Polecam! "Tulipanowa gorączka"

2018-04-01 10:00:00(ost. akt: 2018-03-30 09:51:21)

Autor zdjęcia: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy

CZYTAM, BO LUBIĘ\\\ Powieść "Tulipanowa gorączka" Deborach Moggach to znakomity utwór. Podejmuje tematykę obyczajową, problemy natury etycznej i moralnej. Autorka nie moralizuje, ale nie znaczy, że nie zabiera głosu w tych sprawach.
Powieść Tulipanowa gorączka Deborach Moggach to znakomity utwór. Podejmuje tematykę obyczajową, problemy natury etycznej i moralnej. Autorka nie moralizuje, nie poucza, ale nie znaczy, że nie zabiera głosu w tych sprawach.

Robi to poprzez obrazowe przedstawienie zdarzeń. Pozwala, by czytelnik sam odpowiedział na pytania: Jeśli miłość, to jaka? Czy wierność na zawsze? Czy zdradę można usprawiedliwić? Pisarka przenosi czytelnika do siedemnastowiecznego Amsterdamu, miasta zwanego Wenecją północy.

Wzdłuż licznych kanałów przecinających miejscowość , oprócz kamienic mieszkalnych, znajdowały się przystanie, do których przybijały kupieckie statki, załadowane towarami z Indii. Bazary, tawerny, karczmy to miejsca, w których toczyło się życie Holendrów. W tym pierwszym można było sprzedać, kupić, a nawet zarobić. W drugim i trzecim zabawić się bądź załatwić interes.

W tym z pozoru, spokojny mieście bohaterowie snują plany na przyszłość, zabiegają o lepsze jutro, przeżywają rozterki, zdobywają majątki i je tracą. Autorka skupia się na życiu Corneliusa, bogatego kupca i jego pięknej i młodej żonie, Sophi. Do pełni ich szczęścia brakuje dziecka, oraz portretu ich obydwojga.

Pojawienie się znanego malarza, Jana von Loosa w ich domu uruchomi ciąg zdarzeń, które w perspektywie czasowej zmienią życie wielu osób. Miłość i zdrada idą w parze. Doskonale opracowane plany rozpadają się jak domki z kart. Rozwiązania są zaskakujące i niezgodne z oczekiwaniami. Piękna przyszłość zamienia się w ciąg nieszczęść.

Powieść warta czasu i uwagi, mądrą z nuta dydaktyzmu. Zauważona przez krytykę i filmowców, została zekranizowana w 2011 roku.
Polecam do przeczytania.

Zenobia Burska


Lubisz czytać? Chcesz polecić książkę? Opisz swoją ulubioną pozycję czytelniczą i prześlij do nas na adres: nidzica@gazetaolsztynska.pl Nie zapomnij dołączyć zdjęcia!Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MGBPNidzica

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5