„Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą” - dzielnicowy z wizytą u wypoczywających sportowców

2017-06-28 16:00:00 (ost. akt: 2017-06-28 13:37:25)

Autor zdjęcia: KPP Nidzica

W ubiegły piątek rozpoczęły się wakacje. Urok warmińsko – mazurskich lasów i jezior przyciąga rzeszę turystów, którzy korzystają z walorów naszego regionu. Wiele dzieci i młodzieży korzysta ze zbiorowych form wypoczynku jakimi są obozy i kolonie. Policjanci wspólnie z pracownikami Sanepidu odwiedzają dzieci wypoczywające w naszym powiecie.
Nidzicy policjanci w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” oraz „Bezpiecznych wakacji” odwiedzają miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży.

Wczoraj dzielnicowy asp. Janusz Kawka razem z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej skontrolowali 3 obozy sportowe w miejscowości Januszkowo gm. Kozłowo.

Przez kilka kolejnych dni blisko 200 dzieci z województwa mazowieckiego będą u nas wypoczywać, a zarazem trenować swoje ulubione dyscypliny sportowe.


Funkcjonariusze rozmawiali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku. Ostrzegali dzieci i młodzież przed różnymi zagrożeniami oraz o sposobie ich unikania i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Dużą uwagę poświęcili zasadom bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych. Tłumaczyli im, że z wody powinny korzystając w sposób rozsądny i odpowiedzialny, a przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa zagwarantuje im bezpieczny wypoczynek.

Usłyszeli też kilka cennych uwag na temat bezpiecznego internetu, kontaktu z dziko żyjącymi zwierzętami, czy kontaktu z „obcym”.

W ramach działań „Bezpieczne wakacje 2017” do końca wakacji będą prowadzone spotkania edukacyjno-profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą oraz ich opiekunami, przebywającymi na obozach i koloniach, w celu promowania pozytywnych postaw i zachowań.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zainicjowało akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może rekreacja wodna i promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczenie takich wypadków.

Akcja realizowana będzie od czerwca do września br. na terenie całego kraju, a szczególnie intensyfikowana na terenie obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Jak co roku policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa.

Dla celów projektu przygotowano informatory, naklejki oraz plakaty edukacyjne, które nakłaniają m.in. do korzystania ze strzeżonych kąpielisk, stosowania się do obowiązujących na nich znaków oraz dostosowania rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności.

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2017 w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017.

Partnerami w projekcie są: Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego oraz Departament Komunikacji Społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zarząd Główny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Wędkarski oraz Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.
kpp

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5