Najważniejsza jest tabliczka z numerem

2017-04-13 19:00:00(ost. akt: 2017-04-13 17:32:05)
U naszych sąsiadów po drugiej stronie ul. Sobieskiego tabliczka jest w porządku

U naszych sąsiadów po drugiej stronie ul. Sobieskiego tabliczka jest w porządku

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Zdarza się, że Zespół Ratownictwa Medycznego dociera do pacjenta po dłuższym czasie, niż ten, który jest przewidziany ustawowo, czyli 15 minut w mieście i 20 minut poza nim. Jest to spowodowane różnymi przyczynami: trudną lokalizacją miejsca wezwania, błędną lokalizacją miejsca wezwania podaną przez wzywającego, dużą ilością wezwań, warunkami atmosferycznymi czy złym stanem lub remontem dróg.
Jedną z przyczyn opóźnienia dojazdu pogotowia jest złe oznakowanie budynków, zwłaszcza posesji położonych na terenie wiejskim. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że brak numeru utrudnia dojazd karetki do pacjenta.

Dlatego wszyscy właściciele budynków powinni pamiętać o umieszczeniu w widocznym miejscu tabliczki z numerem i nazwą ulicy lub miejscowości.

— Tabliczka powinna być umieszczona na ścianie frontowej budynku — mówi komendant Straży Miejskiej Wojciech Czarnecki. Dodaje, że strażnicy kontrolują, czy budynki są dobrze oznakowane.

W przypadku niedopełnienia obowiązków właściciel budynku może być ukarany nawet karą grzywny w wysokości 100 zł.

Właściciel budynku ma obowiązek umieszczenia tabliczki z numerem w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu numeru.

Jak poinformował nas zastępca kierownika Działu Pomocy Doraźnej Dominik Zieliński, w naszym województwie funkcjonuje tylko jedna Centralna Dyspozytornia Medyczna w Olsztynie.

Dzwoniąc pod nr 999 każdorazowo łączymy się z dyspozytorem medycznym, który dyżuruje w Olsztynie. — Dlatego ważne jest, żeby osoba wzywająca podała bezbłędny adres i wyczerpujący opis miejsca wezwania, co ułatwi i przyspieszy dotarcie ZRM do pacjenta.

Dyspozytor medyczny prowadząc wywiad medyczny pyta się o miejscowość, gminę i powiat, do którego jest wezwanie, więc ryzyko pomyłki jest w zasadzie zerowe. Ponadto każda karetka wyposażona jest w terminal statusów, na który przekazywany jest wyjazd wraz ze współrzędnymi geograficznymi miejsca wezwania, co znacznie ułatwia dotarcie do pacjenta. Ponadto osoby pracujące w naszych Zespołach Ratownictwa Medycznego doskonale znają topografię powiatu — mówi Dominik Zieliński.

hr

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5