Choroba alkoholowa doprowadziła go do śmierci

2016-08-10 10:00:00(ost. akt: 2016-08-10 20:32:01)
Zdjęcie jest tylko ilustracja do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracja do tekstu

Autor zdjęcia: flickr.com

W poniedziałek w mieszkaniu przy ul. Mickiewicza znaleziono zwłoki 30-letniego mężczyzny. Ustalono, że śmierć nastąpiła w wyniku choroby alkoholowej. —Wykluczono udział osób trzecich — mówi st.asp. Izabela Demska.
Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

Alkohol niszczy cały organizm

Alkohol działa szkodliwie na niemal wszystkie tkanki i narządy. Toksyczne działanie alkoholu etylowego i produktów jego przemiany powoduje zmiany chorobowe w następujących układach: nerwowym (np. zwyrodnienia w płatach czołowych czy ubytek szarej substancji mózgu), pokarmowym (np. stany zapalne trzustki, wątroby, przewlekłe stany zapalne przełyku, żołądku),krążenia (np. nadciśnienie tętnicze, zmiany zwyrodnieniowe włókien mięśnia sercowego), oddechowym (np. przewlekłe zapalenie błony śluzowej tchawicy i oskrzeli- u osób nadużywających alkohol, 10-krotnie częściej występuje rak jamy ustnej, krtani oraz tchawicy), moczowym (np. ostra niewydolność nerek), hormonalnym (np. zmniejszenie ruchliwości plemników czy nieprawidłowe wydzielanie testosteronu).

Alkoholizm nie zależy
od wieku, statusu społecznego

Alkoholizm to bardzo poważna choroba, na którą chorują ludzie bez względu na wiek, status społeczny, materialny czy wykształcenie- mówi Danuta Kamińska, Dyrektor nidzickiego MOPS. Jest jednak bardzo pozytywna informacja- można przestać pić, jest to możliwe. Co prawda trudne, ale naprawdę możliwe. Przede wszystkim trzeba zaakceptować swoją chorobę i chcieć przestać pić- odnaleźć w sobie, w otaczającym nas świecie motywację i po prostu podjąć TĘ próbę.

Uzależnienie dotyka także bliskich

Uzależnienie dotyka nie tylko osobę pijącą, ale całą jej rodzinę, bliskich. Życie z osobą uzależnioną to piekło- wieczny stres, życie w napięciu i strachu- przyjdzie dziś pijany czy nie? Będzie agresywny czy nie? A nawet jeśli osoba pijąca nie jest agresywna to dla bliskich jest dużym obciążeniem patrzeć jak ulega ona destrukcji choroby, jak powoli i po cichutku stacza się na dno.

Przy leczeniu uzależnienia, bardzo ważne jest też wsparcie osób najbliższych. Jednak wsparcie to nie polega na głaskaniu po głowie osoby uzależnionej, czy udawaniu, że nic się nie dzieje- bo co powiedzą sąsiedzi, co inni pomyślą o naszej rodzinie, na przymykaniu oka, na usprawiedliwianiu nałogu- bo dziś to tylko 2 piwka, a bo zmęczony i miał taki ciężki dzień itd.

Jeżeli chcemy pomóc bliskim przestać pić, musimy być konsekwentni a wręcz bezwzględni. To dla DOBRA osoby uzależnionej i dla naszego DOBRA. Hipokryzja przynosi tu odwrotny skutek, zapewniam Państwa- mówi Danuta Kamińska.

Konsekwencja i bezwzględność

Ileż to razy osoba uzależniona bagatelizowała swój problem? Ileż to razy zapewniała nas, że nie ma problemu z alkoholem lub, że w każdej chwili może przestać pić? A ileż razy obiecywała, że nigdy więcej nie wypije, że dziś to był ostatni raz, ile razy przepraszała i wylewała łzy i dawała złudne nadzieje? Przypomnijcie sobie Państwo. Brak naszej konsekwencji i bezwzględności względem bliskich osób uzależnionych, wieczne tłumaczenie ich i usprawiedliwianie stwarzają tylko możliwość rozwoju dla tej choroby.

Gdy nasi bliscy przepijają swoje wypłaty, gdy zaczynają kombinować i pożyczać pieniądze na alkohol, gdy zaczynają wynosić rzeczy z domu lub gdy np. tracą pracę – nie ma na co czekać.

Drogie żony, mamy, córki, synowie, mężowie, członkowie rodzin, ale również znajomi, sąsiedzi czy przyjaciele osób uzależnionych- zawsze macie możliwość pomóc osobie uzależnionej.

Jak i gdzie uzyskać pomoc?

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nidzicy przyjmuje wnioski o leczenie osób uzależnionych od alkoholu, obsługuje osoby, które chcą zgłosić problem alkoholowy i uzyskać pomoc, jak również osoby uzależnione.

Najlepiej jest, gdy osoba zgłaszająca problem to członek najbliższej rodziny, który dobrze zna skalę problemu i wie, jak naprawdę wygląda sytuacja rodzinna.
Ponadto, wniosek o leczenie mogą zgłosić inne instytucje, takie jak MOPS czy Policja.

Oczywiście również sama osoba uzależniona, z własnej inicjatywy może przyjść do Gminnej Komisji po pomoc lub poradę w sprawie podjęcia leczenia-siedziba Komisji znajduje się w budynku MOPS, przy ul. Kolejowej 5.

Osoba uzależniona może również od razu udać się do Poradni Uzależnień i Współuzależnień przy ul. Kolejowej 27 w Nidzicy.

Można sądownie skierować
na leczenie odwykowe

Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, na leczenie odwykowe można skierować osoby, które w związku ze swoją chorobą alkoholową:
- powodują rozkład życia rodzinnego,
- powodują demoralizację nieletnich,
- systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny,
- uchylają się od pracy.

Podczas zgłoszenia osoby, w stosunku do której jest podejrzenie uzależnienia od alkoholu, zgłaszający wypełnia wniosek- wniosek można odebrać osobiście lub pobrać ze strony BIP MOPS.

Na podstawie wypełnionego wniosku Komisja zaprasza osobę, co do której zachodzi podejrzenie uzależnienia- termin zgłoszenia się na rozmowę określony jest w zaproszeniu, które przesyłane jest listem poleconym.

Jeżeli osoba chce podjąć leczenie, nie jest pozostawiona sama sobie -Komisja udziela jej stosownych informacji. I nawet jeżeli dobrowolnie podejmie się leczenia to jej sytuacja jest monitorowana.

Jeżeli osoba wezwana przychodzi na spotkanie i oświadcza, że nie ma problemu alkoholowego i nie zamierza podjąć leczenia, w takiej sytuacji zawsze kierowana jest na badanie do biegłych sądowych, którzy są uprawnieni do orzekania o uzależnieniu (lekarz psychiatra oraz psycholog).

Koszty badania pokrywa MOPS ze środków Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i innych uzależnień. Jeżeli z badania biegłych wynika, że osoba jest uzależniona, a nie chce podjąć dobrowolnie leczenia, to kierowany jest wniosek do sądu o jej leczenie odwykowe.
Info: MOPS w Nidzicy

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Daria #2054508 | 5.172.*.* 28 sie 2016 05:42

    Wszyscy gowno wiecie a gadacie głupoty :/

    odpowiedz na ten komentarz

  2. kris #2048057 | 81.190.*.* 17 sie 2016 22:05

    Do Wot Bo mam w dupie kropki przecinki i zdania zlozone i proste pisze jak leci wazne aby ci ktorzy czytaja zrozumieli o co mi chodzi oczywiscie wiem co to sa zdania proste i zlozone i gdzie nalezy postawic przecinek a gdzie kropke a do szkoly nie chodzilem bo ja od mlodych lat siedzialem w poprawczaku a pozniej w wiezieniu wiec nie mialem czasu na szkole i nauke

    odpowiedz na ten komentarz

  3. Romek do poprzednika #2044803 | 88.199.*.* 11 sie 2016 18:27

    Proste. Należy rozmawiać z nim grzecznie bez używania wulgaryzmów. To on odwzajemni grzeczność.

    odpowiedz na ten komentarz

  4. na zakręcie #2044587 | 83.6.*.* 11 sie 2016 11:23

    Kilka godzin temu pytałem, jak poskromić terapeutę nadużywającego wulgaryzmów. I dotąd cicho. Co na to OŚRODKI PRZECIWDZIAŁANIA WSZYSTKIEMU, poza poziomem swoich wynagrodzeń.

    odpowiedz na ten komentarz

  5. na zakręcie #2044519 | 83.6.*.* 11 sie 2016 09:27

    A co powinna zrobić osoba mająca problem alkoholowy, gdy prowadzący dla takich osób zajęcia w przychodni NFZ klnie w sposób niebywały? I nie reaguje na uwagi. Takiego steku wulgaryzmów nie słyszałem , jak długo żyję.

    odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (18)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5