Biernością też wyrządzamy krzywdę

2018-12-04 19:00:00(ost. akt: 2018-12-04 13:18:25)

Autor zdjęcia: Anna Skuza

BIAŁA WSTĄŻKA\\\ Wyobraźmy sobie taką sytuację: rodzina, dzieci, tata bije mamę i wyzywa ją, dzieci nie śpią, płaczą, żyją w ciągłym strachu i napięciu. Mama trwa w tej sytuacji od wielu lat i nie potrafi z niej wyjść. I nikt nie reaguje.
Międzynarodowa kampania „Biała wstążka” odbywa się w ramach 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet. Kampania, począwszy od 1991 roku, odbywa się w od 25 listopada do 10 grudnia. W Nidzicy akcja jest prowadzona nie tylko w tych dniach, ale przez cały rok.

—W tym roku mamy niebieskie wstążki na małych misiach, które razem z nami opowiadają się przeciwko przemocy wobec każdego, ale także informują, gdzie można uzyskać pomoc w razie potrzeby — mówi Danuta Kamińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy, a zarazem Przewodnicząca Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego.

Zespół działa przy MOPS w Nidzicy, który odpowiada za jego organizację i obsługę administracyjną, ale w jego skład wchodzą przedstawiciele MOPS, Komendy Powiatowej Policji, gminnych szkół, organizacji pozarządowych, Zespołu Opieki Zdrowotnej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i sądu.

— Podstawowym celem działalności zespołu jest zmniejszenie skali zjawiska przemocy w rodzinie oraz stworzenie jednolitego, profesjonalnego systemu interwencji i wsparcia osób zagrożonych bądź uwikłanych, dotkniętych przemocą w rodzinie. Przy zespole działają tzw. grupy robocze, które bezpośrednio pracują z osobami, rodzinami dotkniętymi przemocą. W skład tych grup roboczych wchodzą specjaliści, również przedstawiciele w/w instytucji. Prowadzą oni tzw. Niebieskie Karty.

Niebieska Karta to procedura, która obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie — mówi Danuta Kamińska.

W gminie Nidzica obecnie czynnych jest 30 Niebieskich Kart. Od początku roku do początku grudnia, zamknięto takich procedur 31.
Zjawisko przemocy istnieje wszędzie, w każdej gminie czy miejscowości. Występuje w różnych środowiskach rodzinnych, nie tylko w tych o niższym statusie społecznym.

— Wynika ono z różnych czynników, jednak nasze statystyki potwierdzają, że większość Niebieskich Kart zakładanych jest w rodzinach, w których występuje problem z nadużywaniem bądź uzależnieniem od alkoholu. Najczęściej to policjanci zakładają Niebieskie Karty i najczęściej w trakcie interwencji domowych, podczas których „osoba wobec, której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc” jest pod wpływem alkoholu — wyjaśnia Danuta Kamińska.

Oprócz działań związanych z procedurą Niebieskiej Karty prowadzonych jest też wiele innych działań mających na celu przeciwdziałanie przemocy oraz wsparcie osób i rodzin, które jej doświadczają. — Mieszkańcy gminy mogą np. nieodpłatnie korzystać ze specjalistycznego wsparcia. W ramach realizowanego przez ośrodek projektu „Można żyć inaczej” zatrudniamy psychiatrę, psychologa i terapeutę rodzinnego. Szkolimy także pracowników wszystkich służb, które działają na rzecz ograniczenia zjawiska przemocy.

Prowadzimy też zajęcia superwizyjne dla tych pracowników. Staramy się również edukować lokalną społeczność organizując różnego rodzaju kampanie informacyjne, rozpowszechniając materiały edukacyjne jak ulotki, broszury czy gadżety- w tym roku są to misie i notesy, które trafiły do mieszkańców i instytucji. Policjanci wręczają misie podczas interwencji domowych dzieciom, by chociaż minimalnie, w tej konkretnej chwili ukoić ich lęk i smutek — dodaje dyrektor MOPS.

Najlepszym sposobem przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest jej zapobieganie. — Podejmujemy działania profilaktyczne, pozyskujemy również środki ze źródeł zewnętrznych na realizację innych projektów i przedsięwzięć, dzięki którym prowadzonych jest w gminnych szkołach, przedszkolach i świetlicach środowiskowych i socjoterapeutycznych szereg działań profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży — dodaje Danuta Kamińska.

W tym roku jest to projekt „Świadome dziecko-bezpieczniejsze dziecko”
— Jeżeli ktokolwiek z państwa doświadcza przemocy lub wie o kimś kto jej doznaje, a nie wie jak pomóc tej osobie, zapraszamy do nas. Naprawdę możemy i potrafimy pomóc. Można do nas przyjść, można zadzwonić- również anonimowo, można podzielić się informacjami o tym, co państwa niepokoi — zachęca Danuta Kamińska.

Sprawy związane ze stosowaniem przemocy to bardzo trudne, skomplikowane kwestie. Czasami „świadkowie” przemocy nie wiedzą co zrobić, jak zareagować na takie sytuacje, które występują w bliskiej rodzinie, w dalszej rodzinie, u znajomych czy sąsiadów. Czasami też uważają, że nie trzeba się wtrącać w cudze sprawy. Przeciwnie. Trzeba reagować na cudzą krzywdę.

— Biernością i bezczynnością też wyrządzamy krzywdę. Nie zapominajmy też, że często ofiarami i świadkami przemocy są dzieci. I nie dosyć, że „tu i teraz” mogą cierpieć, może być im upraszczając „źle”, to jeszcze z tymi swoimi „dziecięcymi” doświadczeniami wejdą w dalsze, dorosłe życie… A wtedy to ich życie może wyglądać bardzo różnie — dodaje.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: rodzina, dzieci, tata bije mamę i wyzywa ją, dzieci nie śpią, płaczą, żyją w ciągłym strachu i napięciu. Mama trwa w tej sytuacji od wielu lat i nie potrafi z niej wyjść. I nikt nie reaguje. Pozostałe otoczenie dorosłych widzi i nie reaguje. Jak państwo myślicie, co dzieci z tej rodziny myślą o dorosłych? Co myślą nie tylko o swoich rodzicach, ale także o innych dorosłych, na których nie mogą liczyć?

Dlatego reagujmy, nie bądźmy obojętni.
Nie ma sytuacji bez wyjścia, problemu nie do rozwiązania. I naprawdę można żyć inaczej.

Zespół Interdyscyplinarny
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nidzicy przy ul. Kolejowej 5.
Tel. (89) 625 29 14, email: mops@nidzica.pl

Obrazek w tresci

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ktosiaaa #2637210 | 77.112.*.* 4 gru 2018 21:20

  Nie można być biernym...Miałam takiego ojca 13 lat.13 lat w których poniżał moją mamę siostrę i mnie.. Najwięcej obrywałam ja..Codziennie-a to,że był gdzieś kurz albo za naukę (chociaż dobrze się uczyłam)a to bił tak bo miał taki humor.. I na trzeźwo,bo po pijalu to w nocy moją mamę tłukł i robił awantury..I teraz ja jestem osobą dorosłą i też mam dzieci..chcę dla nich jak najlepiej żeby nie doświadczyły bicia poniżania i biedy jak ja...Więc dobrzy sąsiedzi niech czasami się obudzą i popatrza dookola bo takich dzieci jest bardzo duzo,a wstydza sie komus przyznac..

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zgadzam sie #2637191 | 88.199.*.* 4 gru 2018 20:46

   Trzeba resgowac na kazda krzywde

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5