Oszczędźcie nam tego widowiska...

2018-04-09 07:00:00 (ost. akt: 2018-04-08 20:53:35)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

NIDZICA\\\ — Chcecie zapisać się w historii jako dobrzy gospodarze czy jako uparte dzieci? Kłótnie, przepychanki, dyskusje prowadźcie na komisjach, na sesjach uchwalajcie uchwały. Oszczędźcie mieszkańcom tego widowiska — mówiła Halina Pyszko.
W sali konferencyjnej nidzickiego ratusza odbyła się L sesja rady miejskiej. Radni wyrazili zgodę na obciążenie budynku kina hipoteką, która ma być zabezpieczeniem kredytu zaciągniętego przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację na przebudowę sieci wodnej w ciągu ulicy Kościuszki.

Podjęli także uchwały m.in. w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej, ustalenia ekwiwalentu pieniężnego dla członków jednostek OSP, a także przyjęcia programu Nidzicka Karta Seniora, którego celem jest zwiększenie dostępności do dóbr kultury dla osób powyżej 60 roku życia.

Na sesji radni przegłosowali także projekt uchwały złożony przez klub radnych PIS w sprawie ustalenia zasad sprzedaży lokali oraz wysokości bonifikat - 93% na terenie miasta i 95% na wsi. Za głosowało 8 radnych, 4 osoby były przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

Radny Tadeusz Danielczyk w imieniu komisji bezpieczeństwa wnioskował o zdjęcie z porządku obrad stanowiska rady miejskiej popierającego Rząd, Prezydenta, Parlament Rzeczpospolitej Polskiej w walce o prawdę historyczną oraz dobre imię Polski.

Wniosek nie został przyjęty. Przed głosowaniem stanowiska radny Danielczyk zaznaczył, że miał zastrzeżenia w stosunku do jego form i treści. Zaproponował, by określić że nie jest to stanowisko rady miejskiej, a części rady. Radczyni odparła jednak, że takiej możliwości nie ma.

Radny Adam Grudkowski powiedział, że powinno być więcej dialogu, ponieważ odnosi wrażenie że część radnych narzuca reszcie swoje stanowisko.

Radny Waldemar Pszczółkowski podkreślił, że na poprzedniej sesji ogłaszał, że będzie takie stanowisko przygotowywał i był czas, żeby zgłaszać zmiany, co do jego treści.

— Ułożyłem tekst, w którym nie ma przekłamań. To troska o dobre imię Polski. Otrzymaliśmy testament podpisany krwią naszych rodaków — mówił Waldemar Pszczółkowski.

Podobnego zdania był Włodzimierz Mioduszewski, który zaznaczył, że obowiązkiem każdego Polaka jest bronić Polski i jej dobrego imienia. Józef Kotwicki podkreślił, że temat był poruszany na komisjach i nie rozumie dlaczego radni biją pianę w tak prostej sprawie.

Za przyjęciem stanowiska zagłosowało 9 radnych, nikt nie był przeciwny, 4 osoby wstrzymały się od głosu.

W sprawozdaniu z międzysesyjnej działalności burmistrz Jacek Kosmala mówił m.in. o rozstrzygniętych przetargach.

Zawarto umowy m.in. na przebudowę chodników przy ul. Wspólnej Narutowicza, Zielonej, Marchlewskiego za kwotę 541 tys. zł w terminie do 31 lipca, przebudowę drogi wewnętrznej w Wietrzychowie, chodnika w Napiwodzie czy wymianę lamp solarnych w Waszulkach.

Zostały unieważnione przetargi na budowę drogi Piątki- Borowy Młyn oraz na realizację II zadania w ramach przebudowy jeziorka miejskiego w Nidzicy z powodu zbyt wysokich ofert.

Przetargi zostaną ogłoszone ponownie. Burmistrz Jacek Kosmala przedstawiał także prezentację dotyczącą przebudowy parku nad jeziorkiem oraz targowiska w Nidzicy.

Radni poprosili o informację na temat budowy pływalni w Nidzicy. — Do końca kwietnia zamierzamy przeprowadzić ostatnią turę rokowań, z końcem czerwca ogłaszamy przetarg, a jeżeli do końca roku uda nam się wykonać projekt to od razu wbijamy pierwszą łopatę. Tym samym w przyszłym roku realizujemy budowę pływalni w Nidzicy — mówił burmistrz Jacek Kosmala.

Radny Marcin Paliński oraz jeden z obecnych na sali mieszkańców wnioskowali o doprowadzenie do normalnego stanu drogi przez Las Miejski.

Kierownik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Halina Piotrkowska tłumaczyła, że poszczególne odcinki tej drogi należą do gminy, PKP oraz lasów. Gmina ma podpisaną umowę użyczenia z nadleśnictwem i z takim wnioskiem wystąpi do PKP.

Jak uzyskają prawo do wejścia na teren, droga będzie utrzymywana.

Radny Józef Kotwicki zauważył, że ze strategii województwa zniknął zapis o konieczności budowy obwodnicy w Nidzicy. W związku z trudną sytuacją drogową wnioskował o zaproszenie do miasta marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina.

Halina Pyszko przewodnicząca Rady Seniorów odczytała stanowisko Miejskiej Rady Seniorów w sprawie likwidacji ,,Głosu Nidzickiego".

Zarzuciła radnym, że bez żadnego logicznego uzasadnienia i bez konsultacji z mieszkańcami zlikwidowali gazetę, a teraz proponują wydawanie informatora w formie biuletynu, w którym, zgodnie z definicją, nie będą mogły znajdować się inne informacje, poza tymi, dotyczącymi działalności konkretnej instytucji.

— Chcecie zapisać się w historii gminy jako dobrzy gospodarze czy jako uparte dzieci, którym nie odpowiada partnerstwo i współpraca? Wybieraliśmy was, żeby gmina się rozwijała, a nie żebyście kłócili się, kto jest ważniejszy. Kłótnie, przepychanki, dyskusje prowadźcie na komisjach, na sesjach uchwalajcie uchwały i zgłaszajcie wnioski. Oszczędźcie mieszkańcom tego widowiska — mówiła Halina Pyszko.

Z zarzutami przewodniczącej Rady Seniorów nie zgodziła się część rady.
— Pani przewodnicząca zarzuciła nam, że rada jest podzielona, że się kłóci i że jest wśród nas wiele wrogości. Zapewniam wszystkich, że rada nie jest skłócona, a to, że dzielimy się myślami i argumentami to rzecz normalna w demokratycznym państwie — mówił Waldemar Pszczółkowski.

W sprawie gazety głos zabrał także jeden z mieszkańców. — Radni zlikwidowali ,,Głos Nidzicki", bo szukali oszczędności. Jaki cel ma teraz przywracanie istnienia gazety? Albo jest to nam potrzebne albo nie — mówił mieszkaniec.

Józef Kotwicki odpowiedział, że gmina nie ma pieniędzy, dlatego chcieliby, żeby finansowo pomogły im inne gminy, a sama gazeta wielokrotnie poddawana była w wątpliwość.
zl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nidzidczanka #2496069 | 178.235.*.* 4 maj 2018 19:10

  jedna osoba wszystkim nie dogodzi moj zarzut jest jeden nigdzie nie ma zatloczonego placu przez osobowe samochody wokl ratusza czy to przechowalnia dzienna od 9 do 17 godziny przez sklepikarzy i o ma byc centum miasta

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. SENIOR w AKCJI. #2486765 | 83.9.*.* 18 kwi 2018 19:54

  Rada Seniorów powinna dbać o tą grupę.W Ostródzie,Olsztynku ,itd. mają Kartę Seniora.Do dzieła!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. ojej #2483951 | 178.235.*.* 13 kwi 2018 19:17

  Myśle ę dobrze się stanie jak takie towarzystwo nie będzie zasiadać w ławach radnych Na radzie P ,Jacek jest zapraszany nie on decyduje nad czym obraduje rada i jak zachowują się radni co do boisk co na to rada sportu i dyrektor MOSiR po co w Piątkach boisko komu na tym co jest nie ma komu cwiczyc.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ttt #2483926 | 88.199.*.* 13 kwi 2018 18:28

   Czy to prawda, że zamiast wyremontować stadion i zrobić koło Hali nowoczesny kompleks sportowy, będzie boisko (następny Orlik) za 600 tyś. na Piątkach?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. As #2483594 | 213.184.*.* 13 kwi 2018 09:42

   Kto tu powiedział, że Pani Pyszko nie jest mądrą kobietą? Proszę nie imputować, jątrzyć, podjudzać, w i straszyć. zachować kulturę słowa. Pani Pyszko nie przekazała głos mieszkańców tylko Rady Seniorów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (49)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5