Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ruszą działania „Bezpieczna droga do szkoły 2016”

2016-08-29 16:00:00(ost. akt: 2016-08-29 14:26:37)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

Od 1 września na terenie naszego powiatu jak również w całym województwie rozpoczną się działania policyjne pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły 2016”. Najważniejszym celem tego przedsięwzięcia będzie poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, kształtowanie prawidłowych nawyków komunikacyjnych oraz uświadomienie dzieciom zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w drodze do i ze szkoły. Akcja potrwa do końca września.
Dzieci i młodzież już wkrótce będą stanowić liczna grupę użytkowników dróg. Pojawią się oni na drogach wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Najbardziej narażone na wszelkie niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym będą dzieci najmłodsze, które nie posiadają jeszcze wystarczającej wiedzy i umiejętności na temat bezpiecznego korzystania z dróg.

Szczególnie niebezpiecznymi sytuacjami będzie przekraczanie jezdni, poruszanie się po jezdni w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz oczekiwanie w wyznaczonych miejscach na przyjazd autobusów.

Policyjne działania mają zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży. W pierwszych dniach września policjanci będą pełnić służby na przejściach dla pieszych w pobliżu szkół. Ich obecność ma przypomnieć kierowcom o konieczności zmniejszenia prędkości w tych miejscach i zachowania szczególnej uwagi, a uczniom o bezpiecznym przekraczaniu jezdni.

Funkcjonariusze będą kontrolować również autokary (tzw. gimbusy), którymi uczniowie będą dojeżdżać do swoich szkół. Pojazdy przewożące dzieci muszą być sprawne technicznie i prawidłowo wyposażone. Na podstawie doświadczeń z lat ubiegłych można zauważyć, że przewóz dzieci nie zawsze jest organizowany prawidłowo. Wzmożone działania mają przyczynić się do wyeliminowania pojazdów, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu i porządkowi w ruchu drogowym oraz kierowców będących pod wpływem alkoholu.

Po letnim wypoczynku dzieci często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o zagrożeniach czyhających na nie każdego dnia. Funkcjonariusze przez cały miesiąc będą prowadzić spotkania edukacyjne zarówno z dziećmi, jak i ich rodzicami i opiekunami.

W trakcie spotkań rodzice poznają nowe narzędzie informatyczne jaką jest „Krajowa Mapa Zagrożeń”. Niniejsza platforma wymiany informacji daje możliwość zgłaszania wszelkich niebezpieczeństw, w tym zagrażającym dzieciom i młodzieży podczas drogi do i ze szkoły. Zniwelowanie tych negatywnych zjawisk znacznie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa małoletnich.

Aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom i popełnianiu przestępstw na osobach małoletnich przypomnijcie swojemu dziecku podstawowe zasady, których powinien zawsze przestrzegać pozostając bez opieki dorosłych:

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź " na skróty” przez miejsca ustronne.

2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.

3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.

4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.

5. Wychodząc z domu zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz, z kim i kiedy wrócisz.

6. Podczas zabawy nie oddalaj się od miejsca zamieszkania. Przebywaj w grupie innych dzieci i ich opiekunów.

7. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.

8. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.

9. Gdy obcy zapuka do twych drzwi nie otwieraj ich. Nie wiesz kim jest nieznana osoba.

10. Nie opowiadaj jaki jest stan majątkowy twoich rodziców, co posiadają w domu i gdzie przechowują przedmioty wartościowe.

11. Jeśli rodzice zostawią tobie klucze od mieszkania noś je w miejscu niewidocznym dla obcego. Nie mów, że jesteś sam w domu.

12. Jeśli nieznajomy zaproponuje powózkę do domu, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu.

Pamiętajmy, że uwrażliwienie dziecka na czyhające niebezpieczeństwa powoduje wzrost jego świadomości, a tym samym pozwoli uniknąć nieprzewidzianych, często niebezpiecznych sytuacji. Tylko wspólne działania mogą przynieść oczekiwany efekt jakim jest wzrost poczucia bezpieczeństwa.

kpp


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nidzicka Policja #2058361 | 3 wrz 2016 15:01

    Czy na rozpoczęcie roku również obsypali nas mandatami za złe parkowanie jak na koniec roku szkolnego. Wykorzystanie takiego dnia dla naszej policji to chyba priorytet kiedy przy szkołach jest mnóstwo Rodziców a miejsc parkingowych za mało. Pozdrowienia dla ambitnych policjantów. Właśnie po to byliście szkoleni.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Krzych #2055491 | 81.190.*.* 29 sie 2016 21:51

    To biedne dziecko będzie musiało iść na skrzyżowanie z "7", żeby przejść na drugą stronę drogi, bo tylko tam są światła w Nidzicy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B