Wyższe kary dla pijanych kierowców

2017-06-20 13:08:13 (ost. akt: 2017-06-20 13:13:07)

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

Kierowców, zwłaszcza tych, którzy powodują śmiertelne wypadki drogowe spotkają wyższe niż dotychczas kary. Czeka ich kara minimum 2 lat pozbawienia wolności. Nowa ustawa zaostrza kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłuża okres przedawnienia karalności wykroczeń.
Co wprowadzają nowe przepisy? Otóż, kierowca, który prowadzi auto pod wpływem alkoholu lub środków odurzających spowoduje wypadek śmiertelny lub taki, który spowoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu, pójdzie na minimum 2 lata do więzienia, bez możliwości zawieszenia kary.

Obecnie minimalna kara za spowodowanie tego typu wypadku to zaledwie 9 miesięcy, a wyrok do jednego roku więzienia można zawiesić. Wyższa kara spotka również kierowców, którzy nie zatrzymają się do kontroli i zmuszą drogówkę do pościgu, będą karani nawet 5 latami więzienia.

— Ponadto sąd obligatoryjnie zakaże im prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Do tej pory nawet najbardziej brawurowa ucieczka traktowana była jako wykroczenie, za które groziła grzywna lub kara aresztu do 30 dni — wyjaśnia oficer prasowy Izabela Demska. Wyższe kary spotkają również kierowców recydywistów.

— Osoby, które będą prowadzić auto, mimo że zostały im odebrane uprawnienia będą musiały liczyć się, tak jak obecnie, z karą pozbawienia wolność na okres 2 lat, jednak dodatkowo zakaz prowadzenia pojazdów zostanie obowiązkowo przedłużony na 15 lat, a za ponowne złamanie zakazu będzie groziła kara nawet 5 lat więzienia — wyjaśnia policjantka.

Z nowych przepisów wynika, że sądy orzekające w sprawach o przestępstwa drogowe będą obligatoryjnie informowane przez drogówkę o dotychczasowych wykroczeniach kierowcy oraz o tym, czy zatrzymywano mu dotychczas prawo jazdy.

— Dodatkowo wydłuży się okres przedawnienia za wykroczenia drogowe, w przypadku których zostało wszczęte postępowanie, z dwóch do trzech lat — mówi Izabela Demska. Wraz z nowelizacją prawa w ustawie o ruchu drogowym znajdzie się wyraźna podstawa prawna do poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

Z SĄDOWYCH STATYSTYK

W okresie ostatnich 3 miesięcy do Sądu Rejonowego w Nidzicy wpłynęły 23 sprawy przeciwko kierowcom prowadzącym pojazdy pod wpływem alkoholu, z czego 8 spraw stanowiły wykroczenia, natomiast 15 spraw to przestępstwa.

Wydano 14 orzeczeń skazujących, z czego 7 za przestępstwo i 7 za wykroczenie. We wszystkich sprawach dotyczących wykroczeń zapadły kary grzywny oraz orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów, natomiast w sprawach o przestępstwa sąd w 5 sprawach wymierzyły karę grzywny, a w 2 sprawach karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary, ponadto orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie w kwocie 5.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy nie toczyły się sprawy o spowodowanie wypadku śmiertelnego przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu. [/i]
roz

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5