Jak trzeba żołnierz oddaje życie, jak trzeba - strzela
2017-04-04 15:50:30(ost. akt: 2017-04-04 16:10:13)
Było to już trzecie spotkanie uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z absolwentem. Spotkania te poprzedzają obchody 70 - lecia szkoły.
Dyrektor ZSZiO Dariusz Wółkiewicz, przedstawiając uczniom zaproszonego gościa przybliżył dorobek zawodowy pochodzącego z Janowca Kościelnego gen. dyw. Zbigniewa Czerwińskiego, absolwenta nidzickiego liceum samochodowego, który przed odejściem na emeryturę był szefem Zarządu Planowania Rzeczowego Sztabu Generalnego WP.
Odpowiadał na tym stanowisku za planowanie rzeczowe w Siłach Zbrojnych roczne i wieloletnie, w tym za modernizację techniczną Sił Zbrojnych, plany inwestycji budowlanych narodowych i natowskich. W 2013 roku po 34 latach służby odszedł na emeryturę.
Po zaprezentowaniu sylwetki zaproszonego gościa, uczniowie zadawali pytania, na które gen.dyw. Zbigniew Czerwiński chętnie odpowiadał.
Przede wszystkim podkreślił, że najważniejsza jest nauka. Nie wystarczy skończyć szkołę, trzeba uczyć się przez całe życie, zwłaszcza języków obcych. Do wojska, jak mówił, wstąpił z piątku na sobotę. W jego rodzinie nie było tradycji wojskowych.
— Chciałem być pilotem, ale zwyciężyła rozwaga i ukończone liceum samochodowe. Nie było łatwo dostać się do Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej. Na jedno miejsce przypadało 14 kandydatów, ale ukończenie szkoły w Nidzicy ze średnią ponad 4 zwalniało mnie z części egzaminów. Musiałem zaliczyć tylko część sprawnościową —opowiadał generał dywizji.
Zaznaczył, że liceum samochodowe, które ukończył, dawało bardzo dobre podstawy merytoryczne, żeby podbijać świat.
— Po 30 latach wracam do tej szkoły z wielką estymą i dumą, że ją skończyłem. Zawsze panowała tu przyjazna dla ucznia atmosfera. Nie byłem ani zabijaką, ani wybitnym uczniem — wspominał gen. dyw. Zbigniew Czerwiński.
Mówił o tym, że służba wojskowa jest pełna wyrzeczeń, to praca dla dobra ojczyzny, dla wszystkich Polaków. — Wszystko podporządkowane jest służbie, życie rodzinne także — dodał.
Wiele doświadczeń zdobył podczas wyjazdów zagranicznych bojowych, zwłaszcza do Iraku. — Odczuwamy tam realne zagrożenie, zachowujemy się inaczej. Każdy przelot śmigłowcem powodował, że musiałem być przygotowany na to, że spadnę, że jednak przeżyję i przetrwam przez kilka dni.
Najważniejszy był zapas wody. W ciągu dwóch dni na kołach przejechałem 750 km, od Iraku do Kuwejtu. Najgorsze jest to, że w czasie akcji nie miałem żadnego kontaktu z rodziną. Na akcje jeździ się bez komórek, a rodzinie mówi, że wyjeżdża się na zawody — opowiadał.
Jeden z uczniów zapytał o użycie broni. — Żołnierz uczy się strzelania do tarczy w kształcie człowieka, wyrabia w sobie odruch strzelania. W sytuacji zagrożenia wszystko traktuje się jak tarczę. Sytuacja stresu powoduje, że żołnierz zachowuje się tak, jak ma zakodowane. Jak trzeba - oddaję życie, jak trzeba - strzelam. Najgorzej jest po użyciu broni — mówił.
hr
hr
Czytaj e-wydanie
">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
:) #2217074 | 80.55.*.* 5 kwi 2017 07:54
INteresujace spotkanie
odpowiedz na ten komentarz
Przesada #2216937 | 4 kwi 2017 21:45
Nie przesadzaj puknij się w łeb jaki sukces ,masz małą wiedzę.
Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
brawo #2216797 | 81.190.*.* 4 kwi 2017 18:19
odniosl najwiekszy zawodowy sukces z mieszkancow Nidzicy, pozdrawiam serdecxznioe
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz