Inwestorzy pokochali Nidzicę

2018-04-22 10:00:00(ost. akt: 2018-05-16 13:00:01)

Autor zdjęcia: Paweł Adamski

INWESTYCJE\\\ W naszym mieście robi się bardzo nowocześnie. Nidzicka podstrefa cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, którzy zainwestują łącznie, co najmniej 335 690 000 zł! Powstaną także nowe miejsca pracy.
Nidzica jest ewenementem na mapie inwestycyjnej regionu. Żadne inne miasto nie cieszy się takim zainteresowaniem inwestorów.

Powodów jest kilka. Po pierwsze dobrze przygotowane tereny inwestycyjne, po drugie bardzo dobra lokalizacja, tuż przy ,,siódemce".

Trzeba także pamiętać, że Nidzica znajduje się tuż za rogatkami Mazowsza. To też jest istotne, bo inwestując na terenach W-MSSE inwestorzy mogą liczyć na najwyższą pomoc publiczną w kraju, która jest wyższa o 15 proc. Inwestorzy, którzy działają na terenie W-MSSE, mają prawo do pomocy publicznej w postaci zwolnienia z części podatku dochodowego. W przypadku małych firm ta pomoc wynosi do 70 proc. poniesionych nakładów, średnich — 60 proc., a dużych — 50 proc.


Na terenie Podstrefy Nidzica ważne zezwolenia posiada 10 przedsiębiorców.

Od 19 października 2016 r. Warmińsko- Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała siedem zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Nidzicy, co jak zapewniają pracownicy W-MSSE, jest spektakularnym osiągnięciem.

Procedura wydania kolejnego zezwolenia w nidzickiej podstrefie jest już w fazie realizacji. W naszym mieście zainwestują: PUR sp. z o.o. – produkcja poduszek, Mazurskie Mleko sp. z o.o. – przetwórstwo mleka, FMR Lisicki J. Lisicki – produkcja maszyn i urządzeń dla rolnictwa,

PMW Wojciech Mielczarek – meble oraz stolarka na potrzeby budownictwa, Isoroc Polska SA – wełna mineralna, ELJAKO-AL. sp. z o.o. – elementy elewacyjne, Alto sp. z o.o. – papier i wyroby z papieru, Porta KMI Poland sp. z o.o. – magazynowanie i usługi wspomagające transport, baza logistyczno-magazynowa,

New Energy Transfer sp. z o.o. – zakład zajmujący się dostarczaniem urządzeń i kompleksowych instalacji do zamiany ciepła na chłód, odzysku odpadowego ciepła niskoparametrowego na potrzeby produkcji wody gorącej oraz produkcji wody odsolonej przy pomocy technologii sorpcyjnych, Blue Bird Poland sp. z o.o. – produkcja ergonomicznych foteli hybrydowych.

Każdy przedsiębiorca deklaruje minimalną liczbę nowych miejsc pracy, które powstaną w jego przedsiębiorstwie. Firmy w Podstrefie Nidzica zadeklarowały łącznie 320 nowych miejsc pracy.

W każdym zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie W-M SSE wskazany jest termin zakończenia inwestycji przez danego przedsiębiorcę. Dopiero po upływanie tego terminu przedsiębiorstwo przechodzi kontrolę celem weryfikacji spełnienia przez nie warunków określonych w treści wydanego zezwolenia. W ofercie W-M SSE SA pozostały już tylko działki o powierzchni: 1,23 ha, 0,15 ha, 0,27 ha i 0,0921 ha.

— Czekamy na zmianę przepisów, zgodnie z którymi będzie można zainwestować na obszarze całego kraju. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł wskazać wybrany przez siebie teren pod inwestycję gospodarczą i skorzystać z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. Nie będzie też już długotrwałej procedury włączenia nowego gruntu w granice W-M SSE — zaznaczają pracownicy Warmińsko Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Podstrefa w Nidzicy cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Z 41,6112 ha gruntów pozostało wolnych jedynie 1,74 ha.

Pracownicy W-M SSE podkreślają, że samorząd gminy aktywnie uczestniczy w procesie pozyskiwania nowych inwestorów. Dobrą współpracę ze strefą podkreśla także burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala.

— Grzegorz Smoliński – Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA to moim zdaniem odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Cieszę się, że wszystkie działki w strefie są już sprzedane. Kupili je dobrzy inwestorzy. To dobra wiadomość także dla mieszkańców Nidzicy, ponieważ powstaną nowe miejsca pracy — podkreśla Jacek Kosmala.


Przypomnijmy: z oferty Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej może skorzystać każdy, kto na jej terenie: zrealizuje nową inwestycję, utworzy nowe miejsca pracy, otrzyma zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zezwolenie strefowe określa warunki, jakie inwestor musi spełnić, w szczególności: rodzaj działalności, która może być wykonywana w SSE, kwalifikującej się do zwolnienia z podatku, minimalną wartość nakładów inwestycyjnych, minimalną liczbę nowych miejsc pracy, terminy wywiązania się ze zobowiązań określonych w zezwoleniu.

zl

Podstrefa Nidzica
Deklarowane minimalne nakłady inwestycyjne (rzeczywista wartość może być dużo wyższa)
PUR sp. z o.o. - 8 000 000 zł
Mazurskie Mleko sp. z o.o. - 130 000 000 zł
FMR LISICKI Janusz Lisicki - 23 000 000 zł
PMW Wojciech Mielczarek - 3 500 000 zł
Isoroc Polska S.A. - 81 000 000 zł
ELJAKO-AL sp. z o.o. - 10 000 000 zł
ALTO sp. z o.o. - 21 350 000 zł
PORTA KMI POLAND sp. z o.o. sp.k. - 16 100 000 zł
New Energy Transfer sp. z o.o. - 24 940 000 zł
Blue Bird Poland sp. z o.o - 17 800 000 zł
Razem - 335 690 000 zł
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5