„Świadome dziecko-bezpieczniejsze dziecko”- MOPS w Nidzicy kończy realizację kolejnego projektu

2018-12-19 19:00:00 (ost. akt: 2018-12-19 14:44:50)
dziecko

dziecko

Autor zdjęcia: pixabay

Kończy się rok kalendarzowy, a wraz z nim Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej kończy realizację trzech projektów, na których dofinansowanie uzyskał ze źródeł zewnętrznych.
Jeden z projektów to „Świadome dziecko-bezpieczniejsze dziecko” - projekt dofinansowany ze środków rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań RAZEM bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. Jest to program, z którego nasz Ośrodek korzysta już 7 raz. Program jest bardzo elastyczny, lubimy z niego korzystać.

W br. w ramach projektu w 6 gminnych szkołach, 2 przedszkolach oraz na 15 gminnych świetlicach przeprowadzono działania zakresu profilaktyki rówieśniczej dot. bezpieczeństwa, promocji zdrowia, profilaktyki zachowań ryzykownych, promujące wolontariat na rzecz bezpieczeństwa itp.

Przeprowadzono konkursy skierowane do dzieci i młodzieży: konkurs na projekt koszulki pn. „Zaprojektuj swoje życie wolne od używek” czy konkurs fotograficzny „Przeciw przemocy w dzień i w nocy”.

Laureaci konkursów otrzymają zaprojektowane przez siebie koszulki oraz kalendarze na przyszły rok w których zostaną zamieszczone ich prace. Ponadto koszulki i kalendarze zostaną wykorzystane i rozpowszechnione jako materiały edukacyjno-promocyjne.

Przeprowadzono także już po raz piąty konkurs muzyczny pn. „Muzyka przeciw przemocy”. Konkurs adresowany był do wszystkich wokalistów, raperów, DJ, zespołów i grup muzycznych wykonujących szeroko pojętą muzykę pozytywną.

Nagranie powinno promować: miłość, szacunek, tolerancję. Powinna to być muzyka, która jednak nie toleruje agresji i przemocy, aspiruje i nastraja różnego rodzaju pozytywne wartości).

Muzyka ma się opowiadać przeciwko jakimkolwiek zjawiskom przemocy. Nagrodą w konkursie było nagranie teledysku przez profesjonalną ekipę filmową 9 LITER FILMY.
Dotychczas powstały teledyski następujących wykonawców:
1.Whisky - This house no longer feels like home (2013r.)
2.Bullet – Przemoc domowa (2014r.)
3.MUFA- Świat zagubiony (2015r.)
4. AeSPe x Greg/Przemysław Osika – 7 miliardów serc (2016r.)

W roku bieżącym roku laureatką konkursu została SONIA M. z utworem „Mylę się”. Wszystkie teledyski można znaleźć i odsłuchać na youtube.

SONIA M mieszka i działa obecnie w Olsztynie, a pochodzi z Kozłowa. To wrażliwa i obiecująca artystka i życzymy jej kariery.

W ramach projektu zostało też przeprowadzone przez firmę zewnętrzną w gminnych szkołach badanie „Analiza zagrożeń i potrzeb młodzieży”.

Badania obejmowały obszary: przemoc domową, przemoc rówieśniczą, problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży ( alkohol, narkotyki i inne substancje psychoaktywne, internet, komputer, gry komputerowe, automaty do gier), sytuację materialną, poczucie bezpieczeństwa, inne zdiagnozowane zagrożenia, zainteresowania i potrzeby młodzieży.

Badanie posłuży gminnym placówkom oświatowym oraz lokalnych instytucjom do kierunkowania działań w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Ponadto w ramach projektu zostało zorganizowane dla dyrektorów gminnych szkół oraz pedagogów tych szkół dwudniowe szkolenie podczas którego na podstawie w/w badań już teraz opracowywali oni główne kierunki działań do podjęcia w swojej pracy.

Pod koniec grudnia odbędą się też dwudniowe warsztaty dla wychowawców pracujących na gminnych świetlicach środowiskowych i socjoterapeutycznych.

Podczas warsztatów wychowawcy dowiedzą się jak rozbudzać wśród dzieci i młodzieży potrzebę wolontariatu rówieśniczego na rzecz bezpieczeństwa, promocji zdrowia i profilaktyki zachowań ryzykownych, jak skutecznie zachęcać dzieci i młodzież do podejmowania wszelkiego rodzaju inicjatyw profilaktycznych, jak motywować dzieci do zdrowego trybu życia, wolnego od używek, przemocy rówieśniczej itd.

Informacja: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nidzicy2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5