Kultura gry w piłkę nożną
2017-12-09 16:00:00(ost. akt: 2017-12-09 15:25:27)
Coraz częściej słyszymy na boiskach wulgaryzmy rzucane w stronę arbitrów, czy rywali, od młodych zawodników. Czy jest to brak szacunku, złe wychowanie, czy może po prostu przypływ emocji, które towarzyszą podczas meczu?
Młodzi oraz dorośli zawodnicy obrażający sędziego, czy przeciwnika to żadna nowość w dzisiejszym futbolu. Czy piłka nożna to część kultury?
Bardzo słuszne pytanie. Zapewne wielu z nas słysząc słowa „piłka nożna” oczyma wyobraźni widzi grupę piłkarzy, którzy cały swój wolny czas poświęcają „ganianiu za piłką”.
Gdzie w tym wszystkim możemy odnaleźć kulturę?
Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy zmienić całkowicie pogląd na ten sport. Coraz częściej słyszymy na boiskach wulgaryzmy rzucane w stronę arbitrów, czy rywali, od młodych zawodników.
Czy jest to brak szacunku, złe wychowanie, czy może po prostu przypływ emocji, które towarzyszą podczas meczu?
Trenerzy nie skupiają się na tym aspekcie i nie uczą młodych zawodników, jak kontrolować swoje zachowania podczas meczu, a to właśnie od najmłodszych lat kształtuje się charakter zawodnika na boisku.
Może warto zacząć wpajać wiedzę, nie tylko jak strzelić bramkę, czy dobrze podać do kolegi z drużyny, ale też jak zachowywać się na boisku od strony psychologicznej. W dzisiejszej piłce bardzo ważną rolę odgrywa komunikacja. Jeśli potrafimy porozumieć się z arbitrem w sposób pokojowy, wykazując się przy tym wysoką inteligencją na pewno zostaniemy zapamiętani przez niego, a czasami nawet będziemy „łagodniej” traktowani.
Natomiast jak powinniśmy rozmawiać podczas meczu z rywalem?
Natomiast jak powinniśmy rozmawiać podczas meczu z rywalem?
Każdy piłkarz powinien być „boiskowym cwaniakiem”. Kiedy trzeba, uciąć krótką pogawędkę z zawodnikiem drużyny przeciwnej, po to, by wytrącić go z równowagi, zachowując przy tym stu procentowe skupienie na wydarzeniach boiskowych. Jednak nie zawsze i nie każdy jest skłonny prowadzić konwersacje z rywalami.
Do tego potrzebna jest „chłodna głowa”, której niestety dużej ilości zawodnikom brakuje. Częste obelgi, brutalne faule mogą, a nawet powinny kończyć się tylko jednym- czerwoną kartką. Głównym hasłem Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej- FIFA, jest „Respect”, czyli szacunek, którego powinniśmy się trzymać zawsze i wszędzie reprezentując swój klub.
Piłka nożna to nie tylko piłkarze, ale także kibice, bez nich nie byłaby tym samym. Co to za przyjemność grać przy pustych trybunach, gdy nikt cię nie dopinguje, czy nie cieszy się ze strzelonej bramki?
Piękne oprawy, odśpiewywane hymny przez kilkadziesiąt tysięcy gardeł, to coś niesamowitego. Jest to najpopularniejszy sport na świecie i każdego dnia stadiony są wypełniane tysiącami kibiców. Jednak istnieje też druga strona medalu.
Piękne oprawy, odśpiewywane hymny przez kilkadziesiąt tysięcy gardeł, to coś niesamowitego. Jest to najpopularniejszy sport na świecie i każdego dnia stadiony są wypełniane tysiącami kibiców. Jednak istnieje też druga strona medalu.
Bijatyki na trybunach, zniszczone stadiony, niecenzuralne przyśpiewki, to wszystko, niestety także jest częścią tego sportu. W Polsce jest to ciężki temat i myślę, że w najbliższym czasie wiele się nie zmieni.
Mamy wspaniałych kibiców, jednak częste ich wybryki powodują, że polska piłka traci w oczach wielu ludzi. Nasze kluby już nie raz doświadczyły gry przy pustych trybunach, czy nieprzyjemnych sytuacji poza boiskowych, przez które cierpią piłkarze. Tak jak zawodnicy muszą się szanować, tak samo powinni postępować kibice, aby wyciągać z futbolu same najpiękniejsze chwile i zapomnieć o nienawiści.
Kacper Morzyc
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez