Tradycja Bożonarodzeniowa w Dwójce

2016-12-16 11:00:00 (ost. akt: 2016-12-16 09:07:39)

Autor zdjęcia: PIOTR KOSCIJANCZUK

Uczniowie klasy IV c, Zespołu Szkół nr 2 w Nidzicy poznawali tradycje i zwyczaje naszych zachodnich sąsiadów w niecodzienny sposób. Podczas zajęć mniejszości narodowej przygotowali, razem z rodzicami, świąteczny stół.
I tak obok wianka adwentowego z czterema świecami, pojawiły się imbirowe ciasteczka, strucla, ciasto z czekolady, jabłecznik, kolorowe babeczki, słodycze i owoce. Wszędzie pachniało pomarańczą, marcepanem, rodzynkami i orzechami.

Wspólnie obejrzany film „Weihnachten in Deutschland” przybliżył nam obchodzenie świąt w Niemczech. Dowiedzieliśmy się, że świąteczna choinka „przywędrowała” do nas od zachodnich sąsiadów i jest symbolem życia, zdrowia i dobrobytu. Dawniej ozdobiona orzechami, papierowymi ozdobami, pierniczkami i ręcznie zapalanymi świeczkami wyglądała jak z bajki.

Kolega Mariusz opowiedział nam o świętach spędzonych u cioci w Bremen. Z niecierpliwością czekał na Mikołaja, który prezenty zostawił na stole, a nie pod choinką. Po wieczerzy znalazł monetę pod talerzem, która symbolizuje dostatek i wspólnie z rodziną śpiewał kolędy (nauczyliśmy się „Stille Nacht, heilige Nacht”).
Uroczysty nastrój podkreśliły urodziny kolegi. Bardzo nam smakował tort, a życzeniom nie było końca.


Barbara Olszewska oraz Maja Dawid, Mariusz Żabiński - uczniowie klasy IVc


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5