Ranking gmin, powiatów i miast

2018-08-07 13:00:00 (ost. akt: 2018-08-07 12:33:18)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

RANKING ZAMOŻNOŚCI\\\ Prezentujemy ranking bogactwa samorządów opublikowany przez "Wspólnotę". To najbardziej stabilny z rankingów. W naszym powiecie najzamożniejszą gminą w roku 2017 została gmina Kozłowo. Powiat zajmuje 41 miejsce.
—Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów.

Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans incydentalny i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność) — tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęte zostały składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe.

Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych – chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej.

Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzielone zostały przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

W rankingu zamożności w 2017 roku województwo warmińsko-mazurskie znalazło się na 14 miejscu z dochodem na mieszkańca w kwocie 203,38 złotych.

Powiat nidzicki zajął 41 miejsce (878,18 zł na mieszkańca). W Nidzicy dochód na jednego mieszkańca wynosił w 2017 roku — 2.679,57 zł, co dało 177 miejsce w rankingu miast powiatowych. Wśród gmin wiejskich na najwyższym miejscu w naszym powiecie znalazła się gmina Kozłowo, która zajęła 556 miejsce z dochodem na jednego mieszkańca — 2884,05 złotych.

Gmina Janowo znalazła się na 650 miejscu — dochód na głowę mieszkańca - 2.823,00 zł. Natomiast gmina Janowiec Kościelny bardzo mocno poszła w górę w porównaniu z rokiem 2016, w którym zajęła 1157 miejsce. W roku 2017 zajęła 801miejsce. Dochód na głowę mieszkańca wyniósł 2745,11 zł.
roz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5