Francuzi podziękowali za miłe przyjęcie

2019-07-04 16:00:00(ost. akt: 2019-07-04 14:41:38)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Grupa Francuzów z Buzancais, bliźniaczego miasta Nidzicy, w ostatnim dniu pobytu w naszym mieście zwiedziła zamek, a następnie spotkała się z władzami miasta i powiatu na pożegnalnej kolacji.
W środę, po dość forsownym dniu, zwiedzaniu Gdańska i Sopotu, goście z Francji postanowili przed wyjazdem do Francji, trochę odpocząć.

Zwiedzili nasz zamek. Niektórzy z nich wnętrza zamkowe oglądali po raz pierwszy.

Z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści Pawła Bukowskiego, dyr. NOK, o historii zamku i miasta.

Zaciekawiły ich oryginalne fragmenty murów zamkowych, fresków w sali rycerskiej.

Z krużganków sali widokowej podziwiali panoramę Nidzicy.

O godz. 18 spotkali się z władzami miasta i powiatu na kolacji pożegnalnej.

— Cieszymy się bardzo, że na tej pożegnalnej kolacji spotkaliśmy się wszyscy, także ci, którzy przyjmowali gości z Francji w poprzednich latach — mówił Ryszard Kumelski.

Z kolei burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala podziękował rodzinom, które przyjęły gości. — Chciałbym także podziękować gościom z Francji za wizytę w naszym mieście. Przez wiele lat kontynuujemy tę przyjaźń — mówił burmistrz.

— Ja przyłączam się do tych ciepłych słów burmistrza. W tym roku po raz pierwszy przyjąłem gości z Francji. Dziękuję bardzo za miło spędzony czas — mówił starosta Marcin Paliński.

Ze strony gości z Francji głos zabrała przedstawicielka mera Buzancais, która w jego imieniu przekazała życzenia władzom Nidzicy.

— Nasze spotkania są coraz ciekawsze i coraz częstsze. W pierwszych latach były one bardziej oficjalne. Teraz znamy się coraz lepiej i uczymy się naszych kultur. Rodzą się solidne przyjaźnie. Nasze bliźniacze miasta Nidzica i Buzancais coraz bardziej się zbliżają. Dziękujemy rodzinom za sympatyczne przyjęcie. Dzięki nim spędziliśmy tu miło czas. W imieniu mera Buzancais przekazuję bardzo szczere wyrazy przyjaźni oraz życzenie, aby nasza przyjaźń się rozwijała — mówiła przedstawicielka mera Buzancais.

W imieniu Stowarzyszenia Przyjaźni Francusko Polskiej głos zabrał przewodniczący Jean Pierre Perreau.

— Podczas tej wizyty spędziliśmy miło czas, zwiedziliśmy wiele miejsc. Zwiedziliśmy wasz piękny region. Poznaliśmy wasz sposób życia codziennego dzięki rodzinom. Złamaliśmy bariery, coraz bardziej nasza przyjaźni nas łączy i pozostawia nadzieję, że będzie trwała coraz dłużej. Nawet pogoda nam sprzyjała. Nie było ani upałów, a deszcz tylko trochę popadał. W przyszłym roku będziemy obchodzić 20 urodziny naszej współpracy. Uroczystości odbędą się we Francji. Jutro wyjeżdżamy, ale przyjaźń i wspomnienia pozostaną w naszych sercach — mówił prezes Jean Pierre Perreau.

Na zakończenie części oficjalnej goście z Francji otrzymali drobne upominki.

Dzisiaj (4 lipca) goście wyjechali do Francji.

roz


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Czytelnik #2757238 | 188.112.*.* 4 lip 2019 08:23

    Poprawna nazwa miasta to Buzançais.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5