Niejasności wokół ciepłowni rozwiane

2017-04-12 07:00:00 (ost. akt: 2017-04-11 22:20:15)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej na prośbę radnego Marcina Palińskiego, prezes PUGK Andrzej Jabłonka przedstawił szczegółowe informacje dotyczące budowy ciepłowni.
— Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą, przekazaliśmy plac budowy, na którym niebawem rozpoczną się prace. Ciepłownia ma powstać w przeciągu roku, a na przełomie września i października 2018 przewidujemy jej uruchomienie — tłumaczył Andrzej Jabłonka.

Dodał, że konieczność budowy kotłowni wynika ze zmian przepisów ochrony środowiska. Ciepłownia opalana węglem nie spełniała norm środowiskowych. Alternatywą był gaz, jednak takie ciepło jest o 40% droższe. Powstanie nowej kotłowni ma skutkować ujednoliceniem cen ciepła w różnych częściach miasta. Przede wszystkim chodzi osiedla zasilane z ciepłowni przy Al. Wojska Polskiego, gdzie mieszkańcy płacą więcej.

— Węgiel poszedł w górę o 100 zł na tonie. Z decyzją o budowie ciepłowni wpasowaliśmy się idealnie w czasie. Mamy zapas do końca sezonu, w kolejnym natomiast będziemy już palić zrębką, której cena na rynku jest teraz niższa niż planowaliśmy — tłumaczył prezes PUGK. Radny Józef Kotwicki zapytał o ile w takim razie będzie taniej.

— Chcemy utrzymać ceny na obecnym poziomie. Taniej będzie dla mieszkańców, którzy aktualnie są zasilani z kotłowni przy Al. Wojska Polskiego — odpowiedział Andrzej Jabłonka. Burmistrz Nidzicy, Jacek Kosmala dodał, że od dwóch lat nie były podnoszone ceny ciepła tak, jak to miało miejsce w sąsiednich gminach. Na przełomie maja i czerwca rozstrzygnięte zostaną konkursy na dofinansowanie inwestycji.

Radny Waldemar Pszczółkowski zapytał na ile ciepłownia opalana będzie zrębką, a na ile będzie to inne paliwo. — Kotłownia ma być w 100% opalana zrębką. Awaryjnie zostawimy jeszcze gaz w ciepłowniach przy ul. Rataja i Al. Wojska Polskiego, gdyby okazało się, że trzeba będzie grzać już we wrześniu, czyli przed planowanym czasem uruchomienia nowej kotłowni — wyjaśniał prezes PUGK.

Głos zabrał radny Mieczysław Szpejna — Cały czas byliśmy informowani, że będzie taniej i ekologicznie, a zostały z tego tylko zapowiedzi. Byłem przekonany, że budowa nowej ciepłowni za 23 mln zł skutkować będzie obniżką cen ciepła. Teraz płacimy kary, a będą przecież oszczędności. Prezes PUGK odpowiedział, że owszem kary są naliczane, ale ich nie płacimy. Po wybudowaniu nowej kotłowni zostaną one anulowane.

— Nigdy nie obiecywaliśmy, że będzie taniej. Mniej zapłacą mieszkańcy zasilani z kotłowni przy Al. Wojska Polskiego. O cenie zadecyduje Urząd Regulacji Energetycznej po ustaleniu taryf. Możemy zakładać, że ceny będą niższe niż planowaliśmy — podsumował Andrzej Jabłonka.

zl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kan #2222730 | 46.171.*.* 13 kwi 2017 14:32

  Jak tyle szmalu mieszkańcy wyłożą to ogrzewanie potanieje? chyba to Pan Jabłonka kiedyś obiecał?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. he he he #2222378 | 90.254.*.* 12 kwi 2017 22:56

  Widzę faceta i sam się do siebie śmieję. Co on jeszcze tam robi ???? Zrębką będzie wam grzał w domach. Ludzie obudźcie się. Takich kotłowni jak ta do przeróbki są setki, a może i tysiące !!! Dziś zrębka jest tania, a jak je wszystkie pobudują to cena zrębki poszybuje w kosmos. Może jej nawet zabraknąć to czym będzie palić ? łupkiem orzecha kokosowego sprowadzanego z Afryki ?? Węgiel ma jeszcze jakieś normy, podobnie gaz, ale już zrębka nie do końca. Wystarczy ją polać wodą i będzie ważyć kilka razy więcej. Laboratorium przy kotłowni nie będzie więc będzie duże pole do nadużyć. Wierzycie temu panu na zdjęciu ? Uczciwy ? Wy za to wszystko zapłacicie, a burmistrz powie: nie spodziewaliśmy się i chyba nikt się nie spodziewał.... powodzenia mieszkańcy ;))))

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. nick #2222069 | 217.99.*.* 12 kwi 2017 15:47

   23 mln zł to kupa forsy jak na taką inwestycję. Nie jestem do końca przekonany czy to dobry wybór. Jabłonka nie wygląda mi na menadżera, a podawana informacja jest znikoma.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. hehe #2222066 | 89.228.*.* 12 kwi 2017 15:41

   pinokio, prezio to przyspawany dozywotnio do stanowiska

   odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5