Sejm zatwierdził zmianę nazw ulic, chociaż mieszkańcy byli przeciwni
2016-11-15 10:00:00(ost. akt: 2016-11-15 09:14:00)
Prawie rok temu mieszkańcy ulic, których patronami są działacze komunistyczni, nie zgodzili się na zmianę nazw. Sytuacja zmieniła się po wejściu w życie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Władze miasta mają na to rok czasu. Jeśli tego nie zrobią wojewoda wyda zarządzenie zastępcze, po zasięgnięciu opinii IPN.
W Nidzicy ulice Marcelego Nowotki, Pawła Findera, Juliana Marchlewskiego, Karola Świerczewskiego nadal istnieją, mimo próby ich zmiany. Mieszkańcy nie wyrazili zgody na zmianę, głównie z powodów finansowych.
Podczas konsultacji mieszkańcy tych ulic przekonywali, że są przyzwyczajeni do nazw, a ich zmiana pociągnie za sobą spore koszty. Nie chcieli, bo przyzwyczaili się do nich. Nie chcieli, bo obawiali się kosztów tych zmian. Wymiana dowodu osobistego, prawa jazdy, zmiany w księgach wieczystych, certyfikatów i innych dokumentów kosztuje.
Wyniki konsultacji były druzgocące dla zwolenników zmian. Tylko jeden mieszkaniec ul. Karola Świerczewskiego był za zmianą nazwy, nikt nie chciał innego patrona jak Julian Marchlewski, a tyko 6 mieszkańców ul. Pawła Findera wolałoby zmienić patrona swojej ulicy.
Po uchwaleniu przez sejm ustawy dekomunizacyjnej, nie będą już mieli nic do powiedzenia. Samorządy będą musiały w ciągu roku, od wejścia ustawy w życie, dokonać zmiany nazw ulic, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Plusem tej ustawy jest to, że mieszkańcy nie poniosą kosztów.
Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.
Nie będą musieli również wymieniać dokumentów zawierających dotychczasową nazwę ulicy. Jeśli samorząd nie dokona zmiany nazw to wojewoda wyda zarządzenie zastępcze, w którym nada nazwę ulicom.
Gmina Nidzica już przygotowuje się do wprowadzenia nowych nazw ulic. Dlatego zwróciła się do IPN z prośbą o wskazanie nazw ulic, które powinny być zmienione.
— Wysłaliśmy spis wszystkich ulic, żeby mieć pewność. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Nie zabezpieczyliśmy w budżecie środków finansowych, ponieważ nie wiemy ile nazw trzeba będzie zmienić — mówi zastępca burmistrza Nidzicy, Leszek Śpiewak. — Przed nadaniem nowej nazwy na pewno odbędą się konsultacje z mieszkańcami — dodaje.
SONDA. Co sądzisz o planowej zmianie nazwy ulicy?
Walentyna Waśk, mieszkanka ulicy Nowotki

Chciałabym, żeby zostało tak jak jest. Pamiętam, jak na poprzednim spotkaniu nikt nie chciał zmiany nazwy ulicy. Najbardziej obawiam się formalności z tym związanych, wypełniania rubryczek, latania, załatwiania, kosztów. Nie uważam, aby potrzebna była organizacja spotkań z mieszkańcami w tej sprawie, ewentualnie mogłyby paść propozycje nowych nazw ulicy. Jak ją burmistrz nazwie, tak będzie, w każdym razie trudno będzie się przestawić.
Antoni Protokowicz, mieszkaniec ulicy Marchlewskiego

Jak najbardziej jestem za zmianą. Komuniści mordowali ludzi, ulice nie powinny nosić nazw tychże osób. Pamiętam kiedyś, jak jeszcze prowadziłem handel ludzie, którzy znali się nieco na historii, śmiali się i nie dowierzali, że mieszkam przy ul. Marchlewskiego. W innych miastach dawno już polikwidowano komunistyczne nazwy, a u nas nadal są takie relikty przeszłości. Odnośnie nowej nazwy nie mam preferencji - byle nie był to komunista.
Andrzej Sadowski, mieszkaniec ulicy Findera

Dla mnie najgorsze jest to, że zmiana wiąże się z wydatkami, chociażby zrobieniem nowego zdjęcia do wszystkich dokumentów. Moim zdaniem nazwa ulicy mogłaby brzmieć Findera, bez Pawła i już nie wiadomo byłoby o którego Findera chodzi. Nasz naród jest za biedny na takie zmiany. Nad nową nazwą jeszcze się nie zastanawiałem, jednak nie powinno w niej być nazwiska, żeby znowu za 10 lat jej nie zmieniać. Jeżeli zostanie zorganizowane spotkanie i będę dysponował czasem to pójdę.
Tak
45.5%
|
Nie
50.24%
|
Nie mam zdania
4.27%
|
Czytaj e-wydanie
">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
llll #2114705 | 79.186.*.* 17 lis 2016 14:48
M.Kajka był ewangelikiem.Trzeba się zastanowić czy nazwy tej ulicy nie należałoby zmienić . Niejaka posłanka PISU o fajnym nazwisku Pielucha powiedziała ,że wyznawców innych religii należy deportować. Może nazwa ulicy Pieluchowa dobrze by brzmiało?
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
w urzedzie #2113985 | 89.228.*.* 16 lis 2016 16:03
jest prawnik, zo co inkasuje co miesiac, skoro nie moze przeczytac przepisow wykonawczych inaczej komentarza prawnego
odpowiedz na ten komentarz
Han Pedro #2113943 16 lis 2016 15:03
antek a nimcy to nie mordowali polaków ty polaku kombinowany
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
Platformers #2113751 | 188.146.*.* 16 lis 2016 11:19
Proponuję ulice Kaczyńskiego Macierewicza oraz. Miesięcznicy
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
hut #2113689 | 79.186.*.* 16 lis 2016 10:10
A będzie uli8ca Błasikowej albo którejś z Gosiewskich?
odpowiedz na ten komentarz