, że będzie zdolny do stawiennictwa 1 kwietnia. — Ponadto wniósł o odroczenie rozprawy z uwagi na powyższe i zaznaczył, że chce osobiście w niej uczestniczyć. W takiej sytuacji sąd rozprawę odroczył bez terminu — wyjaśniał Olgierd Dąbrowski – Żegalski.

Przez cały czas sprawę prowadziła sędzia Sądu Rejonowego w Nidzicy Elżbieta Lewandowska, która z dniem 1 kwietnia na mocy ustawy z 12 lipca 2017 roku – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw - przeszła w stan spoczynku, bowiem nie złożyła do Ministra Sprawiedliwości oświadczenia woli dalszego zajmowania stanowiska oraz zaświadczenia stwierdzającego, że jest zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków sędziego. — I takiego oświadczenia nie zamierza składać. Wobec tego sprawa oskarżonego Jacka J. i innych, zgodnie z aktualnym stanem prawnym, będzie prowadzona od początku i w innym składzie sądu — wyjaśniał rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.
roz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mazur #2820930 | 5.172.*.* 19 lis 2019 16:37

  Jeżeli dostanie wyrok i nie będzie mógł sprawować funkcji publicznych to wszystkie zarobione w urzędzie pieniądze powinien zwrócić do gminnej kasy. Sprzątaczki mają pracować za grosze bo ''biedna gmina'', a dla siebie to mają na grube pensje, nagrody, trzynastki itd itp.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Red #2820751 | 37.47.*.* 19 lis 2019 07:34

   Czy ta spraw znajdzie kiedykolwiek finał ? Co to za sąd ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ten sędzia #2820101 | 149.156.*.* 17 lis 2019 15:07

   Moim skromnym zdaniem uniewinni oskarżonego. W Nidzickim sądzie zapadają bardzo dziwne wyroki. Sprawcy są często uniewinniani lub łagodnie karani.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Bodzio #2819944 | 188.147.*.* 16 lis 2019 23:57

    Widać kto tu kombinuje i że pan I. ma coś na sumieniu dlaczego ludzie głosują na takiego hachmebta PO

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5