Drogowcy łagodzą skutki zimy

2019-02-01 12:03:00(ost. akt: 2019-02-01 12:03:51)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

W powiecie nidzickim trzeba odśnieżyć prawie 500 kilometrów dróg powiatowych i gminnych. W razie potrzeby wyjedzie na nie 43 sztuki różnego rodzaju sprzętu odśnieżającego. Czy to wystarczy?
Zimowe utrzymanie dróg obejmuje prace mające na celu zmniejszenie lub ograniczenie zakłóceń ruchu drogowego wywołanych takimi czynnikami atmosferycznymi jak śliskość zimowa oraz opady śniegu.

Ale należy zawsze pamiętać, że służby drogowe mają za zadanie łagodzenie skutków zimy, a nie ich całkowitą likwidację i dlatego należy prędkość pojazdu dostosować do warunków panujących na drogach. Na terenie powiatu nidzickiego w sezonie zimowym 2018/2019 utrzymaniem dróg objętych jest 348,507 km dróg powiatowych.

Powiatowy Zarząd Dróg w Nidzicy zakontraktował na bieżący sezon zimowy 34 sztuki różnego rodzaju sprzętu odśnieżającego. W skład sprzętu wchodzi 5 dużych pługopiaskarek przewidzianych do zwalczania śliskości oraz 12 ciągników rolniczych do odśnieżania dróg podczas intensywnych opadów śniegu oraz zamieci śnieżnych.

Dodatkowo Powiatowy Zarząd Dróg w Nidzicy posiada 4 własne jednostki sprzętu w tym jedną pługopiaskarkę. Dyrektor zapewnia, że Powiatowy Zarząd Dróg w Nidzicy posiada odpowiednią ilość materiałów do zimowego utrzymania dróg w IV, VI i VI standardzie zimowego utrzymania dróg.

W gminie Nidzica PUGK Sp. z o.o. będzie utrzymywała około 100 km dróg gminnych, w tym około 30 km na terenie Nidzicy — Posiadamy dwa samochody wyposażone w pług i piaskarkę oraz trzy ciągniki z pługami i dwa rozsiewacze ciągnikowe. Na chwilę obecną dysponujemy zapasem około 350 ton mieszanki — mówi kierownik Zakładu Oczyszczania Łukasz Klimaszewski. Zgodnie z zarządzeniem burmistrza, na terenie miasta obowiązuje IV, V, VI standard utrzymania dróg.

W gminie Janowiec Kościelny do odśnieżania jest 30 km dróg gminnych. Odśnieżanie odbywa się w momencie zaistnienia takiej potrzeby za pomocą trzech ciągników o mocy min. 100 km z pługiem czołowym. Zwalczanie śliskości odbywać się będzie doraźnie, w momencie zaistnienia takiej potrzeby mieszanką soli i piasku.

W pierwszej kolejności odśnieżane będą drogi, po których poruszają się autobusy obsługujące regularne przewozy pasażerskie, następnie pozostałe szlaki komunikacyjne.

Na terenie gminy Janowo do wszystkich miejscowości prowadzą drogi powiatowe. Zimowe utrzymanie dróg, których zarządcą jest gmina Janowo (około 20 km), odbywać się będzie za pomocą ciągnika wraz z pługiem czołowym, będącym w posiadaniu gminy, dodatkowo gmina posiada podpisaną umowę z przedsiębiorcą na odśnieżanie dróg zimowych.

Sprzęt do pracy zostanie zadysponowany w miarę zaistniałych potrzeb, po ustaniu opadów śniegu. Śliskość będzie zwalczana za pomocą pługopiaskarek, wynajętych, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

– W gminie Kozłowo odśnieżaniem dróg gminnych zajmuje się wykonawca wyłoniony w drodze zapytania ofertowego, ponieważ gmina nie dysponuje sprzętem do zimowego utrzymania dróg — wyjaśnia wójt gminy Marek Wolszczak

Na terenie gminy Nidzica jest 43,331 km dróg wojewódzkich. Rejon Dróg Wojewódzkich w Nidzicy dysponuje następującym sprzętem do Zimowego Utrzymania Dróg: zestaw odśnieżny (nośnik + pług + piaskarka) – 3 szt., ciągnik o mocy pow. 120 KM + pług czołowy – 1 szt., ładowarka o poj. łyżki pow. 0,5 m3 – 2 szt., równiarka – 1 szt., pojazd do 2,5 Mg do odśnieżania i posypywania chodników – 1 szt., spycharka – 1 szt. Wykonawcą usług związanych z zimowym utrzymaniem dróg wojewódzkich w gminie Nidzica jest firma: Usługi - Handel i Produkcja - Marek Wasiłowski.

Wykonawca zimowego utrzymania dróg zgromadził na placu składowym 1000 Mg mieszanki piaskowo-solnej 20%, 300 Mg soli drogowej i 1000 Mg piasku. Drogi wojewódzkie nr 545 i 604 w m. Nidzica są utrzymywane w II standardzie zimowego utrzymania dróg, natomiast poza miastem utrzymywane są w III, i IV standardzie. Ponadto w gminie Nidzica poza miastem przebiega DW 538 i jest utrzymywana w III i V standardzie ZUD.


Standardy zimowego utrzymania dróg
II stopień - jezdnia jest odśnieżana i posypywana na całej długości i szerokości
III stopień - jezdnia odśnieżona na całej szerokości i posypywana na: skrzyżowaniach z drogami, skrzyżowaniach z koleją, odcinkach o pochyleniu > 4%, przystankach autobusowych, innych miejscach ustalonych przez zarząd drogi.
IV stopień - jezdnia odśnieżona na całej szerokości, posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu
V stopień - jezdnia odśnieżona, w miejscach zasp odśnieżony co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek, posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu
VI stopień - jezdnia zaśnieżona, prowadzi się interwencyjne odśnieżanie w zależności od potrzeb, posypane po odśnieżeniu w miejscach wyznaczonych przez Zarząd Dróg.

roz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. MYK #2675007 | 37.47.*.* 3 lut 2019 21:33

    Praca u Wasiłka.... Wysyła cię na powiatówki piasek jak się nie zapycha, to wiecznie go brakuje. Robisz trasę po powiatowych, to dzwoni by wracać bo trzeba jechać na wojewódzkie, nieważne ze jeszcze nie wszystkie powiatowe odśnieżone i posypane. Jeżdzisz po 20h bez przerwy... Facet ma dobry układ, zero kontroli.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. NNI #2674497 | 188.147.*.* 3 lut 2019 01:18

    Płacimy podatki na drogi a oni a drogi i chodniki niie odśnieżone i nie posypane ale jak moze być dobrze jak na 100km dróg gminych mają 2 samochody z pługami przy silniejszych opadach nie są w stanie odśnieżyć chodzby jeździły 24h na dobę

    odpowiedz na ten komentarz

  3. Sky #2674173 | 188.147.*.* 2 lut 2019 15:12

    Pracowałem na plugo-piaskarce jeździłem w powiecie jak pierwszy raz wyjechałem i w połowie drogi mi piachu zabrakło to dostałem zjebke tylko zakręty i wzniesienia no i oczywiście tam gdzie wójt czy inny Pan mieszka

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. do Jacek #2673592 | 83.9.*.* 1 lut 2019 15:14

      faktycznie w tym roku chyba zmieniły się standardy odśnieżania - gminne nie są złe , powiatowe jako tak ale wojewódzkie tragedia , do Działdowa ,Jedwabna, Wielbarka lód i śnieg

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

    2. Jacek #2673464 | 37.47.*.* 1 lut 2019 12:34

      Tylko PUGK podaje prawdziwe informacje, oraz poszczególne gminy. PZD oraz ZDW to kpina, gdzie ten sprzęt? Jak PZD może dysponować 5 samochodami , kiedy jak sądzą mają 1 własny, a pozostałe 4 niby P. Wasiłowskiego? Jak to możliwe? Przecież utrzymuje on drogi wojewódzkie 3 samochodami, a posiada 4 pługopiaskarki, dla Pzd pozostaje tylko jeden , bądź oczekiwanie... Brawa należą się dla PUGK, to ich drogi , chodź najniższej rangi najczęściej są najlepiej utrzymane...

      Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (6)
    2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B