Dwójka uczciła pamięć o Katyniu i Smoleńsku

2017-04-19 09:00:32(ost. akt: 2017-04-19 09:14:52)

Autor zdjęcia: PIOTR KOSCIJANCZUK

Kwiecień w naszej tradycji historycznej to miesiąc pamięci narodowej. Wśród wydarzeń, które najmocniej wryły się naszą społeczną pamięć wymienić trzeba: zamordowanie w roku 1940 więźniów obozów jenieckich w Katyniu, Miednoje, Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie oraz katastrofa w roku 2010 samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie nieopodal lotniska Siewiernyj w Smoleńsku.
W obu z tych tragicznych wydarzeniach nasz naród stracił ludzi, którzy, w przypadku Katynia zostali skrytobójczo zamordowani przez sowieckie NKWD, a w przypadku smoleńskiej katastrofy – zginęli pełniąc służbę.

Młodzież gimnazjalna realizując projekt pt. „Pamięć nie dała się zgładzić” przygotowała apel, w którym przypomniała szkolnej społeczności Dwójki okoliczności, w jakich doszło do zbrodni katyńskiej, zaprezentowała wiersze, których wymowa podkreśliła tragizm polskich żołnierzy, pomordowanych na „nieludzkiej ziemi”.

Uczniowie przypomnieli także nazwiska ludzi, którzy zginęli w Smoleńsku, w trakcie lotu na uroczystości upamiętniające 70 rocznicę katyńskiego morderstwa.

Joanna Marcjanik, Piotr Kościjańczuk

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5