Miejsc w szkołach nie zabraknie

2019-03-21 07:00:00 (ost. akt: 2019-03-19 15:14:17)

Autor zdjęcia: Pixabay

— Każdy absolwent szkoły podstawowej i gimnazjum znajdzie miejsce w liceum, technikum czy branżowej szkole I stopnia. Nasze placówki oświatowe czekają i gotowe są na przyjęcie wszystkich — zapewnia starosta Marcin Paliński.
W tym roku szkolnym o miejsca w nidzickich szkołach średnich będą walczyli absolwenci ostatniej klasy gimnazjum i pierwsi absolwenci szkół podstawowych. Uczniowie i ich rodzice mają obawy, że nie dla wszystkich wystarczy miejsc w liceach, technikach czy też szkołach branżowych. W naszym powiecie jest 13 szkół podstawowych i 10 gimnazjów.

Jak zapewnia starosta Marcin Paliński, wszyscy absolwenci znajdą miejsce w szkole. Świadczy o tym prosta matematyka. W czerwcu mury szkół podstawowych opuści 353 absolwentów, a gimnazjum ukończy - 303 uczniów, czyli o miejsca w nidzickich szkołach średnich ubiegać się będzie łącznie 656 absolwentów. — Na pewno miejsc w naszych szkołach jest o wiele więcej. Jesteśmy do naboru przygotowani — mówi starosta Marcin Paliński.

Kierownik wydziału oświaty Jolanta Tymińska dodaje, że szkoły mogłyby przyjąć o wiele więcej uczniów. Zapewnia również, że szkoły przygotowują ciekawe oferty edukacyjne i każdy absolwent znajdzie taki profil kształcenia, jaki go interesuje.
Absolwenci szkół podstawowych mogą być przyjęci do 4-letniego liceum, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Absolwenci gimnazjum ubiegać się będą o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia.

W szkołach średnich będą podwójne klasy pierwsze. Starosta Marcin Paliński zapewnia, że nie stworzy to żadnego problemu w szkołach średnich.
Zanim jednak rozpocznie się rekrutacja do szkół średnich zarówno uczniowie klas VIII i III klasy gimnazjum muszą zdać egzaminy, które rozpoczną się 8 kwietnia. Od wyników tych egzaminów zależy do jakiej szkoły uczniowie się dostaną. Dużo obaw o wynik egzaminu mają uczniowie klas VIII.

— Ja uczę się bardzo dużo nie tylko w szkole. Po zakończeniu lekcji zjadam szybko obiad i zasiadam do nauki. Najpierw odrabiam pracę domową, uczę się na bieżąco, a potem rozkładam notatki, książki i powtarzam język polski, matematykę, historię i inne przedmioty. I tak od kilku miesięcy. Nie mam czasu nawet na odpoczynek. Ale czy dobrze mi pójdzie na egzaminie? Nie wiem — mówi ósmoklasista. Dodać trzeba, że uczniowie klas VIII w tym roku musieli "przerobić" materiał z dwóch klas gimnazjalnych. Absolwentom życzymy, aby dostali się do wymarzonej szkoły średniej.

Rodzice natomiast zastanawiają się, czy ich dzieci dostaną się na taki profil kształcenia, na jaki chcą. — Bo jeśli będzie niewielu chętnych np. do klasy sportowej lub o innym profilu, to co wtedy? — pytają. No cóż, taka sytuacja może się zdarzyć.

roz

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Coś przyszłościowego ? #2708636 | 46.170.*.* 3 kwi 2019 13:08

  Czy powstaną wreszcie jakieś ciekawe kierunki ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. policz i pisz #2701649 | 178.235.*.* 22 mar 2019 07:50

  Policz sobie uczniow w szkołach i dopiero pisz wnidzickich wiejskich szkolach do klas 8 uczęszcza 30 uczniow nie wiele jes że tak beznadziejne nie z czasem ducha są kierunkit w innych gminach a nawet mniej w gimnazjach nidzickich około 156 uczniów o co ci chodzi ? Mozna tylko ubolewać na tym że sa tkie kierunki ksztalcenia nie popularne z duchem czasu ,gdzie kierunek informatyki , elektronika ,po co dwa licea istny bałagan kierunków ksztalcenia .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ja #2701620 | 212.244.*.* 22 mar 2019 06:44

  niezła propaganda starosta umie liczyć:) brawo :) szkoda, że nie pomyślał że do tych szkół wybierają się też absolwenci szkół podstawowych i gimnazjum z pozostałych miejscowości w powiecie. Może go to nie interesuje?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Absolewnt #2701574 | 88.199.*.* 21 mar 2019 23:17

   Dołek świeci pustkami kiedyś było po 8 klas obecnie sa chyba 2 czy 3 w danym roczniku był taki niż demograficzny czy szkoła az tak opuściła loty ze nie ma chetnych czy przeciwnie taka selekcja jest bo nie wiem?

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5