Potencjał turystyczny Nidzicy wydaje się być uśpionym olbrzymem

2018-01-15 16:00:00 (ost. akt: 2018-01-15 15:43:36)
Przed podjęciem decyzji dokononano oględzin obiektu

Przed podjęciem decyzji dokononano oględzin obiektu

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Nidzicy

MOIM ZDANIEM\\\ Penetrując okolice Wrocławia z pewną dozą smutku spoglądałem na moją rodzinną Nidzicę, gdzie potencjał turystyczny ciągle wydaje się być uśpionym olbrzymem.
Turystyka historyczna to dzisiaj potężny kapitał, który bardzo umiejętnie wykorzystało chociażby województwo dolnośląskie. „Nie do opowiedzenia.

Do zobaczenia” – tak reklamowano tę krainę, w której oprócz Złotego Pociągu można odkryć jeszcze wiele ciekawych historycznie miejsc. Penetrując przez kilka lat okolice Wrocławia z pewną dozą smutku spoglądałem na moją rodzinną Nidzicę, gdzie potencjał turystyczny ciągle wydaje się być nieco uśpionym olbrzymem.

Dlatego z wielką radością przyjąłem fakt, że w centrum miasta, planowane jest otwarcie muzeum, które mogłoby stać się multimedialnym zaproszeniem do zwiedzenia całego regionu.

Biorąc pod uwagę doświadczenia choćby Dolnego Śląska, warto postawić pytanie, co jest naszym Złotym Pociągiem, magnesem, którzy przyciągnie rzesze turystów? Bez wątpienia tematem, który ciągle elektryzuje i pobudza ludzką fantazję są ukryte skarby, niewyjaśnione tajemnice, legendy, które mają mocne oparcie w historii.

Osobiście nie znajduję na tym polu bardziej atrakcyjnej propozycji dotyczącej naszego regionu, jak wydarzenia, które dotknęły Nidzicę w sierpniu 1914 roku. Bitwa pod Tannenbergiem jest hasłem wywoławczym znanym i rozpoznawalnym na całym świecie.

W historii tej bitwy pojawia się skarb generała Samsonowa, który istniejący czy też nie, co roku przyciąga grupy poszukiwaczy. Opowieść o bitwie daje okazję do przedstawienia losów najstarszej granicy między Polską a Prusami i wszelkich wojen, które przetoczyły się przez tę granicę.

W końcu, są w tej bitwie poplątane losy Polaków, Mazurów, Warmiaków zmuszanych siłą do służenia w armiach zaborczych i tych, którzy służyli w nich z przekonania.

Muzeum, poświęcone bitwie w której, kiedyś wykrwawiły się tysiące młodych ludzi ze zwaśnionych stron, współcześnie może stać się miejscem refleksji i międzynarodowego, pokojowego dialogu między Polakami, Rosjanami i Niemcami. Mam nadzieję, że Nidzica dostrzeże ten potencjał i wykorzysta swoją szansę.
ks. Kawa Kawecki

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NNI #2419421 | 178.235.*.* 16 sty 2018 21:40

  Przemek, mądrego to przyjemnie posłuchać, poczytać i pooglądać ;) Do pozostałych specjalistów od wszystkiego, zależność jest prosta. Jeżeli teren Nidzicy stanie się chociażby w połowie tak atrakcyjny turystycznie jak Dolny Śląsk, zaczna pojawiać sie turyści w odpowiedniej liczbie to baza turstyczna powstania bardzo szybko. Jest popyt, jest i podaż, proste jak budowa cepa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dawna mieszkanka #2419401 | 80.55.*.* 16 sty 2018 21:21

   Bardzo dobry pomysł pod warunkiem, że będzie to zrobione tak jak Powstanie Warszawskie lub Muzeum Szopena w Wawce. Nowoczesny sposób opowiadania o historii. Porażką jest muzeum w Szczytnie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Jod #2419332 | 31.1.*.* 16 sty 2018 19:22

   Komu to muzeum potrzebne przestańcie pić uprawiać pierwszy pomysł biblioteka powinna w nim być vyj

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. mieszkaniec #2419250 | 213.184.*.* 16 sty 2018 17:24

   To centrum nie powstaje, bo władza jest za cienka w uszach nikt tu nie myśli kategoriami małomiasteczkowych nieudaczników lecz realizmem czekamy na basen

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Dawny mieszkaniec #2419062 | 188.112.*.* 16 sty 2018 13:13

    Centrum multimedialne w klasztorku to wspaniały pomysł lecz, aby to zrozumieć, trzeba przestać myśleć kategoriami małomiasteczkowych nieudaczników. Czego chcecie dyskoteki,biblioteki a może kolejnej pizzerii?Nidzica potrzebuje jak kania dżdżu ludzi kreatywnych a nie wiecznych malkontentów typu

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (12)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5