Co daje nam aktywność fizyczna?

2019-06-06 19:00:00(ost. akt: 2019-06-05 22:30:22)
Każdy z Was na pewno słyszał kiedyś słowa: ,,sport to zdrowie". Powiedzenie to jest powszechnie stosowane przez wielu ludzi. Warto jednak zastanowić się, co się pod nim kryje, dlaczego sport ma tak duży wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet życie.
Jedną z podstawowych korzyści, jaką daje nam uprawianie sportu jest mniejsze ryzyko zapadnięcia na wiele chorób. Aktywność powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi, reguluje przemianę materii, obniża ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych, obniża ciśnienie krwi, zapobiega osteoporozie, wzmacnia system immunologiczny. Dodatkowym atutem uprawiania sportu jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała, ponieważ podczas ćwiczeń nasila się szybkość spalania kalorii, co wpływa na zredukowanie tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że uprawiając sport, nie tylko ćwiczymy ciało, ale także umysł. Sport poprawia nastrój, powoduje zwiększenie wydajności umysłowej, a regularne ćwiczenia zmniejszą ryzyko zachorowania na depresję oraz pozytywnie wpływają na wzrost naszej samooceny.

Chciałbym, żebyście mieli na uwadze, że uprawianie sportu to nie tylko chodzenie na siłownie i przerzucanie ciężarów, to również każda aktywność, którą lubicie robić. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, to wybierz rower. Lubisz pływanie? Wybierz się nad jezioro albo basen. Lubisz gry zespołowe? Namów znajomych i pójdźcie pograć w piłkę nożną, koszykówkę albo siatkówkę.

Lubisz spacerować? Jeśli nie, chciałbym Cię przekonać, dlaczego warto systematycznie chodzić na spacery. Jeśli tak, przeczytaj, będziesz wiedział jak zwykły spacer fantastycznie wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie!
Zabierz partnera, psa, przyjaciela, sąsiada na spacer. Tym bardziej, że to łagodna, niewymagająca forma ruchu. Tempo i intensywność spaceru regulujemy samodzielnie, więc jesteś w stanie dostosować go do własnych potrzeb i aktualnego stanu kondycji. Ważna jest systematyczność takiego spaceru, co najmniej godzinny spacer trzy razy w tygodniu spowoduje, że zyskasz sprawniejszy układ krążeniowo-naczyniowy, obniżysz poziom cholesterolu, zmniejszysz ryzyko zachorowania na cukrzycę, osteoporozę, a także wzmocnisz mięśnie, stawy i kości.

Jesteś osobą z nadwagą? Spacer na początek jest dla Ciebie optymalną formą aktywności. Podczas godzinnego spaceru spalisz około 200-300 kcal, przy tym nie zmęczysz się i nie ryzykujesz kontuzjami. Ruch na świeżym powietrzu dotleni organizm, wzmocni odporność, a przy okazji będzie doskonałym relaksem.
Czy słyszeliście o nordic walking? Jest to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijkami. Porównując metodę nordic walking do zwykłego marszu, można zauważyć, że nordic walking angażuje więcej partii mięśni (klatka piersiowa, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha). Ponadto taka forma aktywności odciąża jeszcze bardziej stawy niż spacer, pomaga spalić więcej kalorii, a także ułatwia wchodzenie na wzgórza.

Przed nami lato, dni dłuższe i cieplejsze, w sam raz na długie spacery, przejażdżki rowerowe, pływanie. Chciałbym, żebyście pamiętali przede wszystkim o jednym: każda forma aktywności ma Wam sprawiać przyjemność, powodować, że nie będziecie się zmuszać do robienia czegoś, na co nie macie ochoty. Znajdźcie swoją ulubioną aktywność, którą będziecie uprawiać z uśmiechem na twarzy, a przy okazji będziecie emanować zdrowiem.

Mateusz Gałuszka

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5