Panowie! Zadbajcie o siebie!

2019-01-03 07:00:00(ost. akt: 2019-01-02 14:57:40)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

ZDROWIE\\\ Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest zdrowie. O tym, jak o siebie zadbać opowiada Anna Szypulska- mgr pielęgniarstwa i pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie w cyklu artykułów ,,Zadbaj o swoje zdrowie".
Rak prostaty (gruczołu krokowego, stercza) jest w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn. Gruczoł krokowy to narząd wielkości kasztana, położony w miednicy, poniżej pęcherza moczowego otaczający cewkę moczową. Z wiekiem gruczoł ten powiększa się i stan ten nazywamy przerostem prostaty. Występuje on często wśród mężczyzn po pięćdziesiątce.

U mężczyzn w każdym wieku, ale najczęściej między 30 a 50 rokiem życia pojawia się zapalenie prostaty tzw. infekcja lub obrzęk prostaty. O raku prostaty mówimy wtedy, gdy w gruczole krokowym zaczyna rozwijać się guz. Ryzyko zachorowania na raka prostaty zwiększa się po 50 roku życia oraz w przypadku kiedy w rodzinie w pierwszej linii pokrewieństwa występował nowotwór prostaty.

Nadwaga lub otyłość są również czynnikami predysponującymi do jego wystąpienia. Każdy mężczyzna powinien przede wszystkim obserwować siebie. Jeśli zauważy jakiekolwiek problemy związane z oddawaniem moczu powinien bezwzględnie powiedzieć o nich lekarzowi.

Tak więc: częste oddawanie moczu w dzień, jak i również konieczność oddawania moczu w nocy, nietrzymanie moczu, popuszczanie moczu już po jego oddaniu, osłabienie strumienia moczu, wydłużenie czasu oddawania moczu i wyczekiwanie oddawania moczu, oddawanie moczu z wysiłkiem, uczucie zalegania moczu w pęcherzu już po jego oddaniu to symptomy które powinny skłonić do wizyty u lekarza.

Objawy, które występują rzadziej ale także mogą mieć związek z rozwijającym się nowotworem gruczołu krokowego to ból podczas oddawania moczu, ból podczas wytrysku, krew w moczu lub nasieniu, problemy z erekcją (wzwodem) lub jej utrzymaniem.

Pacjenta u którego wystąpiły wyżej wymienione objawy lekarz pierwszego kontaktu prawdopodobnie skieruje na diagnostykę, która będzie obejmowała między innymi badanie fizykalne per rectum - badanie przez odbyt. Ma ono na celu m.in. określenie orientacyjnych wymiarów gruczołu krokowego i jego konsystencji oraz wykrycie ewentualnych zmian wskazujących na raka lub stan zapalny. 

Lekarz może także zlecić badanie krwi w celu ustalenia poziomu PSA (antygenu gruczołu krokowego). PSA to białko wytwarzane przez komórki stercza i jego wysoki poziom może oznaczać, że występuje problem z gruczołem krokowym, ale niekoniecznie świadczy to o rozwijającym się nowotworze. Analiza moczu pod kątem infekcji również wyeliminuje przyczynę objawów.

Pogłębiona diagnostyka w kierunku raka prostaty to na pewno diagnostyka obrazowa. Pierwszoplanowym badaniem będzie zatem USG jamy brzusznej z oceną gruczołu krokowego. Najdokładniejszą jednak metodą nieinwazyjnego badania gruczołu krokowego  jest przezodbytnicze badanie ultrasonograficzne TRUS.

Bliskie położenie prostaty w stosunku do odbytnicy umożliwia za pomocą sondy ocenę wręcz bezpośrednio gruczołu krokowego. Ostateczne rozpoznanie stawia się na podstawie obecności gruczolakoraka w wycinkach stercza. Badanie histopatologiczne pozwala na określenie stopnia złośliwości guza i zasięgu nowotworu.

Konieczność wykonania biopsji stercza powinna być określona na podstawie poziomu PSA i/lub nieprawidłowego badania palcem przez odbytnicę. Jednorazowo podwyższony poziom PSA nie powinien decydować o natychmiastowej biopsji.  

W celu zlokalizowania nieprawidłowych ognisk oraz ustalenia czy ewentualne zmiany nowotworowe są ograniczone do gruczołu lekarz specjalista powinien skierować pacjenta na Rezonans Magnetyczny miednicy z oceną gruczołu krokowego. Badanie trwa od 40 minut do godziny i jest całkowicie bezbolesne.

Żadne dolegliwości ze strony układu moczowego nie powinny być bagatelizowane. Każdy mężczyzna po 50 roku życia powinien raz w roku zgłaszać się do urologa na badania kontrolne.


mgr pielęgniarstwa Anna Szypulska
pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5