Bezrobocie znowu spadło

2017-04-30 16:03:00(ost. akt: 2017-04-30 17:10:57)
Aleksandra Nowogórska

Aleksandra Nowogórska

Autor zdjęcia: Archiwum

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że stopa bezrobocia w Polsce wyniosła  8,2 proc. i w porównaniu do lutego spadła o 0,3 pkt. proc. W naszym powiecie odnotowano jedną z najniższych stóp bezrobocia w województwie.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy potwierdza, że jest to najniższe bezrobocie od wielu lat. — Nie notowaliśmy tak małej liczby bezrobotnych. Dane z 15 kwietnia 2017 r potwierdzają spadek liczby bezrobotnych o 68 osób — mówi dyrektor Aleksandra Nowogórska. W porównaniu do roku 2016 bezrobocie spadło o 23,3 %. Powiat nidzicki odnotował jedną z najniższych stóp bezrobocia w naszym województwie. 

Niższa stopa bezrobocia,
mniej bezrobotnych

W lutym stopa bezrobocia w naszym powiecie wyniosła 12%, w stosunku do stycznia była niższa o 0,3%. Dla porównania w powiecie działdowskim wynosi ona 19,6 %, a szczycieńskim - 14,9%. Jest też niższa niż średnia w województwie. Na koniec marca w powiecie nidzickim zarejestrowano 1242 osoby bezrobotne, to o 55 osób mniej  w porównaniu z lutym.

Więcej jest bezrobotnych kobiet (693). Na wsi jest 800 bezrobotnych, w tym 453 kobiety. 499 osób nie posiada kwalifikacji zawodowych, 342 bezrobotnych nie skończyło 30 lat, a 183 - 25 lat. Dość dużą grupę stanowią długotrwale bezrobotni (539). Do grona bezrobotnych dołączyły również kobiety, które po urodzeniu dziecka nie podjęły pracy (232). W marcu zarejestrowano 193 osoby bezrobotne, 119 osób (w tym 43 kobiety) podjęło pracę.

Ponad 80 osób zostało zatrudnionych w ramach ofert pracy wygenerowanych przez rynek pracy  bez wsparcia finansowego państwa. W marcu 34 osoby zatrudnione zostały przy wsparciu środków publicznych z urzędu pracy, z tego w pracach interwencyjnych jedenaście, przy robotach publicznych dwie, cztery osoby podjęły działalność gospodarczą, a jedna podjęła pracę w ramach refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy. Ośmiu nidziczan skorzystało z bonu na zasiedlenie i podjęło pracę powyżej 80 km poza miejscem zamieszkania.

Siedem osób podjęło pracę w ramach dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego powyżej 50 roku życia. Dodatkowo w ramach staży zaktywizowano 33 osoby bezrobotne.

Nie są zainteresowani pracą

Dodać należy, że 342 osoby są zarejestrowane tylko dla ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby te nie są gotowe do podjęcia pracy. Są to osoby z ustalonym III profilem pomocy. — Często usprawiedliwiają, że nie są zainteresowane pracą, bo nie mają czym dojechać do pracy lub opiekują się osobą chorą, wiekowym rodzicem.

Czasami mówią wprost, że nie chcą pracować na lokalnym rynku i mają w planach wyjazd za granicę. Kobiety natomiast tłumaczą, że muszą zająć się wychowywaniem dzieci — mówi dyrektor Aleksandra Nowogórska. W tej grupie jest aż 219 kobiet. Ci bezrobotni nie mają prawa do zasiłku, a jedynym ich obowiązkiem jest regularne stawianie się w urzędzie pracy. Praca doradców klienta z tymi osobami polega na podejmowaniu działań motywacyjnych i wspierających, zachęcaniu do zmiany swojej sytuacji.

Więcej miejsc pracy

Zwiększona liczba ofert pracy wynika głównie z prowadzonych robót drogowych w samym mieście i na "siódemce". Zatrudnienie znajdują drogowcy, operatorzy maszyn drogowych oraz pracownicy biurowi. Rozpoczęły się także prace sezonowe, głównie w budownictwie i rolnictwie. — Nidzickie firmy mają mocną sytuację na rynku gospodarczym i stale potrzebują pracowników - ślusarzy, spawaczy, operatorów maszyn CNC, elektryków, kierowców samochodów ciężarowych. W powiecie oferowana praca jest związana przede wszystkim z produkcją meblarską.

Ciągle potrzeba tapicerów, stolarzy, szwaczek. Potrzeby kadrowe, zwłaszcza lekarzy i pielęgniarek, zgłasza nie tylko nasz szpital, ale wiele przychodni spoza terenu — mówi Aleksandra Nowogórska. Zaobserwować również można spory drenaż pracowników poza granice naszego powiatu. W promieniu ok. 30 km od Nidzicy znajdują się zakłady produkcyjne, które dowożą pracowników transportem zorganizowanym.

— Braki kadrowe naszych firm uzupełniają obywatele innych państw. Tylko w marcu urząd pracy zarejestrował 75 oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemców. Przyjeżdżają głównie mieszkańcy z Ukrainy, których jest coraz więcej w nidzickich zakładach pracy — dodaje dyrektor.

hr

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. na stołek #2235865 | 37.47.*.* 2 maj 2017 10:17

    Będę startował w następnych wyborach, obiecam wam dwa razy więcej

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. abel #2235827 | 94.254.*.* 2 maj 2017 09:19

    Nikt nikogo nie obraża straż miejska jest niepotrzebna w tak małym mieście. burmistrz obiecał przed wyborami ze ja zlikwiduje i da strażników pracę

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  3. Rozsądny #2235816 | 88.199.*.* 2 maj 2017 09:04

    Drodzy forumowicze Straż Miejską powołuje i odwołuje Rada Miasta stosowną uchwałą. Burmistrz jest władzą wykonawczą. Jak radni zdecydują tak on musi wykonać. Bez łachy. Złóżcie petycję do Kotwickiego ten złoży wniosek o likwidację formacji i sprawa załatwiona. Obrażając strażników na forum nie załatwi się tematu. Ale za nim zaczniecie to przeczytajcie ustawę o SM, bo nie macie pojęcia o zadaniach SM.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

  4. Jaki #2235721 | 94.254.*.* 1 maj 2017 22:35

    Poziom dyskusji żenujący. Pozdrawiam sfrustrowanych

    odpowiedz na ten komentarz

  5. rozwiązać Straż Miejską #2235463 | 173.255.*.* 1 maj 2017 11:37

    Prosimy Gazetę Nidzicką o zasięgnięcie informacji w ratuszu ile rocznie kosztuje utrzymanie Straży Miejskiej. A mieszkańcom i forumowiczom proponuję zastanowić się po co nam ta formacja potrzebna i czy poważnie zadłużone miasto nie ma innych potrzeb gdzie można by, zaoszczędzone na likwidacji Straży Miejskiej pieniądze ulokować?

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5