Babcia, jak komputer, wszystko wie

2018-01-20 16:00:00 (ost. akt: 2018-01-20 09:21:06)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

DZIEŃ BABCI I DZIADKA\\\ O babciach i dziadkach rozmawiamy z 5-latkami z przedszkola nr 4. Wnuczki i wnukowie zapewniają, że kochają swoje babcie i swoich dziadków. Twierdzą, że z babcią i dziadkiem można mile i wesoło spędzić czas.
Swoje święto babcie i dziadkowie obchodzą 21 stycznia. To ważny dla nich dzień. Wnuczki i wnukowie tego dnia składają im życzenia i dają drobne, najczęściej wykonane własnoręcznie, prezenty.

Również w przedszkolach Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest uroczyście. Przedszkolaki z grupy V przedszkola nr 4 Kraina Odkrywców z tej okazji wykonały dla babć kwiatki, a dla dziadków krawaty. Przygotowały również krótki program artystyczny. Praca nad tymi upominkami dała im wiele radości.

Dzieci bardzo chętnie opowiadają o swoich babciach i dziadkach. Babcia Mai jest szczęśliwa, ma czarne, krótkie włosy i ma bardzo dużo ubrań. Zaś dziadek jest siwy, też ma dużo ubrań i często odpoczywa. Maja jest bardzo zadowolona, bo mieszka w tym samym domu, co babcia i dziadek, więc może zawsze do nich pójść.

Babcia Zuzi ma brązowe włosy i nosi okulary. — W jej pokoju stoi duża szafa, w której jest pełno ubrań — mówi Zuzia. Dziadek ma siwe włosy. Oboje mieszkają w Napiwodzie.

Babcia Maciusia ma z kolei jasne włosy i nosi okulary. — Ma 3 kotki i dużo zabawek — dodaje Maciuś.

Babcia Leny ma żółte włosy i nosi okulary.

Dzieci zapewniają, że bardzo kochają swoje babcie i swoich dziadków. Oliwka kocha ich, bo oni ją kochają, Maciuś za to, że kupują mu dużo zabawek, Maja za to, że zawsze dają to, czego ona chce. Julia kocha babcię, bo ona ją też kocha i przywozi zabawki.

— Ja kocham babcię, bo mnie przytula, kocha i lubi — mówi Zuzia. Natomiast Hania kocha swoją babcię, bo przynosi ona z działki owoce, warzywa i czyta jej bajki.

— Moja babcia też czyta mi bajki i zbiera dla mnie truskawki — dorzuca Zosia.

Dzieci bardzo chętnie odwiedzają swoje babcie i swoich dziadków, bo lubią spędzać z nimi czas. Dodają, że z babciami i dziadkami jest fajnie, bo mają dla nich dużo czasu.

Maja wyjeżdża z nimi na wakacje. — Moja babcia zajmuje się mną, gdy rodzice są w pracy — mówi Maja. Babcia Miłosza także zabiera go na wakacje.

Wszystkie dzieci zapewniają, że z babcią lub dziadkiem jest wspaniała zabawa. Można z nimi pograć w gry planszowe.

Dziewczynki mówią, że z babciami dobrze się gotuje, bo pozwalają na rozsypanie mąki, ubrudzenie stołu czy też ubrania. — Babcie się nie gniewają — mówią. Można z nimi zrobić pulpety, kluski, obwarzanki, ciasto.

Z babcią lub dziadkiem dobrze się rysuje i maluje. Ale najlepiej jest wyjść z nimi na spacer, nad staw. Wtedy opowiadają oni o przyrodzie, o zwierzętach i roślinach, uczą ich o świecie.

— Babcia jest jak komputer, wszystko wie. Można ją o wszystko zapytać, a ona na każde pytanie odpowie. Nawet rodzice czasami proszą babcię o radę — mówią. Babcia jest skarbnicą wiedzy, bo przeżyła wiele lat i dużo widziała. — Babcie opiekują się nami, gdy jesteśmy chorzy — dodają.

Natomiast wnuczki i wnukowie rysują dla nich laurki, serduszka i robią drobne prezenty niespodzianki. Starają się być dla nich uczynni i grzeczni.

— Nie krzyczymy, nie biegamy szybko, staramy się im pomagać. Jak babcia niesie torby z zakupami, to możemy jej pomóc. Wziąć jedną z nich — mówią.

Pomagają także przy sprzątaniu, ścieraniu kurzu, układaniu ubrań. Chętnie podchodzą do babci i dziadka, aby się do nich przytulić i powiedzieć, że ich kochają.

— Bo oni są dla nas mili, dobrzy, bronią nas przed rodzicami, ukrywają niektóre nasze sprawki. No i mamy z nimi swoje tajemnice — mówią.

roz

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5