Radni udzielili absolutorium burmistrzowi Jackowi Kosmali

2018-07-06 07:00:00 (ost. akt: 2018-07-05 15:04:53)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

W sali konferencyjnej nidzickiego ratusza odbyła się LIV sesja Rady Miejskiej. Radni udzielili absolutorium burmistrzowi Nidzicy Jackowi Kosmali. Za głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciwny, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Podczas sesji radni wyrazili zgodę na dzierżawę nieruchomości w celu utworzenia w Nidzicy warsztatów wdrożeń innowacji edukacyjnych. — Ta sprawa była omawiana na wszystkich posiedzeniach komisji i wystąpiliśmy z pismem do rady powiatu, by też zajęli stanowisko w tej sprawie. Chodzi o dzierżawę gruntu przez Warmińsko- Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie z przeznaczeniem na utworzenie warsztatów wdrożeń innowacji edukacyjnych — tłumaczył przewodniczący rady Paweł Przybyłek.

Następnie odczytał pismo z powiatu i poprosił o komentarz przedstawiciela rady powiatu Janusza Kwiatka. — Wszyscy dyrektorzy wyrazili opinię negatywną, bo jest to dla nich konkurencja. Nie miałem tego pisma przed sobą, w szczegółach nie jest napisane rozwoju czego dotyczy ten zakład, nie ma nawet wskazanej dokładnej lokalizacji działki — wyjaśniał Janusz Kwiatek. Z tym stwierdzeniem nie zgodził się radny Andrzej Ruś.

— W tego typu zakładach szkoli się dużo osób dorosłych, te pracownie są niesamowicie wyposażone. Powinniśmy dać zielone światło. W Nidzicy powstałoby centrum szkoleń, nie tylko dla młodzieży, ale też dla dorosłych. Tu nie ma konkurencyjności zawodowej — mówił Andrzej Ruś.

Poparł go radny Adam Grudkowski. — Z całym szacunkiem dla rady powiatu, ale kiedy starostwo otwierało w "ogólniaku" gimnazjum nikt nie pytał radnych gminnych czy mogą, czy będzie to kolidowało z naszymi szkołami. Ja bym nie blokował zakładu doskonalenia zawodowego, przecież, jeśli powstanie takie centrum innowacyjne, nasze dzieci będą się tam uczyły — argumentował.

Po dyskusji radni wyrazili zgodę na dzierżawę. — Dziękuję za wsparcie. Od 1994 roku kształcimy młodzież i osoby dorosłe pod potrzeby lokalnego rynku pracy oraz "na zewnątrz" — mówił Jacek Skwarski. Wyjaśnił, że w centrum powstać ma m.in. nowoczesna spawalnia, plac manewrowy z wózkami widłowymi, będą nowoczesne komputery z najnowszym oprogramowaniem oraz maszyny obsługi CNC.

Podczas sesji Agnieszka Tańska w imieniu radnych podziękowała byłemu zastępcy burmistrza Leszkowi Śpiewakowi za współpracę. Następnie głos zabrał sołtys Jabłonki Piotr Ziemski. — Państwo radni chciałem się zwrócić do was jako przedstawiciel wsi. Powiem jedno, skupiliście się na mieście. Zapomnieliście całkowicie o tych wsiach, które są oddalone od Nidzicy. Jesteśmy gdzieś tam zakopani. Myślicie tylko o tym, co jeszcze w Nidzicy. Czy chodniczek, czy ulica, czy jakąś wodę zrobić. My tego nie mamy. Ludzie pomyślcie o nas też. Czy my jesteśmy do czegoś wam potrzebni — pytał.

Z zarzutami nie zgodził się radny Adam Grudkowski — Sala gimnastyczna w Łynie, sala w Napiwodzie, świetlica w Zagrzewie, droga w Tatarach, droga w Piotrowicach. To jest miasto? Proszę szanować radnych i nie mówić, że dbamy tylko o miasto. Jest też fundusz sołecki, co roku praktycznie pół miliona na wioski — mówił. W tym momencie przewodniczący rady ogłosił przerwę na ostudzenie emocji.

W sprawozdaniu z międzysesyjnej działalności burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala mówił m.in. o inwestorze, który kupił w naszej gminie 38 ha ziemi pod budowę jedenastu 3-kondygnacyjnych Domów Seniora. Poruszano także temat Mieszkań Plus, które mają powstać w naszej gminie, a także przebudowy sieci w ciągu ulicy Kościuszki.

Radni wnioskowali m.in. o usunięcie eternitu zalegającego w pasie drogowym na ul. Murzynowskiego, zabezpieczenie środków i uzyskanie dofinansowania na remont kina Wenus, zabezpieczenie w budżecie na rok 2019 środków na gruntowny remont drogi Nidzica-Waszulki, przesunięcie środków na remont drogi wewnętrznej przy ul. 1 Maja.

Marcin Paliński apelował o przegląd remontowanej drogi do Bartoszek, a także o zajęcie się tematem drogi w Lesie Miejskim. Prezes PUGK Andrzej Jabłonka dopytywał, kiedy zostaną postawione kontenery socjalne dla mieszkańców, którzy nie płacą za czynsze. Agnieszka Tańska wnioskowała o zabezpieczenie brakującej kwoty na położenie warstwy asfaltowej przy ul. Wspólnej, Marchlewskiego, Narutowicza. Dyrektor Centrum Usług Wspólnych

Małgorzata Sawicka szeroko omówiła stan oświaty w gminie Nidzica. Na sesji obecny był też Przewodniczący Zarządu Związku ,,Działdowszczyzna" Kazimierz Kordecki, który poinformował, że zaległości mieszkańców nadal wynoszą 1.7 mln zł. — Śmieci na działkach rekreacyjnych to problem, z którym nie możemy sobie poradzić. Odpady przywożone są z zewnątrz przez ludzi, którzy robią remonty. Leżą tam kupy gruzu, azbestu, palet. Może problem rozwiązałby monitoring. Trzeba się zastanowić, co z tym zrobić — mówił Kazimierz Kordecki.

Kolejnym punktem sesji było podejmowanie uchwał. Po pozytywnym zaopiniowaniu wykonania budżetu za 2017 rok przez RIO i komisję rewizyjną radni wypowiadali się na temat udzielenia absolutorium burmistrzowi Jackowi Kosmali.

— Będę głosowała za, nie będę podważała RIO, to już czwarte absolutorium niejako podsumowujące całą kadencję. Wiele inwestycji zostało rozpoczętych bez dofinansowania, a tylko bogate gminy na to stać— mówiła Agnieszka Tańska. Podobnego zdania była radna Małgorzata Rzeźnik. Stanisław Rabczyński wyraził swoje ubolewanie, że rada nie ustaliła planu pracy, priorytetów.

— Oceniam dobrze działalność burmistrza, jego kreatywność i rozumiem trudności na jakie napotyka — mówił. Za udzieleniem absolutorium głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciwny, 1 osoba wstrzymała się od głosu. — Bardzo dziękuję za udzielenie absolutorium. To dla mnie wiele znaczy. Mam wizję rozwoju gminy. Wam też należą się gratulacje, te inwestycje to coś co po nas zostanie — powiedział po głosowaniu burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala.

zl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. det #2537598 | 16 lip 2018 20:49

  zasłużył na absolutorium

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. nie leczysz sie dlatego masz dziure #2536548 | 14 lip 2018 19:13

  co z tego że zostanie ale coś zrobil zobacz ile po poprzednikach zostało i jaka dziura

  odpowiedz na ten komentarz

 3. w ostatnim zdaniu Pan Buirmistrz zapomniał #2535318 | 176.10.*.* 12 lip 2018 21:52

  dodać że zostanie po nim jeszcze dziura w budżecie, To bardzo znamienne.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. DLACZEGO NIE #2534224 | 11 lip 2018 09:04

  tez popieram szkolenie zawodowe tylko powinno się odbywać w porządnej szkole dobrze zorganizowanej nie w szkole w której nauke udzielają emeryci lub z doskoku zmęczeni nauczyciele taka szkółka była szkoła na górce. Zlikwidować w tej szkole liceum ogólnokształcące bo w takim małym miasteczku dwa są nie potrzebne .Zawodówka o róznym profilu potrzebna o różnym profilu ,doprowadzić do ksztalcenia w kierunku warsztaty szkolne bo teraz raczej tam jest jakiś cyrk praktyki tez mogą odbywać uczniowie w prywatnych firmach .Jak dyrektor tej szkoły tak nie zrobił nie dostosował do potrzeb odwołać i powołać nowego dyrektora .Gdzie jest komisja oświaty w starostwie .Fachowców brak bo wyjechali za granice lub odeszli na emeryture .wszystko w tym kierunku trzeba działać w tej szkole nie na Karola Barke uczniowie mają się uczyć nie chodzić na spacery.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 5. lodzia #2532157 | 178.235.*.* 6 lip 2018 22:47

  popieram szkolenia w kierunku zawodowym nie ma fachowcow w zadnym kierunkubojasie o rywalizacje toz to glupota zmiejszy i sie zysk chyba nie maja rozumu

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5