Reforma edukacji staje się faktem
2017-02-24 07:00:00(ost. akt: 2017-02-23 09:16:49)
Artykuł
sponsorowany
Rząd konsekwentnie wprowadza reformę edukacji. W styczniu Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę Prawo oświatowe. W lutym minister Zalewska podpisała rozporządzenie, a samorządy dostosowują sieć szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.
Od września struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmie klasy I-VIII. W przypadkach uzasadnionych miejscowymi warunkami, mogą być tworzone szkoły podstawowe obejmującymi klasy I-II lub I-IV.
W Nidzicy od 1września 2017 roku planuje się funkcjonowanie 6 szkół podstawowych ośmioletnich (3 w Nidzicy i po 1 w Łynie, Napiwodzie i Rączkach). W Szkole Podstawowej nr 1 będą zorganizowane oddziały mistrzostwa sportowego, w Szkole Podstawowej nr 2 oddziały integracyjne, a w Szkole Podstawowej nr 3 oddziały sportowe. Podobnie jak w ubiegłych latach w gminnych szkołach będą realizowane innowacje pedagogiczne, które pozwolą na rozwój dzieci i młodzieży. „Dwójka” zaproponuje m.in. dodatkowe zajęcia z fizyki, matematyki czy biologii, „Trójka” poszerzy ofertę językową, a „Jedynka” postawi na sport. Ostateczną decyzję w sprawie sieci podejmie na najbliższej sesji Rada Miejska.
Głos rodziców najważniejszy

— Nie wszystko się nam samorządowcom w tej reformie podoba, ale skoro stała się faktem należy tak te zmiany wprowadzić, by realizując założenia resortu edukacji nie roztrwonić dotychczasowych osiągnięć. Nie będziemy niczego burzyli, a jedynie dostosowywali do obecnych warunków — mówi burmistrz. Dyrektorzy szkół wiejskich podczas spotkań z burmistrzem i rodzicami zapewniali, że zarządzane przez nich placówki są dobrze przygotowane do reformy.
Finansowanie zadań oświatowych

Obawy samorządowców o finansowanie tych zmian rozwiał Warmińsko – Mazurski Wicekurator Oświaty Zbigniew Cybulski, który podczas spotkania w nidzickim ratuszu zapewnił, że wszystkie pojawiające się zadania będą finansowane przez rząd.
W tym roku rusza budowa sali gimnastycznej w Łynie, wiosną powstanie boisko przy szkole podstawowej w Rączkach. Trwają też prace nad projektem budowy sali gimnastycznej w Napiwodzie i bieżni przy Zespole Szkół nr 1.
By reforma oświaty zakończyła się sukcesem niezbędne jest właściwe przygotowanie kadry pedagogicznej. W budżecie szkół na 2017r. zabezpieczono odpowiednie środki na doskonalenie nauczycieli i kadry kierowniczej. To m.in. od pracy dyrektorów, od ich umiejętności przekonywania nauczycieli do zmian, od skuteczności sprawowanego nadzoru przez kontrolę, ewaluację, ale i wspomaganie zależy efektywność pracy szkół i przedszkoli.
Aktualne prace w MEN
Resort edukacji w chwili obecnej pracuje przede wszystkim nad ustawą o finansowaniu zadań oświatowych. — Bardzo nam się podoba propozycja, by subwencja naliczana była nie tylko na ucznia, ale również na oddział. Domagaliśmy się tego od lat — mówi Jacek Kosmala. — Sugerujemy również, by wysokość finansowania zadań oświatowych uzależniona była od zamożności gminny. Proponowany model finansowania może się podobać, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Zobaczymy jakie kwoty zaproponuje MEN — dodaje.
Zmian należy się spodziewać również w statusie zawodowym nauczycieli. W gminie Nidzica średni wiek nauczyciela przekracza 49 lat. W bieżący roku ponad 30 pedagogów nabywa prawo do świadczenia kompensacyjnego. Trzeba się spodziewać, że wkrótce nastąpi wymiana pokoleniowa w gminnej oświacie i może nastąpić to znacznie wcześniej niż planowano, bo do kontynuowania pracy w zawodzie będą zniechęcały niekorzystne wskaźniki w przeliczaniu emerytury.
Centrum Usług Wspólnych w Nidzicy