Na kąpieliskach było bezpiecznie

2019-09-13 13:00:00 (ost. akt: 2019-09-10 18:36:30)

Autor zdjęcia: Renata Kostowska

31 sierpnia zakończone zostały dyżury ratowników wodnych na kąpieliskach w Wiknie oraz nad jeziorkiem miejskim przy Alei Wojska Polskiego. Oba kąpieliska cieszyły się dużą frekwencją, szczególnie w te najgorętsze dni.
Podczas tych wakacji na terenie gminy Nidzica działały dwa strzeżone kąpieliska. Jedno w Wiknie, drugie nad jeziorkiem miejskim. Na obu pracowali ratownicy. Podczas letniego sezonu oba cieszyły się dużą popularnością.

— Na plaży w Wiknie większość kapiących się to osoby, które odwiedzały naszą gminę w celach turystycznych, jak również okoliczni mieszkańcy. Natomiast plaża nad jeziorkiem miejskim stała się doskonałą alternatywą dla najmłodszych z rodzicami i opiekunami z Nidzicy, którzy nie mają możliwości dojazdu na inne kąpieliska w powiecie — mówi Mariusz Kostowski.

Korzystających z plaży z roku na rok jest coraz więcej, szczególnie rodzin z dziećmi.
— Dbamy, aby atmosfera na kąpieliskach sprzyjała w szczególności najmłodszym. Obserwujemy również rosnące zainteresowanie sportami wodnym min. żeglarstwem i kajakarstwem — dodaje Mariusz Kostowski.

— Niestety, w tym roku na obu kąpieliskach zdarzyły się dwa przypadki tonięcia, które zostały odpowiednio szybko zauważone i po przeprowadzeniu akcji ratowniczej udzielono niezbędnej pomocy, co pozwoliło na uniknięcie tragedii. — dodaje.

Inne akcje jakie ratownicy podjęli, wykorzystując dostępne środki ratownicze, to było sprawdzenie zgłoszenia o pozostawionej i przycumowanej łódce na środku jeziora Omulew.

— Na szczęście skończyło się na fałszywym alarmie. Dwukrotnie udzielili pomocy żeglarzom na przewróconych żaglówkach. Kilkakrotnie ratownicy zmuszeni byli powstrzymać osoby, które chciały skorzystać z kąpieli pod wpływem alkoholu — wymienia Mariusz Kostowski.

Ratownicy pełnili również dyżury w te dni, kiedy zdarzyły się czasowe zamknięcia kąpielisk ze względu na zakwit sinic.

— Fakt istnienia w naszej gminie dwóch kąpielisk strzeżonych wpływa znacząco na podniesienie bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą, podnosi świadomość odpowiedzialnego zachowania i wpływa pozytywnie na budowanie wizerunku naszego miasta i gminy, jako przyjaznej aktywnemu wypoczynkowi i turystyce — dodaje Mariusz Kostowski.
roz2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5